W spektaklu opartym na dramacie Tadeusza Różewicza tytułowy bohater prowadzi widza przez śledztwo pełne domysłów, uprzedzeń i moralnych dylematów.
W wersji Teatru Groteska bohater nie przemawia jednak z ławy oskarżonych, lecz oprowadza widzów po zabytkowym budynku, w którym niegdyś mieścił się teatr lalek – przestrzeni, która staje się symboliczną sceną osądu, spowiedzi i halucynacji. To miejsce, w którym rzeczywistość miesza się z wyobraźnią, a przeszłość ożywa za pomocą, inspirowanych estetyką Braci Quay, lalek, które funkcjonują nie tylko jako postaci, lecz również jako projekcje pamięci, winy i lęku. Ożywiane animanty stają się równorzędnymi partnerami w scenicznej opowieści, współtworząc emocjonalny pejzaż świadomości bohatera.
Przedstawienie balansuje na granicy groteski z tragizmem i nie daje łatwych rozwiązań – raczej zaprasza widza do refleksji nad tym, gdzie przebiega granica między prawdą, a interpretacją, winą, a pomówieniem, sprawiedliwością, a linczem.
„Śmieszny staruszek” to dwuznaczna opowieść o przemijaniu, straconej młodości, zaprzepaszczonych nadziejach i smutku mieszającym się ze śmiesznością. To gorzka komedia z elementami horroru, w której zagłębiamy się w uczucia człowieka „samotnego w tłumie”, próbującego zrozumieć i dogonić pełen przebodźcowania i niepokojów świat. Czy mamy do czynienia ze zdemoralizowanym osobnikiem, czy z wizjonerem wieszczącym upadek świata związany z nadmiernym przyrostem naturalnym i rozwojem technologii?
Poznajcie bohatera, w którego świecie jawa miesza się ze snem, a sen zamienia się w koszmar. Na szczęście po przebudzeniu następuje powrót do rzeczywistości. Tylko czy rzeczywistość nie bywa gorsza niż najstraszniejsze fantazje?
Spektakl włącza się do repertuaru dla widza młodzieżowego i dorosłego Teatru Groteska, który udowadnia, że teatr lalek nie jest domeną wyłącznie dziecięcej publiczności. Przeciwnie – może być narzędziem do prowadzenia ważnej, często niewygodnej rozmowy o świecie, który nas otacza.*
*Informacja pochodzi od Teatru Groteska
Zdjęcie z próby, fot. N. Mazurkiewicz
Reżyseria: Rafał Szumski
Scenografia, kostiumy: Magdalena Gajewska
Muzyka: Patryk Szwichtenberg
Choreografia: Aleksander Kopański
Produkcja: Anna Ratkowska-Filipowicz
Występują:
Krzysztof Grygier, Diana Jędrzejewska-Szumska
Spektakl dla widzów od 16 roku życia
Premiera: 16 maja 2025 r.