Pracownia Pytań Krytycznych, Katedra Krytyki Współczesnej oraz Koło Literatury Najnowszej UJ serdecznie zapraszają na panel dyskusyjny Opowiadać cudze życie: między akademią a głównym nurtem obiegu literackiego. Punkt wyjścia do rozmowy będą stanowić biografie: Róża Luksemburg. Domem moim jest cały świat Weroniki Kostyrko, Jadwiga. Opowieść o Stańczakowej Justyny Sobolewskiej oraz Dezorientacje. Opowieść o Konopnickiej Grzebałkowskiej. W panelu wezmą udział: Małgorzata I. Niemczyńska, prof. Tomasz Pindel, Łukasz Wojtusik oraz dr Zofia Ulańska. Rozmowę moderować będzie dr Anna Marchewka. Panel stanowi wydarzenie towarzyszące konferencji naukowej Doświadczenie osobiste w literaturze najnowszej odbywającej się 27-28 maja na Wydziale Polonistyki UJ.
Tomasz Pindel - Literaturoznawca, latynoamerykanista, tłumacz, krytyk literacki, wykłada na UKEN w Krakowie. Autor kilku książek, m.in. Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej (2004), Mario Vargas Llosa. Biografia (2014), Za horyzont. Polaków latynoamerykańskie przygody (2018), Historia fandomowe (2019) i Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia (2025). Na polski przełożył ponad dziewięćdziesiąt pozycji książkowych z hiszpańskiego, także z portugalskiego (m.im. prozę Roberta Bolaño, Virgilio Piñery, Javiera Maríasa). Jest też autorem scenariusza komiksu W głowie tłumaczy (IKM Gdańsk/Kultura Gniewu, 2019) i współautorem audycji Piątka z literatury RMF Classic.
Zofia Ulańska – ur. w 1993 roku w Łodzi. Literaturoznawczyni, w 2024 roku obroniła pracę doktorską na temat polskiej współczesnej literatury lesbijskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2017 roku na tym samym wydziale ukończyła studia polonistyczne o specjalności krytyka literacka. Jej zainteresowania obejmują polską literaturę współczesną, krytykę literacką, literaturę i teorie queer. Redaktorka monografii naukowych oraz prozy. Prowadzi warsztaty krytyczne i konwersatoria z literatury współczesnej. Okazjonalnie scenarzystka i krytyczka literacka. Publikowała m.in. w czasopismach „Popmoderna”, „Mały Format” i „ArtPapier”. Mieszka w Łodzi i Krakowie.
Anna Marchewka – literaturoznawczyni i krytyczka literacka. W miesięczniku „Znak” opiekuje się rubryką Stacja: Literatura. Jurorka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i Nagrody Wielkiego Kalibru. Moderatorka prozatorskiego Dyskusyjnego Klubu Czytelniczego. Współtworzy Pracownię Pytań Krytycznych (Katedra Krytyki Współczesnej UJ).
Małgorzata I. Niemczyńska - ur. 1982 w Krakowie, pisarka i reporterka, absolwentka komparatystyki literackiej na UJ, laureatka Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej i Nagrody Dziennikarzy Małopolski, trzykrotna finalistka Grand Pressa, autorka portretu Mrożek. Striptiz neurotyka (2013) i powieści Borys albo Jeden dzień lata (2023), obecnie pracuje nad biografią poetki Anny Świrszczyńskiej.
Łukasz Wojtusik – dziennikarz od lat związany z radiem. Autor literackiego podcastu Alfabet Wojtusika, za który otrzymał nagrodę w konkursie im. redaktora Janusza Majki Podcast Roku 2022 w kategorii „Lifestyle, Kultura, Hobby”. Laureat Nagrody PIK-owy Laur 2023. Laureat Dźwigacza Kultury 2024. Współpracuje z wieloma instytucjami kultury. Współautor trzech książek. Prowadzi spotkania w na dużych scenach, festiwalach, w radiowym studio, moderuje dyskusje w księgarniach, kawiarniach i bibliotekach.
Grafika: Zuzanna Strehl