Zdrowa Rzeka, Stowarzyszenie 515 kilometr Odry otwierają drzwi budynku Powiśle 11 i zapraszają do niego ludzi, którzy są połączeni z rzekami.
Wypełnimy przestrzeń tego budynku na jeden dzień strefami zabaw i eksperymentów, które mogą zaciekawić dzieci aby dorośli i starsza młodzież mogła posłuchać krótkich wykładów, przemówień ludzi, organizacji, które dbają o rzeki i martwią się o ich przyszłość. Abyśmy mieli przestrzeń porozmawiania o rzekach i o tym dlaczego powinniśmy o nie dbać.
Wśród zaproszonych gości będziesz miał możliwość spotkać się m.in. z: Siostrami Rzekami i Cecylią Malik, Strażnikami Rzek WWF, strażakami z Chrząstowic, którzy nie tylko leją wodę ale i o nia dbają, Policja wodną i Wodami Polskimi.
Szykuje się niecodzienne wydarzenie, podczas którego dowiesz się m.in.:
- czym jest rzeka i dlaczego potrzebuje przestrzeni,
- dlaczego rzeki wylewają i jak możemy sobie poradzić z powodziami,
- co robią organizacje rządowe i pozarządowe aby rzeki były czyste i zdrowe,
- jak się mierzy ilość i jakość wody w rzece,
- na czym polega praca policjanta wodnego,
- dlaczego strażacy powinni dbać o wodę,
- jak połączyć deskorolkę i chip-chop z rzekami,
- co słychać w Wiśle?
- jak się rzeki naprawia.....
Będziesz mógł słuchać, rozmawiać i inspirować się tym co robią inni. Będziesz miał przestrzeń do spotkania wyjątkowych ludzi i bezpośrednią z nimi rozmowę.
Planujemy również trening slow joggingu - oczywiście połączony z tematem rzecznym.
Honorowymi ambasadorkami projektu i wydarzenia są znane i cenione rzeczniczki rzek, z którymi nagraliśmy rozmowy https://zdrowarzeka.pl/sezon-2/:
- Ewa Ewart reprezentująca Fundację Code for Green
- Joanna Kołaczkowska.
Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa wodnych prac Witolda Turdzy, który na żywo będzie tworzył rysunki techniką SUMI-E (https://ardore.pl/pl/blog/Sumi-e/3), i będzie okazją zapoznania się z twórczością, techniką i porozmawiania z artystą.
Strefa zabaw plastycznych i wodnych doświadczeń dla dzieci zapewni komfort doświadczania i zdobywania wiedzy.
Wodociągi Krakowskie zapewnia nam wodę do picia, którą będziesz pił tak jak lubisz - gazowaną lub nie, z cytryną lub bez. Napełnimy Twój bidon lub kubek. Weź ze sobą coś do jedzenia, możesz wziąć więcej, aby poczęstować innych - będzie na to miejsce - bo szykujemy wspólny obywatelski bufet.
Wydarzenie promuje obywatelski projekt dr inż. Ilony Biedroń, który polega na przekształceniu/zaadoptowaniu budynku na Rzeczne Centrum Edukacyjne - centrum edukacji i dialogu - miejsce Twojej edukacji i dialogu, które zbliży Cię do rzeki.