Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki zaprasza na kolejne spotkanie poetyckie z cyklu SABAS. Będzie to okazja do wysłuchania wierszy Marii „Maryli” Leżańskiej z tomu Zrozumieć. Oprawę muzyczną wieczoru zapewni Barbara Leśniak.
Maria „Maryla” Leżańska – urodziła się w Jordanowie, nazywanym Zielonym Miasteczkiem. Po maturze zamieszkała pod Wawelem, w mieście poetów i artystów, gdzie mieszka do dziś. Od zawsze lubiła poezję. Zapisuje swoje przeżycia, przemyślenia czy też spostrzeżenia w formie wierszy. Długo mieszkały w szufladzie zanim ujrzały światło dzienne. Pierwsze z nich zostały zaprezentowane pod pseudonimem „Miriam”, przez zaprzyjaźnioną Poetkę. Część wierszy opublikowanych zostało w kilku antologiach i almanachach.
Jest uczestniczką warsztatów poetyckich „Grupy Każdy” oraz prowadzonych przy Krakowskim Oddziale Związku Literatów Polskich (O.K.A.) Należy do Stowarzyszenia Artystów i Sympatyków „Piwnicy pod Baranami”. Jest fotografką krakowskich środowisk artystycznych i poetyckich. Za okiem obiektywu czuje się pewnie. Kocha ludzi i jest niepoprawną optymistką.
Barbara Leśniak – jej dorobek w największym skrócie to: ok. 100 piosenek, 60 wygranych konkursów wojewódzkich, 20 ogólnopolskich, wiele statuetek, teczki dyplomów, medal Honoris Gratia… Razem z siostrą bliźniaczką wystąpiła na Festiwalu w Zielonej Górze. Setki koncertów i tysiące wychowanków. Wiele akcji na rzecz Dzielnicy XII, w której jest radną.
Poezją zafascynowała ja polonistka Józefa Janik. Potem współpracowała z Jerzym Goszczyńskim (hymn szkoły), Marcinem Urbanem (3 spektakle: Dokąd idziesz człowieku, Na rozstaju dróg z udziałem aktorki T. Bagatela i Piwnicy pod Baranami Kamili Klimczak, To, co nadaje życiu sens). Potem Henryk Cyganik (poeta, jeden ze współtwórców Spotkań z Balladą) podarował jej tomik Przeszedłem przez ścianę i zaczęła tworzyć piosenki. Potem posypały się kolejne książki m.in.: E. Orzechowskiej, M. Węgrzynowicz-Plichty, B. Nowalińskiego, G Skórki, E. Segiet, W. Ossolińskiego, M. Sochackiego, U. Kalecińskiej-Kucik (z którą zrealizowała wiele spektakli poetyckich), I. Dukalskiej…. Współpracuje z Kabaretem Śmiesznej Środy, gdzie ujawnił się jej talent prześmiewczy (słynna piosenka Ja śpiewam altem).
Osobny rozdział w jej dorobku artystycznym to pastorałki komponowane do słów m.in.: D. Lorenowicz, L. Kaszkura, B. Nowalińskiego, Sz. Wrońskiego, M. Czumy.
Miejsce: Budynek Główny – Piwnice
Źródło: materiały organizatora