Kino Agrafka wspólnie ze Stowarzyszeniem Kin Studyjnych zaprasza na filmowe spotkanie z filmami górskimi. W programie przeglądu znajdą się filmy dokumentalne i fabularne, które przenoszą widza w serce górskich wspinaczek, przygód i pasji. Zostały one starannie wyselekcjonowane, aby ukazać różnorodność doświadczeń związanych z górami — od osobistych opowieści po spektakularne wyczyny. Obrazy te łączą sport, naturę i ludzkie emocje.
W programie:
13 czerwca | piątek | godz. 18.30
A CRACK IN THE MOUNTAIN, reż. Alastair Evans, Wlk. Brytania 2022, 100’
Głęboko w dżungli w środkowym Wietnamie leży wspaniałe podziemne królestwo. Niezwykłej urody Hang Son Doong – położona w górach grota, przez którą płynie rzeka – ma największe korytarze jaskiniowe na świecie. Więcej ludzi stanęło na Evereście, niż odwiedziło to miejsce, dzięki czemu jego piękno pozostało nietknięte.
W 2014 roku przyszłość Son Doong stanęła pod znakiem zapytania – zapowiedziano zbudowanie kolejki gondolowej prowadzącej do jaskini. Troska o delikatny ekosystem, który ulegnie zniszczeniu, stała się powodem protestów. Zdania miejscowej społeczności na temat potencjalnych korzyści są podzielone. Film ukazuje narastający wokół kolejki konflikt.
A Crack In The Mountain pokazuje, jak dobre i złe intencje mogą prowadzić do zniszczenia jednego z przyrodniczych cudów świata, a głównym powodem tego działania są pieniądze. Film może być też motywacją dla tych, którym dziedzictwo przyrodnicze leży na sercu i którzy walczą w jego obronie.
14 czerwca | sobota | godz. 16.30
TWO POINT FOUR, reż. Natasha Brooks, Wlk. Brytania 2023, 20'
Pewnie mało kto porwałby się na zabranie dzieci w ramach wakacji na 600-metrową ścianę o trudnościach 5.10, by po dwóch dniach wspinaczki i po noclegu w namiocie stanąć w komplecie na szczycie. Tymczasem tak właśnie rodzinnie odpoczywali w górach Norwegii Leo Houlding, jego żona Jess, 9-letnia Freya i 5-letni Jackson. Brytyjski wspinacz mógł dzięki temu znaleźć kompromis między potrzebą działania w skałach a chęcią bycia z rodziną. Jego żona, również pasjonatka wspinaczki, miała możliwość spędzenia czasu w ulubiony sposób. Dla najmłodszych była to niezwykła przygoda i okazja do bliskiego obcowania z przyrodą. I nawet jeśli za jakiś czas ich wspomnienie tej drogi się zatrze, Freya i Jackson będą pamiętać o najcenniejszym darze, jaki można dostać od rodziców: o uwadze, wspólnym czasie i beztroskim śmiechu....
CAPTAINS ON EL CAP, reż. Brian Mathé, Morgan Monchaud, Francja 2023, 53’
Zdolny belgijski wspinacz Sébastien Berthe ma kolejny cel: przejście The Dawn Wall w Yosemite. Jako że ochrona środowiska i ekologia są mu bliskie, nie chce lecieć do USA samolotem i dokładać swojej cegiełki do wysokiej emisji dwutlenku węgla. Alternatywa? Dotarcie tam żaglówką. Na Samsarę wsiada dwóch żeglarzy, sześciu wspinaczy i pies. W trakcie podróży przez Atlantyk ekipa zżywa się, trenuje, śpiewa, żartuje i dzielnie wypełnia obowiązki związane z byciem na wodzie. Żaglówką docierają do Meksyku, gdzie przesiadają się w duże, wysłużone auto, które częściej się psuje, niż jedzie. W końcu docierają do Yosemite, gdzie znajomi pomagają Sébastienowi i wspierają go w jego projekcie. Bohaterowie filmu są kolorowi, energiczni i roześmiani, a samo przedsięwzięcie przywodzi na myśl klimat górskich wypraw sprzed kilkudziesięciu lat.
