Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zaprasza na wystawę „II Wszechpolski Konkurs Szybowcowy na Oksywiu (1925)”, której otwarcie połączone będzie z konferencją naukową poświęconą początkom polskiego szybownictwa – jednej z najważniejszych kart w historii narodowego lotnictwa sportowego.
Wystawa czasowa dostępna prezentować będzie wydarzenia, które miały miejsce dokładnie 100 lat temu – w dniach 17 maja – 14 czerwca 1925 r. na Oksywiu pod Gdynią odbył się II Wszechpolski Konkurs Szybowcowy. Były to drugie w historii zawody szybowcowe na ziemiach polskich, zorganizowane przez Związek Lotników Polskich pod honorowym patronatem Prezydenta RP Stanisława Wojciechowskiego oraz Ligi Obrony Powietrznej Państwa. W zawodach wzięło udział 15 szybowców oraz 11 pilotów, a zwycięzcą został Stanisław Wrembel na szybowcu „Miś”, zaprojektowanym przez inż. Michała Bohatyrewa.
Choć wyniki konkursu – z najdłuższym lotem trwającym zaledwie 65 sekund – z dzisiejszej perspektywy mogą wydawać się skromne, to właśnie te zawody zapoczątkowały rozwój polskiego szybownictwa oraz nauki konstruowania i pilotowania szybowców.
Wystawa dostępna będzie dla zwiedzających w dniu wernisażu na foyer pierwszego piętra Gmachu Głównego (przed salą konferencyjną), następnie zostanie przeniesiona na antresolę Hangaru Głównego, gdzie można będzie ją podziwiać do 30 września 2025 r.