Pochód Lajkonika 2025

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 26 czerwca 2025, 12:30-21:30

Pochód Lajkonika to jedna z najstarszych i najpiękniejszych tradycji Krakowa, która od kilku wieków przyciąga tłumy widzów. Jest to też jedno z kilku krakowskich zjawisk wpisanych na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Co roku w oktawę Bożego Ciała barwny orszak włóczków i Tatarów prowadzony przez jeźdźca na sztucznym koniku przemierza trasę ze Zwierzyńca do Rynku Głównego w rytmie krakowskich melodii. Każdy z widzów oczekuje na uderzenie buławą od Lajkonika, co ma przynieść szczęście na cały kolejny rok.

W dniu 26 czerwca roku lajkonikowy orszak przejdzie tradycyjną trasę ze Zwierzyńca do Rynku Głównego. Pochód wyruszy z siedziby Wodociągów Miasta Krakowa, gdzie zatrudnionych jest wielu członków orszaku, w tym wcielający się w główną widowiska postać Mariusz Glonek. Konik Zwierzyniecki ze swoją świtą przejdzie następnie ulicą Senatorską, przez plac Na Stawach do Klasztoru Sióstr Norbertanek, gdzie na tamtejszy dziedzińcu będzie miał miejsce taniec z chorągwią i spotkanie z dziećmi z krakowskich szkół i przedszkoli. Następnie Lajkonik będzie harcował na ulicy T.Kościuszki oraz odwiedzi Bulwar Rodła, aby spotkać się z krakowskimi flisakami. Kolejny istotny przystanek na trasie pochodu to Antykwariat Abecadło przy ulicy T.Kościuszki 18U, gdzie Lajkonik uświetni obchody „Świętowania wielkiej wspólnoty literackiej i czytelniczej”. Następnie orszak uda się na krótki odpoczynek w karczmie Smil’y przy Skwerze Konika Zwierzynieckiego, aby chwilę potem wyruszyć w dalszą drogę przez skrzyżowanie z Alejami Trzech Wieszczów, ulicą Zwierzyniecką do skrzyżowania pod Filharmonią Krakowską, gdzie będzie miał miejsce taniec Lajkonika z chorągwią w wielkim kole stworzonym przez orszak i widzów. Następnie pochód przejdzie ulicami Franciszkańską i Grodzką do Rynku Głównego. Tam na scenie pod wieżą Ratuszową ma miejsce finał imprezy. Lajkonik odbierze „haracz” z rąk Prezydenta Miasta Krakowa, wzniesie toast za pomyślność krakowianek oraz krakowian i wykona finałowi taniec zwany urbem salutare – pokłon miastu.

Podobnie jak w poprzednich latach, pochodowi Lajkonika towarzyszyć będzie widowisko na scenie pod wieżą Ratuszową na Rynku Głównym, które zaprezentuje w tym roku Tatarski Zespół Taneczno-Wokalny Buńczuk.

Warto też przypomnieć, że prawdziwego Lajkonika można zobaczyć tylko raz w roku, właśnie w oktawę Bożego Ciała. I tylko wtedy uderzenie jego buławy rzeczywiście przynosi szczęście!