14 czerwca | sobota | godz. 18.30
DREAM AGAIN, reż. Mathis Decroux, Wlk. Brytania 2023, 36’
Adriana Brownlee ma 23 lata. Kiedy miała osiem, zamarzył jej się Mount Everest. Zapisała nawet to marzenie na kartce w ramach pracy domowej. Kartka do dziś wisi na ścianie w jej pokoju, a lista marzeń Adriany wydłużyła się do wszystkich 8-tysięczników. W jej głowie narodził się ambitny plan, by zdobyć je wszystkie jako najmłodsza osoba w historii.
Film Dream Again skupia się na ubiegłorocznej wyprawie po oba Gasherbrumy, na którą wyruszyła z Geljenem Sherpą. W jej trakcie Adriana usiłuje podnieść sobie poprzeczkę, starając się w jak najmniejszym stopniu korzystać z tlenu i ze wsparcia innych osób. Równolegle rodzi się w niej coraz głębsza refleksja i świadomość dotycząca biznesu, jakim są wyprawy na najwyższe szczyty świata. Bohaterka uzmysławia sobie, że pragnie wrócić do tego, co czuła w dzieciństwie – najczystszej radości z wędrówki i bycia w górach.
ADRA, reż. Emma Crome, Wlk. Brytania 2023, 53’
Llanberis – malowniczo położona wioska w północnej Walii – jest mekką wspinaczkowych ekscentryków i „kolorowych ptaków”. Od dawna obecny jest w niej duch wyzwań i przygody, a tutejsza społeczność chętnie przygarnia pod swoje skrzydła dziwaków i toleruje wszelką odmienność. Sto lat temu aktywnie działały tu w skałach przedstawicielki płci pięknej. Trzydzieści lat później łatwiejsze ściany były placem zabaw dla dzieci „przeganianych” przez rodziców na dwór. W latach 80. XX wieku czas spędzali tu młodzi, biedni ludzie na zasiłkach, dla których wspinaczka była wyrazem buntu przeciwko ówczesnemu systemowi i rodzajem ekstremalnej zabawy. Byli wśród nich Leo Houlding, Tim Emmett, Paul Pritchard, Johnny Dawes, Nick Bullock, James McHaffie i wielu innych. Obecnie kolejne pokolenie wspinaczy powtarza klasyki wytyczone przez wybitnych poprzedników oraz próbuje swoich sił w kreowaniu nowych dróg. Bohaterowie filmu są w różnym wieku, pochodzą z rozmaitych środowisk, mają odmienne doświadczenie życiowe. Wszystkich łączy silna więź z Llanberis, miłość do okolicznych skał, kamieniołomów i klifów oraz to wyjątkowe ciepło w sercu, które sprawia, że mówią o tym miejscu „dom”.
15 czerwca | niedziela | godz. 14.00
WANDA RUTKIEWICZ. OSTATNIA WYPRAWA, reż. Eliza Kubarska, Polska/Szwajcaria/Nepal/Indie/Włochy/Austria 2024, 85’
Prawdziwa historia Wandy Rutkiewicz, pierwszej kobiety świata i pierwszej osoby z Polski na najwyższych szczytach ziemi – opowiedziana przez nią samą. Wanda bez zaproszenia wkroczyła w męski świat wypraw wysokogórskich i zapłaciła za to najwyższą cenę. Reżyserka filmu, która sama jest alpinistką, wyrusza w Himalaje śladami Wandy. Wskazówką do poszukiwań jest audio-pamiętnik bohaterki znaleziony wśród sterty materiałów archiwalnych. Wanda zaginęła 30 lat temu. Jej ciało nigdy nie zostało odnalezione. Niektórzy twierdzą, że została w klasztorze buddyjskim. Film eksploruje jej życie i tajemnicę z udziałem znanych wspinaczy: Reinholda Messnera, Krzysztofa Wielickiego i Carlosa Carsolio, a także bliskich jej kobiet: siostry Janiny Fies i menadżerki Marion Feik.
