Orszak Lajkonika w Antykwariacie Abecadło oraz Festiwal Wielkiej Wspólnoty Literackiej i Czytelniczej

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 26 czerwca 2025, 10:00
Antykwariat Abecadło zaprasza w czwartek 26 czerwca – w przeddzień wakacji – do wzięcia udziału w wizycie Orszaku Lajkonika, której będzie towarzyszył Festiwal Wielkiej Wspólnoty Literackiej i Czytelniczej w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO.
 
Już od godziny 10.00 do 20.00 zapraszamy na wielki wakacyjny kiermasz książki. Zapraszamy po mądre i interesujące książki z różnych epok, ale także po lekkie i przyjemne lektury. Wielotysięczna oferta różnorodnych książek, bajek, komiksów, czasopism, grafik, plakatów, pocztówek, fotografii, map, druków i dokumentów, a nawet płyt winylowych i CD – te wszystkie różnorodne publikacje niektórzy nazywają lekiem dla duszy, umysłu i intelektu, pomagającym w prowadzeniu zdrowego, radosnego i mądrego życia.
 
O godzinie 12.00 prezentacja planszy z przedstawieniem materiałów o historii kamienicy przy ulicy Kościuszki 18 ze zbiorów Archiwum Narodowego w Krakowie. Antykwariat Abecadło znajduje się w miejscu dawnej apteki Pod Aniołem Stróżem, w pobliżu Skweru Lajkonika Zwierzynieckiego i przystanku Jubilat. Jego unikatowe wnętrze tworzy zabytkowe umeblowanie apteczne z 1899 roku, które udało nam się uratować i przywrócić do życia – choć w nieco innej formie. Dziś leki oraz inne preparaty apteczne zastąpiła wielotysięczna oferta różnorodnych książek.
 
O godzinie 12.00 recital gitarowy doktora Jana Oberbeka, krakowskiego muzyka, nauczyciela, wirtuoza i popularyzatora gry na gitarze klasycznej, który nagrał 7 płyt długogrających, w tym 2 CD. Jan Oberbek jest autorem kilku publikacji, między innymi książki pt. Jan Nepomucen Bobrowicz. Chopin gitary (wyd. Debit, Bielsko-Biała 2006).
 
O godz. 13.00 wernisaż prac Tadeusza Łuczejki, mieszkającego w Krakowie plastyka pochodzącego z Gorlic, realizatora dźwięku, muzyka.
Tadeusz Łuczejko zajmuje się malarstwem, grafiką użytkową i projektowaniem małych form przemysłowych, zegary, lampy, meble. Projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak Iskry, Alfa, PiK w Katowicach czy ART w Kielcach. Jest autorem okładek książek. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień, między innymi na Ogólnopolskich warsztatach graficznych w Warszawie. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych między innymi w Dani, na Słowacji i wielu wystaw w Polsce.Pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych „AMBIENT FESTIVAL” w Gorlicach. Tadeusz Łuczejko tworzy też muzykę elektroniczną. Na swoim koncie ma 9 płyt autorskich i jedną kompilację z interpretacjami utworów Eugeniusza Rudnika.
 
O godzinie 14.30 poeta Michał Zabłocki wystąpi w projekcie Zabłocki osobiście w Ogrodzie Ludzkiej Mądrości, Życzliwości i Odwagi na podwórku Antykwariatu Abecadło z koncertem ekologicznym dla dzieci i dorosłych pt. Pogódźmy się! 
Zakochany w przyrodzie młody programista komputerowy testuje w lesie urządzenie do tłumaczenia mowy zwierząt na język ludzki. Dzięki swojemu urządzeniu rozumie co mówią między sobą zwierzęta - że w odwecie za postępujące wycinanie lasów, planują odwet - zmasowaną inwazję na miasto. Mimo szczerych chęci niestety nie udaje mu się powstrzymać zwierząt, bo jego aplikacja działa tylko w jedną stronę - nie tłumaczy języka ludzkiego na zwierzęcy. Świat fauny wkracza do miasta: myszy, szczury, owady, ptaki, ale także dziki, niedźwiedzie i wilki, a nawet kornik drukarz! Koncert ekologiczny dla dzieci pod tytułem Pogódźmy się! z tekstem, muzyką i wizualizacjami autorstwa krakowskiego poety i performera Michała Zabłockiego.
 
