W 2024 roku Sinfonietta Cracovia wspólnie z muzykami słynnej London Sinfonietty odkrywają dla krakowskiej publiczności nowe obszary muzyki. Trzy koncerty w cyklu Sinfonietta Nova będą spotkaniem z muzykami znad Tamizy i zarazem z nowym repertuarem: muzyką kompozytorów angielskich i amerykańskich oraz transowymi brzmieniami smyczków.
Kuratorem koncertów w cyklu Sinfonietta Nova w roku 2024 jest Andrew Burke, szef London Sinfonietty.
Czy na koncercie muzyki nowej w samym sercu Nowej Huty możemy poczuć się jak w centrum wszechświata? Tak – przekonuje tytuł utworu brytyjskiego kompozytora Edmunda Finnisa, który to utwór zabrzmi na finał koncertu London Calling III. Będzie to trzecia edycja muzycznego spotkania z cyklu Sinfonietta Nova, w którym muzycy Sinfonietty Cracovii łączą siły z artystami siostrzanej London Sinfonietty, jednego z najważniejszych zespołów specjalizujących się w muzyce nowej.
W programie koncertu aż dwa prawykonania – wieczór rozpocznie się od premiery Sinfonietty concertante na kwintet dęty i orkiestrę smyczkową, dzieła napisanego na zamówienie Sinfonietty Cracovii przez Mikołaja Piotra Góreckiego, polsko-amerykańskiego artysty, który klasyczne inspiracje łączy z nowatorskimi rozwiązaniami kompozytorskimi. O wyjątkowym brzmieniu tej części koncertu decyduje także udział solistów z legendarnego Krakowskiego Kwintetu Dętego. Polskim prawykonaniem będzie z kolei Koncert wiolonczelowy Amerykanina Davida Gomppera, w którym w roli solisty wystąpi Tim Gill, lider londyńskich wiolonczel (zarówno London Sinfonietty, jak i Royal Philharmonic Orchestra). Nad całością artystycznego kształtu tego wieczoru czuwać będzie Katarzyna Tomala-Jedynak, pierwsza dyrygentka i dyrektorka artystyczna Sinfonietty Cracovii.
Również w niedzielę 20 października przed koncertem odbędzie się otwarte spotkanie kompozytorów z publicznością. W rozmowie wezmą udział Mikołaj Piotr Górecki oraz David Gompper. Więcej informacji wkrótce.
Mikołaj Piotr Górecki Sinfonietta concertante na kwintet dęty i orkiestrę smyczkową (2024), światowe prawykonanie
David Gompper Koncert wiolonczelowy (2019) polskie prawykonanie
Edmund Finnis The Centre Is Everywhere (2019)
Tim Gill wiolonczela
Krakowski Kwintet Dęty:
Katarzyna Kurowska-Mleczko flet
Marek Mleczko obój
Roman Widaszek klarnet
Tadeusz Tomaszewski waltornia
Paweł Solecki fagot
Sinfonietta Cracovia
Katarzyna Tomala-Jedynak dyrygentka
Szacowany czas trwania koncertu – 90 min (organizatorzy nie przewidują przerwy)