Muzeum im. E. Hutten-Czapskiego

Muzeum Narodowe w Krakowie

Tutaj dzieje zapisane są w numizmatach, starych mapach i drukach, a w życiorys polskiego artysty wplecione są najważniejsze wydarzenia XX-wiecznej Europy.

W XIX-wiecznym Pałacyku Czapskich mieści się poświęcone numizmatyce centrum ekspozycyjne, badawcze i edukacyjne. Na wystawie stałej można tu zobaczyć ponad 2500 cennych monet, medali i banknotów, a jej uzupełnieniem są czasowe prezentacje starodruków i dawnych map. Historia muzeum wiąże się z postacią kolekcjonera, hr. Emeryka Hutten-Czapskiego (1828-1896) – bibliofila, zbieracza grafik, dzieł sztuki oraz pamiątek polskich, ale przede wszystkim twórcy najcenniejszej w historii kolekcji polskich numizmatów. Po jego śmierci w dobudowanym do pałacu pawilonie otwarto prywatne muzeum, które następnie decyzją rodziny zostało przekazane Muzeum Narodowemu. Pałac jest otoczony przez piękny ogród – już w XXI wieku powstał tu nowoczesny Pawilon Józefa Czapskiego poświęcony wnukowi kolekcjonera, związanemu z paryską „Kulturą” wybitnemu intelektualiście, pisarzowi, malarzowi i krytykowi sztuki. Prezentowana tu stała multimedialna wystawa, choć niewielka, to nie tylko historia życia pojedynczego człowieka, ale i świadectwo dramatycznych dziejów Europy w XX wieku.

Bilety: normalne 18 zł, ulgowe 14 zł, rodzinny 36 zł, wstęp wolny we wtorek

Udostępnij

Więcej

  • www.mnk.pl
  • 12 433 58 40
  • czapscy@mnk.pl
  • Godziny otwarcia
    02 stycznia - 31 grudnia
    pon. zamknięte, wt. 10:00-18:00, śr.-niedz. 10:00-16:00

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<