Program Lajkonika 2025

  • godz. 12.30-13.30
    Lajkonik w otoczeniu orszaku wyruszy sprzed siedziby Wodociągów Miasta Krakowa przy ulicy Senatorskiej 1 w kierunku placu Na Stawach. Czterdziestoosobowy orszak złożony z włóczków i Tatarów powoli przemieszcza się ulicą Senatorską. Lajkonika tańczy w rytm muzyki kapeli Mlaskotów, trąca widzów swoją buławą „na szczęście” i zbiera „haracz” od miejscowych kupców. Ruch samochodowy jest czasowo zatrzymywany przez Policję
  • godz. 13.30–14.45
    Harce na dziedzińcu Klasztoru Sióstr Norbertanek. Na dziedzińcu oczekują dzieci z grup szkolnych i przedszkolnych pod opieką nauczycieli i opiekunów oraz indywidualni widzowie. Pierwszy taniec Lajkonika z chorągwią włóczków i pokłon Ksieni Sióstr Norbertanek. Taneczna bitwa włóczków z Tatarami. Prezentacje grup w ramach konkursu „Na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika” oraz rozstrzygniecie konkursu plastycznego „Mój Lajkonik”.
  • godz. 14.45–16.00
    Orszak przechodzi ulicą T.Kościuszki. Lajkonik w otoczeniu dwóch przybocznych włóczków zagląda do sklepów i innych lokali. W tym czasie orszak przemieszcza się jezdnią ulicy Kościuszki w kierunku skrzyżowania z Aleją Krasińskiego. Widzowie przemieszczają się chodnikiem z prawej strony ulicy w stronę skrzyżowania z Aleją Krasińskiego.
  • godz. 15.15-15.40
    orszak przechodzi ulicą Dojazdową do Bulwaru Rodła na spotkanie z flisakami. Lajkonik i chorąży, odbywa krótki flis do posterunki Policji Wodnej na dębnickim brzegu. Po zejściu na ląd powrót ulicą Dojazdową do ulicy T.Kościuszki i dalszy przemarsz w kierunku karczmy Smil’y.
  • godz. 15.40-16.00
    Pochód kontynuuje przemarsz ulicą T.Kościuszki.
  • godz. 16.00-17.00
    Wizyta w Antykwariacie Abecadło przy ulicy T.Kościuszki 18U a następnie odpoczynek w karczmie Smil’y. W tym czasie dawne zmagania polsko-tatarskie przedstawi Teatr Walki Leszka Galicy.
  • godz. 17.05-17.10
    Orszak przekroczy skrzyżowanie ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej z aleją Krasińskiego
  • godz. 17.15-18.30
    Odwiedziny Lajkonika w DH Jubilat a następnie ma miejsce pokłon Lajkonika z chorągwią na skrzyżowaniu ulic Zwierzynieckiej i Powiśle w stronę Wawelu. Kolejno orszak przemaszeruje ulicą Zwierzyniecką w kierunku ulicy Franciszkańskiej. Ruch samochodowy jest czasowo wstrzymany.
  • godz. 18.30-18.40
    Na skrzyżowaniu pod Filharmonią Krakowską włóczkowie i Tatarzy utworzą krąg, w którym przy dźwiękach starodawnych melodii Lajkonik wykonuje drugi taniec z chorągwią.
  • godz. 18.45-19.00
    Przejście ulicą Franciszkańską (nieremontowaną częścią – chodnikiem po lewej stronie ulicy) i wizyta Lajkonika w Pałacu Biskupim. Następnie pochód zmierza do placu Wszystkich Świętych.
  • godz. 19.00–19.30
    Odpoczynek orszaku przy placu Wszystkich Świętych, gdzie ma miejsce kolejna prezentacja dawnego oręża w wykonaniu Teatru Walki Leszka Galicy.
  • godz. 19.30–20.00
    Wkroczenie pochodu Lajkonika ulicą Grodzką na Rynek Główny,
  • godz. 20.00-20.40
    Główna uroczystość na estradzie na Rynku Głównym przed wieżą Ratuszową – Prezydent Miasta Krakowa wręczy Lajkonikowi należny mu haracz, razem wzniosą toast za pomyślność miasta. Lajkonik wykonuje trzeci taniec z chorągwią. Swój taniec zaprezentują ponownie włóczkowie i Tatarzy. Rozstrzygnięcie konkursu „Na najpiękniejszy dziecięcy orszak Lajkonika”.
  • godz. 20.40-21.30
    Przemarsz orszaku Lajkonika wokół Rynku Głównego. Spotkanie i wspólne zdjęcie Lajkonika z turystami na płycie Rynku Głównego (we współpracy z Kraków Tourism Alliance).

Wydarzenia przed wieżą Ratuszową towarzyszące Pochodowi Lajkonika:

  • godz. 19.00
    Występ artystyczny i prezentacja kultury tatarskiej w wykonaniu Tatarskiego Zespołu Taneczno-Wokalnego Buńczuk.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<