O godzinie 16.00 odbędzie się wizyta Orszaku Lajkonika w Antykwariacie Abecadło, któremu będzie towarzyszył recital tradycyjnych piosenek w wykonaniu Chóru Srebrne Nuty z Nowego Targu pod dyrekcją Zbigniewa Huptysia.
Pochód Lajkonika, Harce Lajkonika – ludowa zabawa, która odbywa się w Krakowie co roku w oktawę Bożego Ciała (w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała). Główny bohater zabawy – Lajkonik (konik zwierzyniecki, tatarzyn) – brodaty jeździec w pseudoorientalnym stroju poruszający się na sztucznym koniku z drewna przytwierdzonym do pasa, przemierza tradycyjny szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie w towarzystwie kapeli Mlaskotów oraz orszaku włóczków odzianych w stroje krakowskie i „tatarskie”. W 2014 roku zabawa została wpisana na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
 
O godzinie 16.00 odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki Dzielnica VII Zwierzyniec. Historia – ludzie – kultura. Około godziny 16.00 lemoniada, herbatka i wspólne zdjęcia z Lajkonikiem i Jego Orszakiem.
Zapraszamy na spotkanie z współautorami monografii historycznej krakowskiego Zwierzyńca.
Dzielnica VII Zwierzyniec. Historia – ludzie – kultura to kompendium wiedzy o dziejach dzielnicy od czasów najdawniejszych aż do dziś. Ta imponująca publikacja powstała dzięki staraniu wielu osób, w tym samych mieszkańców Zwierzyńca i Radnych Dzielnicy. Warto podkreślić, że jest to pierwsza próba całościowego omówienia historii współczesnej dzielnicy Krakowa w zarysie monograficznym.
Książka została napisana przez historyków, regionalistów i archeologa – związanych z krakowskim środowiskiem naukowym. Celem autorów było ukazanie prehistorii oraz historii całego terenu stanowiącego obecnie Dzielnicę VII Zwierzyniec. Spotkanie będzie okazją do poznania kulisów powstawania tej publikacji oraz do dyskusji o znaczeniu lokalnych historii w kształtowaniu tożsamości miasta.
 
Od godzint 16.00 do 18.00 odbędą się warsztaty literackie z Jadwigą Maliną ABECADŁO TRADYCJI. L jak Lajkonik.
Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów, stanie się tematem prac uczestników i uczestniczek warsztatów pisania w Antykwariacie Abecadło. Dodatkową inspiracją zajęć, które poprowadzi pisarka Jadwiga Malina, będą również inne krakowskie tradycje związane z dzielnicą Zwierzyniec, historią Antykwariatu Abecadło oraz historią Dawnej Apteki Pod Aniołem Stróżem, prywatnymi wspomnieniami uczestników i uczestniczek, dotyczącymi krakowskich świąt, odpustów, pochodów i zabaw. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie o siłę, sens oraz wpływ tradycji na miejsce i czas, w którym żyjemy.
Zapraszamy wszystkich, którzy chcą w przyjaznym i twórczym gronie stworzyć oryginalny, autorski tekst (wiersz, opowiadanie, esej), podzielić się wrażeniami z pochodu Lajkonika oraz po prostu pobyć w dobrym klimacie miejsca, jakim jest ANTKWARIAT ABECADŁO. Najciekawsze, powstałe podczas warsztatów prace, zostaną omówione przez moderatorkę zajęć, a następnie opublikowane na stronach internetowych Antykwariatu Abecadło.
 
Wstęp wolny. Zapisy na warsztaty literackie do 23.06.25 pod adresem: kosciuszki@abecadlo.org.
 
Plan wydarzenia:
16.00 – herbatka z Lajkonikiem
16.30 – 17.00 – praca nad tekstami
17.00 – 18.00 – czytanie i omawianie tekstów
 
Jadwiga Malina – poetka, redaktorka, kuratorka wydarzeń literackich. Jest autorką tomów wierszy: Szukam ciemna (1996), Zanim (2007), Strona obecności (2010), Od rozbłysku (2013), Tu (2015), Czarna Załoga (2018), Światło i szelest (2020) Publikowała m.in. w „Odrze”, „Krytyce Literackiej”, „Twórczości”, „Czasie Literatury” i „Gazecie Wyborczej”. Jej wiersze przekładano na język ukraiński, serbski, słoweński, hiszpański i angielski. Jest laureatką Nagrody Starosty Powiatu Myślenickiego w dziedzinie kultury (2010, 2016). Była dwukrotnie nominowana do Nagrody Poetyckiej im. K. I. Gałczyńskiego ORFEUSZ – w 2016 za tom Tu oraz w 2023 za tom Teoria powtórzeń. W 2019 otrzymała nominację do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy oraz wyróżnienie Kapituły Nagrody Literackiej im. ks. Jana Twardowskiego za tom Czarna załoga. W 2023 była do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom Teoria powtórzeń.
 