15 czerwca | niedziela | godz. 15.45
WE WALKED UNDER THE EARTH, reż. Alex Lopez, Francja 2022, 53’
Ludzie od zawsze czuli potrzebę eksploracji przestrzeni – kosmosu, gór, podziemi i tego, co kryje się pod powierzchnią wody. Film We Walked Under the Earth opowiada o próbach połączenia jaskini Fromagère z legendarną Gouffre Berger w masywie Vercors w południowej Francji. Tego projektu podjęli się Cédric Lachat i David Parrot. To właśnie w Gouffre Berger ludzie po raz pierwszy zeszli na głębokość ponad 1000 metrów w głąb Ziemi. Przez lata „Bergerka” była najgłębszą jaskinią świata. Eksploracja podziemi – uważana przez wielu za bezużyteczną – jest próbą zaspokojenia ciekawości odkrywców na temat tego, co dalej, głębiej, wyżej…
SURF THE LINE, reż. Jérémy Frey, Francja 2017, 53’
Czy kiedykolwiek marzyliście o surfowaniu po niebie? Czy chcieliście poczuć niesamowitą wolność i niczym nieskrępowany ruch? Flying Frenchies tego doświadczyli. Film Surf the Line opowiada wciągającą historię ich spontanicznego i szalonego projektu, który wymagał dwóch lat przygotowań, skomplikowanych wyliczeń, wykonania stalowej liny kilometrowej długości i specjalnej wersji deski surfingowej. By zrealizować tę odważną koncepcję, trzeba było pokonać wiele życiowych przeszkód, nie poddawać się zwątpieniu i nie stronić od głębokiej refleksji. Sporty ekstremalne, błaznowanie, odważne wynalazki i życie blisko natury – witajcie w cygańskim świecie Flying Frenchies.
18 czerwca | środa | godz. 18.30
W KRAINIE CISZY, reż. Oswald Rodrigo Pereira, Polska 2023, 29’
W krainie ciszy (The Silent Escape) to opowieść o próbie ucieczki od cywilizacji i odnajdywaniu emocji w najwyższych górach świata. To jednocześnie historia o determinacji i solidarności. Bartek Ziemski jest młodym, utalentowanym wspinaczem i narciarzem wysokogórskim. Specjalizuje się w zjazdach narciarskich z wymagających szczytów. Są one dla niego wytchnieniem od codziennego zgiełku. Podczas najnowszego projektu bohater stawia sobie za cel wejście bez użycia dodatkowego tlenu na dwa ośmiotysięczniki i zjazd na nartach z obu wierzchołków.
SALTO IS THE KING, reż. Pavol Barabas, Słowacja 2020, 63’
Kanioning i zjazdy wzdłuż najwyższych wodospadów na Ziemi są pasją łączącą grupę przyjaciół. Ich wyprawy to podróże w nieznane, a jedynym pewnikiem jest siła ich przyjaźni. Czy uda im się pokonać zjazdami najwyższy wodospad świata?
20 czerwca | piątek | godz. 18.30
WOMAN ON THE MOVE, reż. Alice Lemkes, Wlk. Brytania 2023, 22’
Women on the Move to pełna energii, charyzmy i polotu opowieść o tym, jak zmieniały się kobiece stroje sportowe w okresie od lat 90. XIX wieku do lat 40. XX wieku. Przez dekady królowało przekonanie, że jedną z głównych powinności kobiet jest atrakcyjny wygląd wyrażany m.in. poprzez odpowiedni strój. Równocześnie uważano, że uprawianie sportu i aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu są zarezerwowane dla mężczyzn. Przedstawicielki płci pięknej musiały się mierzyć zarówno z ograniczeniami społecznymi, jak i tymi, które narzucała im ówczesna moda. Nadszedł więc czas na wynalazki odzieżowe, które ułatwiały kobietom jazdę konno, pływanie, jazdę rowerem, wędrówki górskie, latanie samolotami, jazdę na sankach i wiele innych aktywności. Po wielu latach zrekonstruowała je dr Katrina Jungnickel i jej zespół w ramach projektu Politics of Patents. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak przy pomocy guzików, nitek i szwów nasze przodkinie rzucały sprzeciw ograniczającym je normom i aktywnie szły „po swoje”.
CHOLITAS, reż. Jaime Murciego, Pablo Iraburu, Hiszpania 2019, 80’|
Pięć Cholitas – rdzennych mieszkanek Boliwii – bierze udział w wyjątkowej wyprawie na Aconcaguę. Zdobycie najwyższego szczytu obu Ameryk ma symbolizować ich wolność i wewnętrzną siłę. Ana, Cecilia, Dora, Elena i Lidia zawsze chodzą po górach w niezwykłych strojach – ozdobnych, długich do kostek spódnicach. Jednocześnie są kimś więcej niż tylko wspinającymi się kobietami noszącymi kolorowe, tradycyjne ubrania. Cholitas to odważne kobiety, odnajdujące w górach przestrzeń, w której mogą poczuć się wolne, szczęśliwe i pełne życia. Ich przygoda w inspirujący sposób pokazuje światu jak być kobietą, szanować tradycję i być blisko Matki Natury.
