Blaski i cienie – nowohuckie adaptacje. Spacer po salonie Nowej Huty

Spacery i zwiedzanie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 30 listopada 2024, 11:30

Plac Centralny i aleja Róż przez wiele lat były najprawdziwszym salonem Nowej Huty. To tu mieściły się najpiękniejsze sklepy i lokale usługowe oraz najbardziej eleganckie kawiarnie i restauracje. Nowohucianie wciąż pamiętają zagraniczne gazety czytane w Klubie Międzynarodowej Prasy i Książki (czyli Empiku), antresolę księgarni Skarbnica, czekoladowy blok kupowany w Markizie, płaszcze z Mody Polskiej czy serie znaczków nabywane w Filatelistyce. Niejeden Nowohucianin jeździł wózkiem ze Świata Dziecka i strzygł się w tamtejszym zakładzie fryzjerskim dla najmłodszych. Dziś zdecydowana większość tych lokali zniknęła, a miejsca po nich zmieniły funkcję. Dlatego zapraszamy Was na spacer po tym minionym salonie dzielnicy. Wraz z projektantką Anną Zabdyrską i zbieraczką nowohuckich historii Katarzyną Kobylarczyk przejdziemy się po placu Centralnym i alei Róż — i powspominamy. Będzie to okazja, by dowiedzieć się, jak wyglądały najpiękniejsze lokale Nowej Huty, kto je projektował i jakie jest ich miejsce w historii polskiego designu. Dowiemy się także, jak zapamiętali je mieszkańcy, sprawdzimy, co przetrwało, co bezpowrotnie zniszczono i jakim przekształceniom uległ ten fragment tkanki miasta. Wspólnie porozmawiamy o tym, jak – i czy – ratować to, co pozostało.

Wydarzenie jest częścią projektu „Sztuka do rzeczy – design w Krakowie 2024”, organizowanego przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa
Projekt finansowany ze środków Miasta Krakowa

Prowadzące: 

Katarzyna Kobylarczyk – reporterka, dziennikarka. Autorka książek: “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, “Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty”, “Ciałko. Hiszpania kradnie swoje dzieci”, pięciu zbiorów reportaży historycznych wydanych przez Małopolski Instytut Kultury oraz dwóch książek o Nowej Hucie, w której mieszka od urodzenia: “Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie” oraz “Kobiety Nowej Huty. Cegły, perły i petardy”. Za “Strup” otrzymała Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Kryształową Kartę Polskiego Reportażu – Nagrodę Prezydenta Lublina oraz była nominowana do Nagrody im. Beaty Pawlak, “Kobiety Nowej Huty” przyniosły jej nominację do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, a “Ciałko” tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Jest również laureatką Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Publikowała m. in. w „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Członkini Nowohuckiego Laboratorium Dziedzictwa Ośrodka Kultury Norwida, zbieraczka opowieści.

Anna Zabdyrska – projektantka grafiki, kuratorka i autorka wystaw. Studiowała na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i ESAG Penninghen w Paryżu. W 2018 roku obroniła doktorat na macierzystej uczelni, na Wydziale Form Przemysłowych. Projektuje dla licznych instytucji kultury, współpracuje z krakowskimi muzeami. Projektowała dla Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Zamku Cieszyn, Cricoteki, Instytutu Adama Mickiewicza, Muzeum Narodowego w Krakowie. Przez wiele lat tworzyła kwartalnik „Autoportret” wydawany przez Małopolski Instytut Kultury. Od 2011 roku pracuje na Wydziale Sztuki (obecnie pod nazwą Instytut Sztuki i Designu) Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. W 2009 otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w 2019 roku stypendium Prezydenta Miasta Krakowa.

- Spacer będzie trwał ok. 1,5 h.
- Spotkanie przeznaczone dla osób dorosłych.
- Obowiązują zapisy na spotkanie.
- Miejsce zbiórki zostanie podane przy zapisach.
- Zapisy na adres: nhlab@okn.edu.pl do 29.11.2024

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<