Fundacja Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej i Antykwariat Abecadło zapraszają na cykl wykładów i rozmów z Filipem Gawlińskim i zaproszonymi gośćmi o budownictwie z naturalnych materiałów, tradycyjnym i nowoczesnym.
Filip Gawliński - historyk sztuki, założyciel i dyrektor Muzeum Wolnego Czasu, założyciel i prezes Fundacji Ochrony Zabytków Architektury Drewnianej. Prezes firmy produkującej materiały budowlane z gliny Manufaktura Surowe, projektant i budowniczy architektury z materiałów naturalnych.
Dr arch. Tomasz Jeleński - nauczyciel akademicki, urbanista, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kształcenia Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki, inicjator i kierownik Podyplomowego Studium Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem Miast. Lider Międzynarodowej Sieci Tradycyjnego Budownictwa, Architektury i Urbanistyki (INTBAU); przewodniczący INTBAU Polska, członek zarządu INTBAU UK i przewodniczący INTBAU College of Chapters – zgromadzenia ponad 40 krajowych organizacji należących do Sieci. Członek Komisji Ekspertów Rzecznika Praw Obywatelskich „Klimat i Przestrzeń” i Kolegium Recenzentów Europejskiej Fundacji Nauki. Autor około stu publikacji akademickich na temat trwałej, zrównoważonej architektury i urbanistyki, dziedzictwa naturalnego i kulturowego, odporności miast i adaptacji do zmian klimatu.
Zapraszamy na spotkanie do Antykwariatu Abecadło oraz do współpracy osoby pragnące kształcić się w zakresie tradycyjnych rzemiosł budowlanych: ciesiółki, stolarstwa, murarstwa i kamieniarstwa. Mile widziana współpraca z wykwalifikowanymi cieślami, murarzami i kamieniarzami, którzy chcieliby prowadzić prace przy zabytkach drewnianych w Krakowie i Małopolsce oraz na Żuławach i Mazowszu.
Filip Gawliński we wstępie Poradnika opiekuna domu drewnianego pisze tak: Drewniany dom otoczony sadem i rozległymi krajobrazami warunkuje styl życia – daje wytchnienie, poczucie szczęścia, ale i nakłada poważne obowiązki oraz odpowiedzialność za przestrzeń rozleglejszą niż własne podwórko. Niniejszy poradnik pisałem z myślą o tych wszystkich, których zauroczyła drewniana architektura i życie wiejskie, a którzy rozpoczynają swoją przygodę z ochroną starego drewnianego budynku. Szczęśliwie takich ludzi jest w Polsce coraz więcej.
Link do bezpłatnego pobrania poradnika, wydanego staraniem Narodowego Instytutu Dziedzictwa:
TUW tym filmie Filip Gawliński opowiada o architekturze drewnianej w oborach i stodołach w Polsce, a następnie temat popłynął w kierunku zagadnień społeczno-historycznych.
Antykwariat Abecadło zaprasza serdecznie do uczestnictwa i do rozmowy o przyszłości architektury.
Wstęp na spotkanie bezpłatny. Dla chętnych możliwość pozostawienia datków na wspieranie edukacyjnej działalności.