21 czerwca | sobota | godz. 16.30
CHASING KASPER, reż. Nick Waggoner, Kanada 2023, 11’
Kiedy świat obiegła wieść o śmiertelnym wypadku zawodowego narciarza Dave’a Treadwaya, jego bliskim zawalił się świat. Tessa straciła ukochanego męża, a ich 5-letni syn musiał pożegnać nie tylko ojca, ale także serdecznego przyjaciela. Obojgu ukojenie przyniosły dwa kółka, górskie trasy i pęd wiatru. Dla Kaspra rower jest skutecznym sposobem na uwolnienie energii, która go roznosi. Najszczęśliwszy jest wtedy, kiedy mknie na jednośladzie i wyskakuje z kolejnych muld. Z kolei jego mamie jazda na rowerze pozwala zapomnieć o trudach codzienności i przypomnieć sobie, jak to jest czuć radość. Do tego nic tak nie zbliża rodzica i dziecka jak wspólna pasja, więc oboje czerpią z tego garściami.
SUBTERRANEAN, reż. François Xavier De Ruydts, Kanada 2023, 86‘
Na tle porywającej scenerii, dwa zespoły speleologów amatorów wyruszają pobić rekord, eksplorując najdłuższe i najgłębsze jaskinie w Kanadzie.
Dwa zaprawione w bojach zespoły grotołazów amatorów wyruszają pobić rekord, pokonując najdłuższe i najgłębsze jaskinie w Kanadzie. Na powierzchni Ziemi pozostało już niewiele miejsc do odkrycia, zatem speleologia może stanowić jedyną formę autentycznej eksploracji. Po odkryciu zalanej komory znajdującej się kilometry pod ziemią, pracującą na co dzień w biurze Katie ogarnia obsesja na punkcie powrotu do jaskini Bisaro Anima w Górach Skalistych w celu pobicia rekordu głębokości zejścia. Równolegle, zespół zapaleńców z Vancouver Island próbuje znaleźć połączenie między dwoma systemami tuneli, które uczyni z nich najdłuższą jaskinię w kraju. Towarzysząc grotołazom, gdy czołgają się w błocie w głębinach Ziemi, pokonują zapierające dech w piersiach sztolnie i przeciskają przez podwodne skalne gardła, W podziemiach zagłębia się w intrygujący świat speleologów. To trzymająca w napięciu opowieść o przygodzie, zmaganiach i (przy odrobinie szczęścia) odkryciach na miarę rekordu.
21 czerwca | sobota | godz. 18.30
EVEREST. A SUPERHUMAN CHALLENGE, reż. Aitor Bárez, Hiszpania 2017, 101’
Alex Txikon jest jednym z najlepszych himalaistów na świecie – ma na swoim koncie 11 ośmiotysięczników, w tym pierwsze zimowe wejście na Nanga Parbat. Teraz stoi przed najpoważniejszym wyzwaniem: zdobyciem Everestu zimą, bez tlenu. To nie udało się jeszcze nikomu w historii.
22 czerwca | niedziela | godz. 14.00
IAN, reż. Matt Raimondo, Australia 2024, 8’
Jeśli nie masz za sobą jeszcze 70 wiosen, a zdarza Ci się pomyśleć, że na coś w życiu jest już za późno – koniecznie zobacz ten krótki film dokumentalny. Ian ma 72 lata i jest wspinaczem. Regularnie ćwiczy i spędza czas w skałach, zamierzając jak najdłużej wieść dotychczasowy aktywny tryb życia. Codzienne treningi pomagają mu zachować sprawność ciała, a regularne spotkania z innymi wspinaczami ładują jego akumulatory i napędzają do działania. Australijczyk bezpretensjonalnie uciera nosa stereotypom dotyczącym wieku i jest inspiracją dla wielu osób. Może dla Ciebie też będzie?
