Cricoteka – Galeria-Pracownia Tadeusza Kantora

Inne muzea

Mieszkanie na ostatnim piętrze kamienicy przy ulicy Siennej 7 Tadeusz Kantor otrzymał od miasta w 1980 roku. Początkowo służyło mu ono przede wszystkim jako pracownia i miejsce do przechowywania obrazów. Dopiero w 1987 roku podjął decyzję, by wprowadzić się tu na stałe. W pokoju zgromadził meble częściowo kupione, częściowo podarowane przez przyjaciół, a także takie, które sam zaprojektował. W Galerii-Pracowni usytuowanej obok prywatnego pokoju Kantora znajduje się również przestrzeń, w której obecnie Cricoteka organizuje wystawy jego dzieł. Widok z okna swojego pokoju Kantor narysował na obrazku 4 lipca 1987 roku – widać na nim podwórze na ulicy Siennej, dachy sąsiednich kamienic i rysującą się nad nimi sylwetkę kościoła św. św. Piotra i Pawła przy ulicy Grodzkiej. W notatkach z tamtego okresu pisał:

Rano zwykła ceremonia
wstawania
nieciekawa, pominąwszy
to, że godz. 5ta
za oknem jeszcze ciemno
(…)
więc wstaję, samotność
wywołuje u mnie
jakąś pedantyczną namiętność
porządkowania, papiery

ubrania –
kiedy o tym myślę
wydaje mi się
że to porządkowanie
wywołane jest
jakąś wewnętrzną
potrzebą pozostawienia
po sobie wszystkiego
w porządku
potym robię herbatę –
i nagle mam
wielką ochotę rysowania,
rysuję.

Kantor zmarł w trakcie prób do swojego ostatniego spektaklu „Dziś są moje urodziny”, którego premiera odbyła się już bez jego udziału 10 stycznia 1991 roku. Mimo złego samopoczucia prowadził próby do końca. 7 grudnia został zabrany do krakowskiego Szpitala im. Narutowicza przy ulicy Prądnickiej. Wychodząc z mieszkania, miał jeszcze powiedzieć: „Nie gaś światła, zaraz wrócimy”. Następnego dnia, 8 grudnia 1990 roku Tadeusz Kantor zmarł na zawał serca.
Pracownia przy ulicy Siennej udostępniania jest zwiedzającym od 1995 roku. W przestrzeni prywatnej Kantora znajdują się meble, prywatne rzeczy, pamiątki, obrazy, sztalugi. Wnętrze wygląda dokładnie tak, jak Kantor zostawił je, wychodząc stąd po raz ostatni.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<