Laboratorium Słowa Istotnego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 26 marca 2025, 18:00

W liście do Antoniego Zalewskiego w 1845 roku Cyprian Kamil Norwid skarży się przyjacielowi: „Na południu upał mnie obala, a na północy wilgoć szkodę zdrowiu przynosi – Kiedy się zima rozpoczyna, tracę płaszcz watowany i obuwie mi pęka w czas największego błota”. Norwid, jak widać, również zmagał się z tak prozaicznymi kwestiami jak pogoda i klimat. W bogatej epistolografii Norwida napotkamy wiele wątków prywatnych, refleksji, jak również opisów codziennych zmagań: trudności materialnych, warunków mieszkaniowych oraz rytmu pracy twórczej poety. Te prywatne didaskalia kreślą nam bardzo intymny i prawdziwy obraz poety. Podczas spotkania LSI zapoznamy się zatem z wybranymi fragmentami listów Norwida.

Poddając się niejako wiosennej aurze, po raz pierwszy w cyklu, pojawi się wiersz z akcentem humorystycznym: „Co słychać? I co począć? Humoreska z wstępem i epilogiem”, w którym poeta sięga po ogrodniczą metaforykę. Jedno możemy założyć w ciemno: takiego Norwida jeszcze nie podawano!

Spotkania w ramach cyklu są również spotkaniem z własną wrażliwością, emocjami oraz praktyką swobodnego myślenia, która coraz rzadziej przytrafia się nam w tej nieuporządkowanej codzienności.

„Laboratorium słowa istotnego”
Cykl spotkań skupionych wokół interpretacji słowa poetyckiego i twórczości literackiej. Podczas spotkań pokazujemy uniwersalność języka poezji i literatury, w której każdy może znaleźć bliski mu pierwiastek, podjąć refleksję, zachwycić się językiem, stylem, metaforą czy samym brzmieniem. Spotkania mają luźny i niekoniecznie akademicki charakter. Przeznaczone są szczególnie dla młodzieży, studentów i osób dorosłych – każdego, kto chciałby poznać bliżej twórczość C. K. Norwida i wyjść poza szkolne interpretacje jego utworów. Spotkania wpisują się w koncepcję współpracy, jaką autor „Promethidiona” pragnął nawiązać z czytelnikiem. Rola odbiorcy w poszukiwaniu i kształtowaniu sensu wierszy jest nie do przecenienia – to nasza czytelnicza misja. 

Prowadząca:
Urszula Tłomak - absolwentka polonistyki i krytyki literackiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pomysłodawczyni autorskich „Spotkań przy książce”, czyli lokalnego klubu książki, w którym członkowie dyskutują na temat wybranej pozycji z literatury współczesnej. Norwidem zajmowała się na studiach polonistycznych. Stąd tematy prac dyplomowych: „Chrześcijańska filozofia społeczna Norwida" i „Semantyka światła w poemacie Quidam C. K. Norwida”. Język literacki to jedyny, którego nauka nigdy się jej nie znudziła.

Spotkanie przeznaczone dla studentów, osób dorosłych.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<