Dzień poezji w Compare Bookstore

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 22 marca 2025, 17:00
Z okazji Światowego Dnia Poezji Fundacja Wisławy Szymborskiej i Compare Bookstore zapraszają na dwa wydarzenia: spotkanie z Piotrem Janickim, nominowanym do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za psią książkę w 2019 roku, oraz Maciejem Topolskim – tłumaczem książek Anne Carson (laureatem XII edycji Nagrody im. Wisławy Szymborskiej).
 
godz. 17.00
TO JAK I NIC RIP (Convivo, 2024)
Z Piotrem Janickim rozmawia Michał Memeszewski
Na książkę Piotra Janickiego składają się prawie wszystkie wiersze autora, a ponadto kilkadziesiąt tekstów nigdy wcześniej niedrukowanych. Janicki na przestrzeni lat zmieniał architektoniczne wy-tyczne swoich wierszy, co łatwiej dostrzec podczas lektury jego poszczególnych książek, ale w TO JAK I NIC RIP pojawiły się nowe elementy konstrukcyjne: późniejszy głos, który załatwia (ze) sobą stare sprawy w starych murach, i frazy, które rozsadzają ściany dzisiejszych tekstów. Nie chodzi tu tylko o zakończenie i wstęp, zaproszenie do książki opowiedziane najnowszym głosem, ale o postawienie przepierzeń z nowych wierszy między starszymi zbiorami.
O całej niewygodnej reszcie, z którą autor żyje w osobliwej komunie, mówi tytuł zbioru: nie jest do-mem, jest miejscem zamiast domu, nowym jego pojmowaniem i odczuwaniem.
 
godz. 18.30
Dekreacja. Wiersze, eseje, opera Anne Carson (Ossolineum, 2024) 
Z tłumaczem Maciejem Topolskim i Wojciechem Kopciem rozmawia Weronika Janeczko
Projekcja sztuki Quad I + II Samuela Becketta
Spotkanie o książce Dekreacja. Wiersze, eseje, opera Anne Carson. W rozmowie, którą poprowadzi Weronika Janeczko, udział wezmą autor przekładu Maciej Topolski oraz Wojciech Kopeć. Wydarzenie połączone będzie z pokazem spektaklu telewizyjnego Quad I+II, utworu na czterech wykonawców, perkusję i światło Samuela Becketta.
W Dekreacji Anne Carson podejmuje próbę przekroczenia własnego „ja”, by oddać głos temu, co niewyrażalne i radykalnie odmienne. Przy pomocy naświetlających się wzajemnie utworów, w kolażu literackich form i stylów – od wierszy, przez krytyczno-filozoficzne eseje i dialogi, po operę poetycką – kieruje wzrok ku postaciom, które, mówiąc słowami Simone Weil, „uczestniczyły w kreacji świata przez dekreację samych siebie”. Pisze m.in. o Samuelu Becketcie, Marguerite Porete, Safonie czy filmach Michelangelo Antonioniego.
 
Współorganizator spotkania: Wydawnictwo Ossolineum.
 
Organizatorami obu spotkań są Fundacja Wisławy Szymborskiej, Compare Bookstore, Pałac Potockich.
 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<