Krzysztofory – Studio Kultury Krakowa

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Wspólna inicjatywa artystów, aktywistów i dziennikarzy kulturalnych oraz Muzeum Krakowa. W projekcie biorą udział m.in.: Maciej Trifonidis (pomysłodawca), Ryszard Kozik, Mery Zimny, Aya Al. Azab, Jacek Stawiski, Tadeusz Marek, Artur Drabik, Dorota Halberda, Michał Hankus, Zbigniew Semik. Studio wystartowało na przełomie roku i prowadzi dwa rodzaje działalności. Pierwszy to nagrywanie autorskich podcastów oraz rozmów, poświęconych kulturze Krakowa. Drugi to organizowanie wydarzeń służących promocji kultury.

Najbliższe wydarzenia organizowane przez Krzysztofory - Studio Kultury Krakowa

  • 11 maja, godz. 11–14, Kulturalna Kawka w Krzysztoforach: rozmowa z Igą Dzieciuchowicz i koncert Miłosza Skwiruta

11:00 - Kulturalna kawka przy muzyce improwizowanej.
12:00 - Pierwsze publiczne spotkanie wokół książki Igi Dzieciuchowicz "Teatr. Rodzina patologiczna" (Wydawnictwo Agora). Rozmowę z autorkę poprowadzą Mery Zimny i Ryszard Kozik.
To poruszająca reporterska opowieść o przemocy w teatrze, cenie, jaką płaci się za sztukę, mechanizmach władzy i „ideach”, które pozwalają chronić sprawców.
Iga Dzieciuchowicz dociera do ofiar molestowania, dokumentuje przypadki mobbingu i nadużyć władzy, ale też pokazuje, jak wycisza się kontrowersje. Opisuje bezprecedensowy moment – falę zmian i dyskusji, które rozpoczął jej reportaż z 2021 roku.
Przemoc w polskim teatrze to nie pojedyncze incydenty, ale system budowany przez dekady. Od szkół teatralnych, gdzie młodzi adepci poddawani są upokarzającym praktykom, przez sceny, na których reżyserzy przekraczają granice w imię sztuki, aż po najwybitniejszych twórców, którzy swój autorytet budują na strachu i manipulacji.
Młode pokolenie mówi jednak: dość.
To pierwsza książka, która tak kompleksowo pokazuje, jak przemocowe mechanizmy w teatrze się rodzą, utrwalają, rozrastają. I próchnieją.

13:30 - Koncert Miłosza Skwiruta, kontrabasisty z wieloletnim i różnorodnym doświadczeniem scenicznym oraz kompozytorskim.
Artysta na stałe współpracuje ze składami Kraków Street Band, Knedlove oraz senegalskim artystą Ablaye Badji. Tworzy także duet Cenkier | Skwirut oraz prowadzi solową karierę: w 2019 wydał album „Road Movies”, a w 2023 płytę „Unspoken”. W 2022 został Stypendystą Miasta Krakowa. W swej twórczości łączy muzykę improwizowaną, jazz, rock i muzykę filmową.
Kulturalna Kawka w Krzysztoforach to cykliczne, niezobowiązujące spotkania ludzi kultury Krakowa, na dziedzińcu Pałacu Krzysztofory, siedziby Muzeum Krakowa (Rynek Główny 35).
Czas na poszukiwanie nowych rozwiązań dotyczących rozwoju kultury w naszym mieście, nawiązywanie kontaktów, ale również na relax – można zagrać w szachy lub zośkę!
To także okazja do rozmów o sprawach dla kultury fundamentalnych i posłuchania dobrej muzyki!
Widzimy się w niedzielę 11 maja, w godz. 11-14 na dziedzińcu Krzysztoforów. W przypadku niesprzyjającej aury, schronimy się w Spotce czyli Sali Spotkań Krakowian.

Kulturalne Kawki w Krzysztoforach odbywają się raz w miesiącu.

  • 12 maja, godz. 15:45, mini recital trębacza Zbigniewa Szwajdycha, Rynek Główny (vis a vis Pałac Krzysztofory)

Wirtualne sale koncertowe to cykl improwizowanych koncertów krakowskich artystów. Będziemy ich słuchać w przestrzeniach miejskich, które na kilka chwil staną się wirtualnymi salami koncertowymi. Wydarzenie ma charakter performatywny. Stworzymy przestrzeń dla sztuki. Przestrzeń, w której spotkanie z artystą będzie intymne i bezpośrednie, a jednocześnie wpisane w miasto, jego dynamikę i czas. Sztuka zaistnieje, zaznaczy się i wpisze w rytm i historię miasta. Miasto Organizm – Miasto Sztuki.

  • 16 maja, Noc Muzeów, godz. 20.30–22.00, Muzeum Nowej Huty, koncert muzyki elektronicznej / sound scape – dźwięki Nowej Huty, muzyka improwizowana, ambient z towarzyszeniem pokazów historycznych zdjęć dzielnicy

W improwizowanej sesji muzycznej, w klimatycznej przestrzeni dawnej sali kinowej byłego kina Światowid, zagrają: Witek Ryć – elektronika, Kateryna Ziabliuk – elektronika, Łukasz Czekała – skrzypce, elektronika, Nikodem Dybinski – synterzatory, Maja Wlazły – neotone, handpan, elektronika, Alex Roth – gitara, elektronika, Maciej Trifonidis – handpany, elektronika, gitary, Maciej Hałoń – instrumenty perkusyjne.
Prowadzenie: dr Zbigniew Semik
Miejsce spotkania: dawna sala kinowa w budynku Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1
Pierwszeństwo dla osób z rezerwacją dokonaną w Centrum Obsługi Zwiedzających: info@muzeumkrakowa.pl
Limit: 120 osób

***
Nagrania KSKK można znaleźć na profilach

  • Spotify: https://open.spotify.com/show/4OvZ1bPqv4dqoWhqwUr2Ip
  • YouTube: https://www.youtube.com/@Krzysztofory-StudioKulturyKrk

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<