In splendore Dei gloria

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Artefakty zaprezentowane na wystawie In splendore Dei gloria (połączonej z inauguracją działalności Muzejonu Jezuickiego) - stanowiące element jezuickiego dziedzictwa kulturowego - zwracają uwagę na wielowiekową rolę Towarzystwa Jezusowego jako depozytariusza wartości nie tylko religijnych i duchowych, ale również kulturowych, artystycznych, a także naukowych.

Dzieła sztuki oraz pamiątki zgromadzone w przestrzeni Muzejonu Jezuickiego (w murach Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie przy ulicy Kopernika 26) „opowiadają” o związkach jezuitów krakowskich i małopolskich z kulturą i sztuką – pełniąc funkcję edukacyjną. Przestrzeń ekspozycyjna, nazwana Muzejonem Jezuickim, wskazuje na rolę, jaką współcześnie odgrywają kultura pamięci oraz podtrzymywanie tradycji - pełniące funkcje strażników dziedzictwa. Stąd idea odwołania się do greckiej etymologii słowa („muzejon”).

Wystawa In splendore Dei gloria, mająca na celu przybliżenie mieszkańcom Krakowa i Małopolski jezuickich zbiorów na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz zapewnienie oglądającym je bliskiego kontaktu z tymi wyjątkowymi dziełami sztuki, realizowana jest w ramach programu (MNiSW) Regionalna Inicjatywa Doskonałości: Wzrost potencjału badawczego w naukach o kulturze i religii w obszarze wkładu kulturowego jezuitów.

Tytuł wystawy (In splendore Dei gloria), będący odniesieniem do dewizy Towarzystwa Jezusowego (Ad majorem Dei Gloriam), wskazuje na barokowy przepych i kontrreformacyjnego ducha zakonu. Sentencja (będąca tytułem wystawy), którą należałoby przetłumaczyć: W blasku Bożej chwały zwraca też uwagę na rolę światła, zarówno w sztuce tamtego okresu (luminizm), jak i w jezuickim charyzmacie nauczania – „oświecania”. Wszak Muzejon znajduje się w murach prowadzonego przez jezuitów Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, stanowiąc jego integralną część. Warto zwrócić uwagę, że światło było też jednym ze znaków Bożej chwały, dla której zwiększania jezuici poświęcali swoje życie i talenty - w myśl zasady: Ad majorem Dei Gloriam.

Charakter sztuki religijnej epoki nowożytnej doskonale widoczny jest na obrazach prezentowanych w ramach wystawy, takich jak np.: Maria otrzymująca insygnia królewskie, Chrystus ponad personifikacjami kontynentów jako Alegoria powszechności Kościoła czy Triumf wiary. Barokowe zabawy światłem znakomicie prezentują przedstawienia: Ecce Homo i Matki Boskiej Bolesnej. W ramach wystawy pokazany zostanie także interesujący pod względem tematycznym obraz Matka Boska Niepokalanie Poczęta cechu kupieckiego.

Obok malarstwa zobaczymy tu także dzieła rzemiosła artystycznego – tkaniny i złotnictwo, m.in.: zielony ornat z pasem polskim, ornat wyszywany koralem czy kielich, którego czarę podtrzymuje Chrystus Ukrzyżowany. Uwzględniając zakaz obowiązujący w archidiecezji krakowskiej, nie będą prezentowane relikwie – zwyczajowo umieszczane w bogatych złotniczych oprawach, które także znajdują się w zbiorach jezuitów krakowskich.

Rezydencja jezuitów na Małym Rynku 8 posiada cenne i ciekawe świadectwa przeszłości, z których tylko niewielka część mogła zostać wyeksponowana na wystawie. Wybór dokonany przez organizatorów wystawy ma na celu zaprezentowanie dzieł posiadających szczególne walory kulturowe, a także artystyczne, estetyczne, historyczne, edukacyjne.

Wystawę można zwiedzać od 13 czerwca do 12 lipca 2025 oraz od: 15 września do 31 października 2025 w dniach: wtorek – sobota w godzinach 10.00-18.00.
Wstęp wolny

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<