Między 21 marca a 3 kwietnia mieszkańcy i goście odwiedzający Kraków będą mieli okazję poznać historię relacji łączących Polskę z Islandią, Liechtensteinem i Norwegią. Plenerowa wystawa na placu Szczepańskim zaprasza do odkrycia wielowiekowych powiązań między naszymi narodami.
Relacje na wyciągnięcie ręki
Wystawa zatytułowana „Znamy się od dawna i mamy na to papiery. Polska, Islandia, Liechtenstein, Norwegia" to wspólna inicjatywa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Archiwów Państwowych. Prezentowane materiały ukazują długą historię kontaktów Polski z państwami, które składają się na Fundusze Norweskie i EOG.
Od historycznych dokumentów do współczesnych projektów
Wystawa stanowi pomost między przeszłością a teraźniejszością. Dzięki bogatym zasobom Archiwów Państwowych, zwiedzający mogą podziwiać unikatowe dokumenty ilustrujące wielowiekowe kontakty między naszymi krajami. Mieszkańców dawnej stolicy Polski z pewnością zainteresuje historia z XVII wieku, której bohaterem jest władający częścią Śląska książę Karol z rodu Liechtensteinów, świadectwa dotyczące obrony Narwiku przez Samodzielną Brygadę Strzelców Podhalańskich czy zapisy z pionierskiej podróży Daniela Vettera na Islandię w 1613 roku.
Tym, co czyni tę wystawę szczególnie wartościową, jest zestawienie historycznych materiałów archiwalnych ze współczesnymi projektami realizowanymi w ramach Funduszy Norweskich i EOG. Na przykład, obok dokumentacji dotyczącej polskiej wyprawy na Spitsbergen, prezentowane są informacje o nowatorskim projekcie iAREA, w ramach którego naukowcy z Polski i Norwegii prowadzą wspólne badania nad wpływem zanieczyszczeń, takich jak sadza czy pyły mineralne i wulkaniczne, na klimat europejskiej części Arktyki.
Ogólnopolska podróż wystawy
Kraków jest kolejnym przystankiem na trasie tej mobilnej ekspozycji. Wcześniej gościła już w Katowicach. Po zakończeniu prezentacji w stolicy Małopolski (3 kwietnia), wystawa będzie kontynuować swoją podróż po Polsce, odwiedzając Warszawę, Poznań, Gdańsk i Wrocław.
Fundusze Norweskie i EOG – współpraca dla rozwoju
Wystawa stanowi również okazję do przybliżenia zwiedzającym idei i osiągnięć Funduszy Norweskich i EOG – inicjatywy finansowej, w ramach której Islandia, Liechtenstein i Norwegia wspierają rozwój gospodarczy i społeczny Polski i kilkunastu innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
Obecnie dobiega końca trzecia edycja programu, w ramach której Polska otrzymała rekordową kwotę 809,3 mln euro. Środki te zostały przeznaczone na realizację różnego rodzaju projektów z zakresu rozwoju miast, przedsiębiorczości, badań naukowych, kultury i edukacji.
Jednocześnie trwają negocjacje dotyczące czwartej edycji Funduszy, w której Polska ponownie będzie największym beneficjentem z przyznaną kwotą blisko 925 mln euro. Podpisanie odpowiednich umów (Memoranda of Understanding) planowane jest na pierwszą połowę tego roku.
Szczegółowe informacje na temat wystawy oraz Funduszy Norweskich i EOG można znaleźć na stronie eog.gov.pl/wystawa, a pytania można kierować na adres email: eog@mfipr.gov.pl.
O Funduszach Norweskich i EOG
Fundusze Norweskie i EOG to pieniądze przyznane Polsce i kilkunastu innym krajom UE przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.
W Polsce kończy się właśnie III edycja Funduszy Norweskich i EOG. W jej ramach Polska otrzymała 809,3 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich Państw korzystających z tych funduszy. To pieniądze m.in. na rozwój miast, przedsiębiorczości, badania naukowe, kulturę czy edukację.
Trwają też negocjacje kolejnej, czwartej edycji. Kwotę dla Polski już znamy. Polska ponownie będzie największym beneficjentem Funduszy Norweskich i EOG. Nasz kraj dostanie prawie 925 mln euro. Negocjacje dotyczą podziału tej kwoty na poszczególne cele.
Wieńczące te negocjacje umowy pomiędzy Polską a Islandią, Liechtensteinem i Norwegią (tzw. Memoranda of Understanding) dla czwartej edycji, mają być podpisane w pierwszej połowie 2025 roku.
Więcej informacji o Funduszach Norweskich i EOG znajduje się na stronie eog.gov.pl.