O godz. 18.00 odbędzie się spotkanie z Grzegorzem Jankowiczem o jego książce Pojedynek wokół pustki. Rozmowę poprowadzi Georgina Gryboś.
W krótkim eseju zamykającym zbiór Samoszacunek Toni Morrison pisze, że dzieło literackie zawiera w sobie coś, co można by nazwać „niewidocznym atramentem”. Część tekstu, ta najistotniejsza, potencjalnie najważniejsza, jest ukryta, ale na skutek zaangażowania czytającym udaje się ją odkryć i zmaterializować. Jest to rodzaj dopełnienia przychodzącego ze strony odbiorcy, który staje się współtwórcą dzieła. Morrison domagała się takiego gestu ze strony wszystkich osób sięgających po jej książki. Nie jestem pewien, czy ten atrament sympatyczny, ukrywający tekst o przełomowym znaczeniu dla nas jako czytelników i ludzi, znajduje się w każdym dziele. Poza tym czytelnik bywa lepszym artystą niż pisarz, a to, co zwykle nazywamy lekturowym odkryciem, czasem zasługuje na miano twórczej interwencji. Podejmowany przez nas wysiłek lekturowy może – ale wcale nie musi – zaowocować czymś przełomowym z punktu widzenia naszego sposobu myślenia i życia. Mówiąc jeszcze inaczej: literatura i lektura w odpowiednich warunkach mają ogromny potencjał, ale nie ma żadnych gwarancji, że ten potencjał zostanie zaktualizowany i wykorzystany. Nie dlatego, że brak nam wiedzy, że nie jesteśmy empatyczni i że czytamy nieodpowiednie książki. Czasem nie wykorzystujemy go właśnie dlatego, że wiemy „wszystko”, wypełnia nas po brzegi wzruszenie, a przed nami leży nagrodzona w ostatnim konkursie powieść. Nic tu nie jest oczywiste – żadna idea, żaden myślowy przebieg, żadna opowieść.
Znajdujące się na kolejnych stronach teksty (ogółem jest ich dwadzieścia pięć) są interpretacyjnymi opowieściami o konkretnych książkach. Wszystkie wyrastają z powyższego przekonania. Każdy jest efektem pracy lektury i w każdym staram się zachęcić innych do jej podjęcia na własną rękę.
 
Grzegorz Jankowicz – krytyk, filolog, filozof literatury, eseista, redaktor i tłumacz, doktor nauk humanistycznych. Na język polski przekładał teksty m.in.: R. Firbanka, A. Manguela, G. Mannixa Flynna czy R. Roty’ego. Był redaktorem działu kultury „Tygodnika Powszechnego’’ i dyrektor programów literackich Fundacji Tygodnika Powszechnego. Przez lata dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada. Zajmuje się literaturą XX wieku, teoriami krytycznymi, kulturą popularną, współczesną poezja polską i relacjami między literaturą a sztukami wizualnymi.
 
Georgina Gryboś – redaktorka programowa Radia Kraków Kultura. Pisze, czyta i opowiada o książkach. Największą przyjemność sprawia jej rozmowa z twórczyniami i twórcami, gdyż wierzy, że pasją i pięknem można zarażać. Prowadzi blog poświęcony literaturze: Literacka Kavka oraz podkast Literacka Kavka | Obce regały. Wcześniej prowadziła przedpołudniowe pasmo w Off Radiu Kraków. W Radiu Kraków Kultura opowiada o książkach dla najmłodszych i tych już całkiem dorosłych w audycji „Dobre książki”.
 
Autorką plakatu jest Doktor Aleksandra Kolobius. 
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu Fundacji Miasto Literatury pt. Krakowskie księgarnie na medal.
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa.
Wydarzenie zorganizowane w ramach programu Fundusz Księgarski KMLU.
Antykwariat Abecadło jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki Certyfikat dla małych księgarni.
 
/materiały organizatora/

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<