Poranki organowe w Filharmonii Krakowskiej

Muzyka klasyczna

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Jak długo trzeba się uczyć, by opanować grę na organach? Jaki jest najniższy dźwięk, który można na nich wydobyć? I dlaczego organy są wyposażone w lusterko? Te i całe mnóstwo innych pytań pada podczas koncertów cyklu Filharmonii Krakowskiej Poranki organowe. Odpowiada na nie Michał Białko, który muzyczną prezentację kanonu literatury organowej  wzbogaca opowieściami o historii i budowie organów, pracy organisty, a także pożarze Filharmonii i powstaniu nowego instrumentu koncertowego, jednego z największych i najciekawszych w Polsce. Rozpoczęta w tym sezonie seria okazała się prawdziwym przebojem, który przyciąga słuchaczy w każdym wieku, od podstawówki do emerytury. Może to zasługa prowadzącego, który dba o atrakcyjny repertuar (z jednym stale powracającym punktem programu: Toccatą d-moll Bacha). Może działa fakt, że instrument można oglądać z naprawdę bliska, bo publiczność siedzi tu na estradzie. Być może sprawdza się formuła koncertu uzupełnionego słowem i rozmową (toczonej, jeśli zajdzie potrzeba, w dwóch językach: po polsku i angielsku). A może to po prostu magia organów?

Spotkania
28 kwietnia 2025, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00
5 maja 2025, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00
9 czerwca 2025, poniedziałek, godz. 9.00, 11.00

Michał BIAŁKO ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w klasie organów Andrzeja Białki. Jest także absolwentem Conservatorium van Amsterdam, gdzie studiował w klasie organów Pietera van Dijka. W 2021 roku obronił z wyróżnieniem pracę doktorską napisaną pod kierunkiem Wacława Golonki w macierzystej uczelni, uzyskując stopień doktora sztuki. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez: Joachima Grubicha, Juliana Gembalskiego, Gerharda Gnanna, Bernarda Haasa, Lorenza Ghielmiego, Jacquesa van Oortmerssena, Jaroslava Tůmę i Davida Titteringtona. Koncertował jako solista i kameralista w Polsce (m.in. festiwale w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Leżajsku, Nowym Sączu i Tyńcu), a także w Austrii, Czechach, Holandii, Niemczech, Norwegii, Portugalii, na Litwie, Ukrainie oraz we Włoszech. Współpracuje z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej, zespołami Collegium Zieleński, Fresco Sonare i OCTAVA ensemble, a także z Filharmonią Krakowską. Regularnie koncertuje ze skrzypkiem Markiem Polańskim, z którym nagrał płytę zawierającą komplet dzieł Josefa Gabriela Rheinbergera na skrzypce i organy.
Prowadzi klasę organów w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<