WILD WATERS, reż. David Arnaud, Francja 2022, 86’
Poszukiwaczka przygód, zawodniczka, pionierka, bohaterka, wymiataczka – to tylko niektóre określenia francuskiej kajakarki Nourii Newman. Film Wild Waters pokazuje przygotowania Nourii do pierwszego kobiecego przepłynięcia 30-metrowego wodospadu. Obserwujemy, jak z szykującej się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich nastolatki wyrasta jedna z najlepszych kajakarek górskich w historii. Jednak to nie pokonywanie bystrzy jest największym życiowym wyzwaniem Nourii. Gdy dziewczyna zdaje sobie sprawę, w jakim stopniu oczekiwania wobec niej jako sportowca i jako kobiety wpływają na jej decyzje, wycofuje się ze współzawodnictwa i zaczyna podążać własną ścieżką. Odmowa podporządkowania się oczekiwaniom innych staje się punktem zwrotnym w jej życiu. Nouria przechodzi przemianę, dociera do prawdziwej siebie i staje się najwybitniejszą kajakarką swojego pokolenia.
22 czerwca | niedziela | godz. 15.45
OSIEM GÓR | Le otto mantagne reż. Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch, Włochy/Belgia/Francja 2022, 147’
Trzydziestoletni Pietro decyduje się zostawić za sobą życie dużego miasta i wyjechać w góry. Nie odnajduje się w swoim dotychczasowym, pełnym zgiełku życiu, chociaż sam nie potrafi określić czego mu brakuje. Prawdziwie wolny i szczęśliwy czuł się jedynie w dzikich Alpach, gdzie spędzał w dzieciństwie każde lato. Zaszczepiona w nim miłość do gór i odkrywania nowych ścieżek każe mu wyruszyć w świat, w którym nowe znajomości i stare przyjaźnie staną się ścieżką do odnalezienia siebie.
Osiem gór to ekranizacja bestsellerowej powieść Paola Cognettiego, jednak sercem opowieści jest uchwycona z wrażliwością obrazów Terrence'a Malicka relacja człowieka z przepiękną, majestatyczną i nieposkromioną naturą. Zdjęciom inspirowanym „Into the Wild” udało się oddać zarówno monumentalną, magnetyczną siłę gór, jak ich intymną stronę, gdzie kolejne kroki, milczenie, czas i właściwa miara to sposób na życie. „Osiem gór” to wyjątkowa opowieść o odkrywaniu siebie, naturze i miłości — platonicznej, ale mocniejszej niż jakakolwiek skała, na którą można by się wspiąć.
23 czerwca | poniedziałek | godz. 18.30
TO THE HILLS & BACK, reż. Mike Quigley, Kanada 2022, 46’
Wypadki lawinowe zdarzały się, odkąd tylko człowiek rozpoczął górskie wędrówki – i w czasach pionierów, i dziś, gdy białe szaleństwo jest tak popularne. W położonej na odludziu chatce weteran przewodnictwa górskiego i jego córka snują refleksje o życiu związanym z górami i wspominają ludzi, których śmierć w lawinie zabrała zdecydowanie za wcześnie. Niefortunne pomyłki, typowe wpadki czy błędy decyzyjne, w rezultacie prowadzące do tragedii, to elementy łączące wszystkie opowieści. Płynie z nich ważny przekaz: uczcie się od tych, którzy spędzili w górach długie życie.
ICE WATERFALLS, reż. David Arnaud, Francja 2023, 47‘
Aniol Serrasolses wraz ze swoimi kajakowymi kompanami - Davidem Sodomką, Aleixem Salvatem i Mikelem Sarasolą – rusza w kierunku archipelagu Svalbard. Jaki jest cel ich wyprawy? Znalezienie możliwie najwyższego wodospadu lodowcowego i spłynięcie nim. Ich oczekiwania spełnił wartki i szeroki wodospad o wysokości 20 metrów. By do niego dotrzeć, przeszli 11 kilometrów przez lód oraz przekroczyli wiele mniejszych i większych rzek lodowcowych. Po zrealizowaniu tego planu i spełnieniu marzenia Serrasolses stwierdził, że to przeżycie było dla niego jak pływanie kajakiem na zupełnie innej planecie. Dzięki kamerce zamontowanej na kasku kajakarza możemy wziąć udział w tej przygodzie i podziwiać epickie widoki.
