Jubileusz 50-lecia Klubu Kuźnia

Spotkania i slajdowiska

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 7 grudnia 2024, 18:00

Kuźnia – początki

Historia Kuźni zaczęła się w 1973 roku, kiedy Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik przekazała  w użytkowanie część pawilonu handlowo-usługowego na osiedlu Złotego Wieku 14 Zakładowemu Domowi Kultury Huty im. Lenina – największej w Nowej Hucie instytucji kultury z ośmioma klubami i siecią bibliotek. Cel był jasny: stworzenie w Mistrzejowicach domu kultury.

Pisano:

"Kuźnia ma służyć pracownikom Huty i ich rodzinom bezpośrednio w miejscu zamieszkania. A jej podstawowym celem działania będzie kształtowanie człowieka aktywnego we współtworzeniu kultury i sztuki – pełnowartościowego pod względem spełniania rozmaitych zadań w pracy zawodowej i życiu rodzinnym".
Oktawian Hutnicki, "Głos Nowej Huty", 1973.09.29, nr 39-5/5.

Kuźnię oficjalnie otwarto z początkiem roku 1974. Pierwsza impreza Mistrzejowice show – wieczór z piosenką, muzyką i humorem w wykonaniu aktorów Andrzeja Skwarczyńskiego i Krzysztofa Litwina oraz zagranicznych studentów krakowskich uczelni zgromadziła wielu gości. 

Tak Mistrzejowice show opisano w Głosie Nowej Huty:

"W sumie była to przyjemna i dobra zabawa. Należy dodać – rzadka i bardzo tu potrzebna. Klub Kuźnia ZDK Huty im. Lenina w osiedlu Złotego Wieku jest bowiem jedyną placówką kulturalną w ośrodku kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców i pragnie ona zaspokoić gusty, a także umiejętnie je kształtować wśród wszystkich w wieku 6-68 lat. Takie ambicje ma kierownictwo klubu".
Henryka Rosiek, "Głos Nowej Huty", 1974.01.19, nr 3-3/4

Kuźnia była od początku wielofunkcyjnym klubem, którego program był skierowany do społeczności Mistrzejowic. Wraz z jej otwarciem rozpoczęła działalność Biblioteka i Galeria m z głównym cyklem wystawienniczym „Z mistrzejowickich pracowni”. Od 1976 roku działały dwa Dyskusyjne Kluby Filmowe, powstawały zespoły artystyczne, jak założony w 1978 roku przez małżeństwo Halinę i Jerzego Ridanów słynny Teatrzyk dziecięcy ABC, a także pracownie i sekcje zainteresowań: fotograficzna, muzyczna, plastyczna, brydżowa, taneczna i wiele innych. Mieszkanki i mieszkańcy Mistrzejowic znaleźli przestrzeń do rozwoju pasji, kreatywnych działań, miejsce na edukację i relaks, a Kuźnia mocno wrosła w lokalny krajobraz. 

Kuźnia – dziś

Dzisiejsza Kuźnia to liczne wydarzenia, spotkania, koncerty, wernisaże, konkursy, bogata oferta warsztatów i zajęć dla osób o różnych zainteresowaniach i pasjach, niemal w każdym wieku – dla najmłodszych z rodzicami, przez dzieci i młodzież, dorosłych i seniorów. 

W Galerii m prezentowane są prace twórców profesjonalnych i nieprofesjonalnych, odbywają się wernisaże, Biblioteka Kuźni dysponuje bogatym księgozbiorem beletrystycznym i naukowym, prowadzi spotkania dla czytelników, działają zespoły artystyczne, warsztaty plastyczne i recyklingowe, zajęcia taneczne i ruchowe dla dzieci i młodzieży.

Powstaja i nowe: działają w Kuźni m.in. Mistrzejowicki Klub Rodziców, Mistrzejowicki Komputerowy Klub Seniora, odbywają się spotkania Teatru Hej Hoł!, Krakowskiej Sieci Fantastyki, twórcze warsztaty przyrodnicze, niebawem wrócą do Kuźni wieczory filmowe.

W programie jubileuszowych obchodów znalazły się m.in.:

  • koncert Pawła „Bohatera” Dróżdża i Michała Zabłockiego,
  • pokaz krótkiego filmu Krzysztofa Ridana o historii i współczesności Klubu Kuźnia,
  • otwarcie wystawy „Z mistrzejowickich pracowni” oraz prezentacja wystaw: „Kuźnia. Początki — otwieramy archiwa” i „Osiedle Mistrzejowice. Osiedla mieszkaniowe Krakowa. Społeczna i architektoniczna historia miasta” (Fundacja Instytut Architektury),
  • otwarcie przestrzeni klubu po I etapie remontu, oficjalna inauguracja przestrzeni dużej sali wyposażonej w ramach projektu dzielnicowego Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Edycja 2023.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<