Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab to coroczne wydarzenie poświęcone twórczości, która powstaje w oparciu o najnowsze technologie i kreatywne programowanie. Stara się za pomocą sztuki odzwierciedlać stale zmieniający się wpływ technologii na społeczeństwo i środowisko. Festiwal odbywa się w Krakowie od 2012 roku. Jest organizowany jest przez Fundację Photon.
Program festiwalu koncentruje się na potencjale twórczym ukrytym w maszynach, algorytmach, programowaniu i bazach danych, eksplorując kluczowe zjawiska we współczesnej kulturze i sztuce cyfrowej, w tym VR/AR/XR, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe, hacking i cyfrową tożsamość. Program oferuje wystawy, spektakle i koncerty audiowizualne, projekcje wideo, wykłady, warsztaty, rezydencje artystów i panele dyskusyjne z ekspertami.
Trzymasta edycja Festiwalu Patchlab odbędzie się w dniach 17–20 października 2024 w Krakowie.
--
O PROGRAMIE
Patchlab 2024: ERROЯ?
Błąd, pomyłka, odchylenie od planów, założeń czy obranego kursu. Na pozór pejoratywne, zjawisko to w rzeczywistości otwiera przestrzeń na dyskurs dotyczący nieprzewidywalnych skutków i kierunków gwałtownych aberracji. W erze, w której niekontrolowany rozwój technologii sztucznej inteligencji nieustannie przesuwa granice ludzkiego zrozumienia, a narastający kryzys klimatyczny, niestabilność geopolityczna, polaryzacja społeczeństw oraz nowe narzędzia manipulacji rzeczywistością – takie jak fake newsy, deep fake czy halucynacje AI – stały się codziennością, musimy zadać sobie fundamentalne pytanie: czy coś poszło nie tak? A może te zakłócenia paradoksalnie mogą stać się bodźcem do odkrycia nowych sposobów myślenia i postrzegania świata?
Z punktu widzenia sztuki i kreacji, błąd często ujawnia niespodziewany kierunek działania, nowy pomysł lub przestrzeń do interpretacji, tworząc coś osobliwego, niezwykłego, a nawet innowacyjnego. To właśnie poprzez otwartość na eksperyment, zniekształcenie, porzucenie obranego kursu i przyzwolenie na popełnianie błędów odkrywane są nowe, zaskakujące zjawiska. To, co wczoraj było osobliwością, dziś staje się oswojone. Rezultaty, które nie mieszczą się w oczekiwanych początkowo ramach, ujawniają ukryte pragnienia, a poszerzając horyzonty, ujawniają nowe rozwiązania i potencjały.
Sztuka cyfrowa jest przestrzenią eksploracji nieznanego, pozwala na celebrację pomyłek, karmi się nimi jako nieodłącznym elementem procesu twórczego. To obszar, w którym dyskurs nie tylko analizuje i interpretuje współczesne zmiany, ale i je urealnia, tłumacząc na nowe, dostępne dla szerokiej publiczności formy.
W nieustannym dialogu między porażką a odkryciem, poszukiwaniem a spełnieniem, przekształca się nasze rozumienie technologii i jej wpływu na naszą rzeczywistość, w której sztuka i technologia współistnieją, ujawniając nieskończone możliwości dla przyszłości.
Tytułowy ERROЯ? – progres czy regres? Utopia czy dystopia? Początek czy koniec?
W tegorocznym programie w dniach 17-20 października znajdziecie różnorodne formy i wydarzenia, w tym interdyscyplinarne projekty specjalne, jak IVF-X – zgłębiające temat cyfrowej prokreacji w post-ludzkiej erze doświadczenie holenderskiej artystki i filozofki Victorine van Alphen realizowane w Pałacu Potockich na Rynku Głównym – czy serię wydarzeń Chromosphere, czyli immersyjne audiowizualne pokazy (także dla najmłodszej publiczności) i performanse na żywo, które zaprezentujemy w stworzonej specjalnie na potrzeby tego projektu kopule 360ㅇ, która stanie na czas trwania festiwalu Patchlab w samym sercu Wesołej, nowej kreatywnej dzielnicy Krakowa. W kalendarium festiwalu Patchlab nie zabraknie również i w tym roku muzycznych atrakcji.
Elwira Wojtunik
Dyrektorka artystyczna Festiwalu Patchlab
Szczegóły tegorocznego programu dostępne tutaj: [PROGRAM].