Salon Literacki. Jubileusz 10-lecia pracy twórczej Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • czwartek, 12 grudnia 2024, 18:00
Jubileusz 10-lecia pracy twórczej Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej
 

W 2024 roku mija 10 rocznica od debiutu poetyckiego Agnieszki Wiktorowskiej-Chmielewskiej. W 2014 została laureatką I Konkursu na Debiut Poetycki im. Anny Świerszczyńskiej, w efekcie czego poemik „i tu, i tu” pojawił się na stronie krakow.pl, a w grudniu ukazał się w formie książkowej. W tym samym roku premierę miały także słuchowiska jej autorstwa Historia dla dzieci.

Podczas spotkania padną pytania o najważniejsze książki w dorobku artystki, twórcze doświadczenia czy punkty węzłowe, od których zaczęło ewoluować pisanie i podążanie drogą artystyczną. Będzie można też zapoznać się z poezją autorki.

Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska – poetka, pisarka, scenarzystka, redaktorka, animatorka kultury, absolwentka Studium Literacko–Artystycznego na Wydziale Polonistyki UJ w Krakowie, Wytwórni Scenariuszy przy WFDiF w Warszawie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Autorka poemik „i tu, i tu” (2014), Szczęściodołów (2016), Kręgu ochronnego (2018), Trójki (2018), impresji (2019), miniatur. portretów krakowskich (2020), przesłuchania (2020), Tańca wariata (2021), książeczki dla dzieci Kolorów świata – wierszyków do rysowania (2021), artbooka WOLNO (2022), zbioru opowiadań Dzielnica (bez) cudów (2020), powieści Prawo natury (2022) oraz Ruchome obrazy (2023).
Współtwórczyni i redaktorka Babińca Literackiego (od 2016) – portalu promującego poezję współczesną i klasyczną tworzoną przez kobiety.
Autorka była nagradzana na różnych konkursach literackich, w tym za sztuki teatralne. Malwinka w ptasim królestwie była kilkakrotnie wystawiana przez różne grupy teatralne oraz czytana w ramach Bulwar[t]u Sztuki w Teatrze Łaźnia Nowa w Krakowie (2016). Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska jest również zwyciężczynią Konkursu Scenariuszowego Małopolska Nagroda Filmowa Trzy Korony 2017 za scenariusz filmu dokumentalnego dokumentAlista człowieka o nowohuckim reżyserze Jerzym Ridanie.
Słuchowiska jej autorstwa Historia dla dzieci zostały wydane w formie audiobooków oraz rozpowszechnione w szkołach i przedszkolach w Polsce i za granicą.
Publikowana w czasopismach literackich, m.in.: „Lamelii”, „Kozirynek”, „Migotania”, „Nowa Okolica Poetów”, „Tygiel Kultury”, „sZAFa”, „Wyspa”, „Inter”, „Kwartalnik Artystyczny”, „Cegła”, „Gazeta Kulturalna”, „ArtPapier”, „Dialog”, „Helikopter”, „Miesięcznik Odra”, „Afront”, „Fraza”, „Przekrój” i innych. Tłumaczona na język angielski, ukraiński, serbski. Publikowana w antologiach, czasopismach oraz na zagranicznych portalach literackich.
 
Gość główny:
Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska
 
Goście specjalni:
prof. Gabriela Matuszek-Stec
Krzysztof Ridan
Jerzy Kowynia
Weronika Śliwiak
Bożena Boba-Dyga
 
Prowadzenie: Beata Anna Symołon, animatorka kultury, twórczyni Salonu Literackiego SABAS
 
 
 
 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<