25 czerwca | środa | godz. 18.30
LET IT BAERN, reż. Hannes Tell, Alice Martin, Lando Pföst, Niemcy 2023, 11’
W 2023 roku w Bernie odbyły się mistrzostwa świata, na których o medale walczyli boulderowcy, wspinacze z liną i sprinterzy. Zdaniem wielu entuzjastów wspinaczki nie chodzi w niej jednak o zdobywanie krążków i bycie w blasku fleszy. Ta forma aktywności jest czymś znacznie więcej: sposobem na życie, drogą do wolności, okazją do budowania więzi z ludźmi, którzy mają podobne wartości. Kluczowe nie są tu reguły i rankingi, a radość i kreatywność. I tak oto „Let it Baern” zaprasza nas do poznania podziemnego, nieoficjalnego wariantu tej działalności: miejskiego boulderingu. Ściany budynków, mosty, arkady, pomniki – tego typu przestrzeń jest dla boulderowców jak jeden wielki plac zabaw. Tyle tylko, że wspinaczkowe wykorzystanie możliwości, jakie daje miasto, nie podoba się władzom. Głos w filmie zabierają dr Bomb i dr Bäri – autorzy przewodnika z ciekawymi spotami – którzy przeciwstawiają się ograniczeniom i domagają się prawa do swobodnego korzystania z miejskich obiektów.
FUEGO, reż. Kilian Bron, Mathieu Ruffray, Andora 2023, 54’
Zgrana ekipa, kalejdoskop emocji i dwa kółka na tle widowiskowych spektakli natury. Kilian Bron wraz z zespołem rusza do Ameryki Południowej po kadry i przeżycia. Nie zabrakło ani jednych, ani drugich. Gwatemalski wulkan Fuego na dzień przed erupcją, boliwijskie formacje skalne Valle de las Animas, pustynia w Peru, pełne ciekawości dzieci, lokalni przewodnicy, kobiety Cholitas Escaladoras – każdy widok i każde spotkanie wzbogacało ten czas.
Poziom intensywności doznań i zmęczenia w trakcie dwumiesięcznego wyjazdu był tak wysoki, że wystarczyłoby tego na kilka lat nieco spokojniejszego życia. Członkowie ekipy podeszli do tematu szalenie ambitnie i choć nie raz dopadały ich wątpliwości, a okoliczności wydawały się nie sprzyjać, realizacja projektu spełniła ich oczekiwania i pozwoliła przywieźć fantastyczny materiał. Dokument „Fuego” pokazuje, jak to przedsięwzięcie wyglądało „od środka” i z jakimi emocjami zmagali się jego uczestnicy.
26 czerwca | czwartek | 18.30
THE SLOW LANE, reż. Alexa Fay, Kanada 2023, 19’
The Slow Lane to opowieść o niespiesznym życiu w siodełku rowerowym. Dla Pierre’a Boucharda i Janick Lemieux dwa kółka i przemieszczanie się w rytmie slow stały się stylem życia i sposobem na poznawanie świata na własnych zasadach. Rower w rower i ramię w ramię przemierzają kolejne kraje i kontynenty od 1997 roku, a na licznikach mają prawie 200 000 wspólnych kilometrów. Wygłaszają prelekcje, publikują reportaże i zachęcają innych do tego, by wyjść z domu i przeżyć przygodę. Nie musi być ona na miarę ich dokonań – wystarczy wyruszyć na mikrowyprawę, by poczuć, jak czas zwalnia, i doświadczyć tego, co w rowerowaniu najlepsze.
THIS MOUNTAIN LIFE, reż. Grant Baldwin, Kanada 2018, 78’
Zachwyt, który wywołują w nas górskie krajobrazy, jest sprawą uniwersalną, jednak ludzie rzadko zapuszczają się w prawdziwie dziką naturę. Martina wraz z 60-letnią mamą Tanią wyruszają na 6-miesięczną wyprawę przez zdradliwe Góry Nadbrzeżne Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie. Trasa ta nie została nigdy wcześniej pokonana przez zespół dwuosobowy. W przygodę Martiny i Tani wplecione są niezwykłe portrety osób, będących uosobieniem wytrwałości i pasji. Wspinacz, chłopak uratowany z lawiny, zakonnica-narciarka czy śnieżny artysta są postaciami zarówno urzekającymi, jak i bardzo inspirującymi.