Marek Batorski. Czułość brzmienia. Polirytmiczność materii malarskiej i muzycznej. Obrazy z lat 2023-2025

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 1 lutego 2025 - czwartek, 27 lutego 2025

Batorski jest muzykiem jazzowym, a jazz to także improwizacja, a zatem żywiołowość, nieschematyczność, spontaniczność i instynktowność. Malarz przyznaje, że rozpoczynając pracę nad obrazem nie wie nigdy, dokąd go on zaprowadzi, nie ma określonej wizji tego, co chciałby osiągnąć. Obrazy Batorskiego to dzieła, których moc leży w sile oddziaływania, w ekspresji subiektywnych barw i malarskich gestów, które mogą, choć nie muszą, wywoływać przeżycia ściśle muzyczne. Ale przede wszystkim mogą prowokować do refleksji na temat polimorficzności kultury (audio)wizualnej, aktualizować odwieczne pytania o intermedialne relacje i korespondencje sztuk czy wreszcie, mogą być traktowane jako próba oddania rytmu współczesnego, rozedrganego, a zarazem poszukującego harmonii świata.

Marek Batorski – urodzony 5 września 1967 roku w Szczebrzeszynie. Muzyk jazzowy (saksofonista). Artysta malarz. Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Dyplom obronił w 1995 roku w pracowni prof. Janiny Jeleńskiej-Papp. Pracownik naukowo-dydaktyczny. Tytuł doktora uzyskał w 2007 roku. Od 2011 r. był adiunktem na Wydziale Sztuki w Instytucie Malarstwa, Rysunku i Rzeźby oraz Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W roku 2017 uzyskał stopień doktora habilitowanego. Od 2019 r. jest profesorem tejże uczelni na Wydziale Sztuki UKEN Kraków. Od 1998 roku jest członkiem ZPAP w Krakowie. Prace prezentował na wystawach indywidualnych m.in. Roma Tre, Teatro Cantiere oraz w Instytucie Polskim w Rzymie, Centrum Kultury Polskiej w Monachium, Domu Krakowskim w Norymberdze, International Art Centre Peter’s Gallery w Limassol na Cyprze, Galerii Contemporary Art Gezira w Kairze (Egipt). Uczestniczył w kilkunastu wystawach oraz pokazach zbiorowych w kraju i za granicą m.in. Szanghaj (Chiny), Ajdovścina (Słowenia), Baia Mare (Rumunia), Luksemburg (Luksemburg), Užhorod (Ukraina), Budapeszt, Pécs) (Węgry) a także w Krakowie, Oleśnicy, Rzeszowie, Łodzi, Szczecinie, Tczewie, Radomiu, Ostrowcu Świętokrzyskim, Nowym Sączu, Olkuszu, Tarnowie, Opolu, Warszawie, Inowłodzu, Toruniu, Przemyślu. Obecnie współpracuje z amerykańskim artystą i pedagogiem z Nowego Orleanu Marcusem Brownem. Zrealizował wystawy o tematyce muzycznej w Krakowie i Nowym Orleanie ,,Colours and Sound‘’ w New Orleans Jazz Museum. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Uczestniczył w sympozjach i konferencjach naukowych z zakresu synestezji sztuk m.in na Uniwersytecie Rzeszowskim, Uniwersytecie Gdańskim oraz na Zamku w Przemyślu.
Autor projektów artystycznych łączących muzykę i sztuki wizualne w jedną spójną całość tj. ,, Transkrypcje, ,,Tonacja – Kod – Harmonia”. Autor projektu ,,Saxpainter from Roztocze” –  realizowanego  w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Synestezje – Plastyka, Muzyka, Słowo oraz podczas Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami w Krakowie, wspólnie z kompozytorem włoskim Aldo Joshue. Autor projektu plastyczno-muzycznego ,,Rytm X” w ramach Festiwalu Jazzowego Memorial Miles Davis – Targi Kielce.Opiekun merytoryczny projektu ,,Korespondencja sztuk – barwa, brzmienie, materia, w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego „Wiedza, Edukacja, Rozwój”, organizowanego przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie w partnerstwie ze Związkiem Polskich Artystów Plastyków oraz Akademią Muzyczną w Krakowie. Autor projektu z zakresu synestezji sztuk ,,Visions of village” – cykl kompozycji muzycznych nagrywanych do serii obrazów ,,Collective improvisation.”, projekt realizowany z wykładowcami Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Wernisaż połączony z koncertem zespołu „Marek Batorski Jazz Quintett” – 5 lutego (środa), g.18.00

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<