Jeden z młodszych teatrów w Krakowie osiadł w miejscu ze sporymi artystycznymi tradycjami.
Budynek przy Praskiej 52 funkcjonował najpierw jako Dom Społeczny, później jako Kino Tęcza, wreszcie jako Scena Tęcza. Odbywały się tu seanse kinowe, pokazy teatralne i rozmaite przeglądy twórczości kabaretowej, muzycznej i scenicznej. 10 lat temu nastąpił wyraźny zwrot i miejsce przyjęło identyfikująca nazwę. Teraz Teatr Praska 52, którego twórcą oraz opiekunem naczelnym i artystycznym jest Jakub Baran, jest miejscem, w którym można spotkać się z dobrą komedią. Współtworzą go cztery zespoły aktorskie: Trupa Komedianty (specjalizuje się w komedii dell'arte), Krakowska Scena Klasyczna (nastawiona na szacunek do tradycji i uważne wczytywanie się w tekst dramatu), Należyci (formacja nastawiona no komedię współczesną) oraz Teatr Nieliczny.
Teatr Praska 52 funkcjonuje w strukturach Centrum Kultury Podgórza.
Trudno wyobrazić sobie teatralny jubileusz bez premiery, dlatego obchody 10-lecia funkcjonowania Teatru Praska 52 uświetni nowy spektakl Stosunki prawne autorstwa Szymona Turkiewicza w reżyserii Rafała Sadowskiego. To zabawna współczesna komedia, która z przymrużeniem oka zagłębia się w meandry damsko-męskich relacji. Spektakl porusza temat miłości, małżeństwa, różnic między płciami oraz niezwykle złożonych dynamik w związku. W zabawny i ironiczny sposób ukazuje różnice między kobietą a mężczyzną. Wzbudza wiele refleksji, sprawia, że przychylniejszym okiem patrzymy na nasze niedoskonałości. Jest też lustrem, w którym każdy zobaczy drobny fragment swojej rzeczywistości. Bohaterka sztuki postanawia podejść do spraw sercowych z prawniczą precyzją. Chce zamienić miłość i codzienne kompromisy na jasne, sformalizowane zasady. Czy jednak miłość da się tak po prostu ująć w paragrafy? Czy jest możliwa umowa między kobietą a mężczyzną, która zagwarantuje im szczęście? Ciekawe co powie na to jej kolejny psychoterapeuta i czy uda mu się ją przekonać, by inaczej rozwiązała swoje problemy… Historię tę zaprezentuje zespół aktorski w składzie: Sylwia Chludzińska, Aneta Gierat, Daniel Piskorz/Mateusz Dewera oraz Jakub Reizer/Patryk Brzoza.
Zaplanowano trzy premierowe pokazy. Pierwszy (10.01.2025, godz. 19.00) będzie pokazem zamkniętym (obowiązują zaproszenia), z udziałem osób związanych z powstaniem i działalnością TP52. Publiczność będzie mogła obejrzeć sztukę w kolejnych dniach – 11 i 12.01.2025, o godz. 19.00. Bilety – w cenie od 40 do 70 zł – można kupić już teraz online, na teatrpraska52.pl. Posiadacze kart lojalnościowych Centrum Kultury Podgórza (karty Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP) mogą liczyć na atrakcyjne rabaty.