Pikniki niemożliwe to cykl pięciu spotkań na otwartym placu Cricoteki od strony Wisły. Wszystkie wypełnione różnorodnymi, plenerowymi wydarzeniami skierowanymi do dzieci, młodzieży i dorosłych. W wakacje plac i przestrzeń wokół budynku Cricoteki stają się miejscem warsztatów, spacerów, koncertów, akcji społecznych, spotkań przy śniadaniowym stole i innych działań sąsiedzkich, które będą ożywiać tę przestrzeń, ale też zachęcać do miejskiego relaksu.
Zaplanowaliśmy pięć pikników: 23 czerwca, 7 lipca, 4 sierpnia, 25 sierpnia, 15 września. Zainaugurujemy wakacje pierwszym piknikiem, 23 czerwca, a zakończymy 15 września, dokładnie w 10-lecie otwarcia nowej siedziby Cricoteki na Podgórzu.
Dlaczego „Pikniki niemożliwe”? W nawiązaniu do idei pomników niemożliwych Tadeusza Kantora, który myślał o twórczym przetwarzaniu miejsca. Tegoroczne pikniki są kontynuacją działań zapoczątkowanych w 2020 roku, których celem jest tworzenie miejsca spotkań w Podgórzu, wokół Cricoteki, w otoczeniu kultury i sztuki. Cricoteka chce twórczo współtworzyć lokalne otoczenie, inspirować, współpracować z mieszkańcami, organizacjami, lokalnymi twórcami i ośrodkami kultury, angażować się w życie społeczne dzielnicy. Projekt wyrósł z potrzeby lepszego osadzenia Cricoteki w lokalnym otoczeniu, aktywniejszego zaangażowania się w życie społeczne dzielnicy oraz nawiązania silniejszej współpracy z lokalnymi twórcami i ośrodkami kultury.
V Piknik niemożliwy
10:00 – 11:00 Poranny rozruch
Wrześniowy Piknik Niemożliwy rozpoczniemy porannym rozruchem, który pomoże nam lepiej poczuć się w ciele i odnaleźć w przestrzeni. Zapraszamy na specyficzne badanie terenu Cricoteki, do którego posłużą nam pobudzone zmysły i narzędzia choreografii eksperymentalnej. Podążając za ciekawością, będziemy odkrywać różne oblicza budynku i jego otoczenia.
Zajęcia poprowadzi Zofia Noworól-Ostrowska – praktyczka i nauczycielka różnych form ruchu - impro-wizacji tańca, praktyk zmysłowych i jogi klasycznej. Od lat prowadzi działania bazujące na choreografii eksperymentalnej m.in. w przestrzeniach muzealnych, zapraszając uczestniczki i uczestników do subiek-tywnego, uważnego ich doświadczania. W pracy kieruje się przekonaniem, że wszyscy potrafimy w so-bie właściwy sposób przyjmować i transformować rzeczywistość, czerpiąc z tego radość i poczucie łączności ze światem. Wierzy w twórczy potencjał zabawy.
11:00 – 13:00 Śniadanie sąsiedzkie
Uczta w plenerze, a dokładniej na placu Cricoteki. Na pożegnanie wakacji przygotujemy wspaniały śniadaniowy poczęstunek, upieczemy owocowe ciasta, ukręcimy hummus i pokroimy marchewki w słupki. Opowiemy o tym jakie są zwyczaje śniadaniowe w Cricotece, a także dowiemy się co lubił jeść Tadeusz Kantor.
Na co dzień planujemy wydarzenia, koordynujemy projekty, opracowujemy zbiory, ale tym razem wspólnie ucztujemy i do wspólnego stołu zapraszamy także Was - sąsiadów, przechodniów, zwiedzających i wszystkich, którzy mają apetyt spędzić z nami czas.
O śniadaniowe pieczywo zadba piekarnia Massolit Bakes, a przekąski i pasty przygotuje dla Was Julka Renczyńska – pasjonatka smaków i pięknie podanych dań.
11:30 – 12:30 Laboratorium przestrzeni: Rzeka, ulica, plac – słuchanie świata w mikroopowieściach, spacer architektoniczny dla rodzin
Miejsce zbiórki: Cricoteka ul. Nadwiślańska 2-4
(Bilet w cenie 10 zł obowiązuje zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Zasadą jest udział co najmniej dwóch osób (dziecka i osoby dorosłej), ale można również uczestniczyć w trójkach, czwórkach itd. Bilety do ku-pienia tylko przez stronę https://bilety.cricoteka.pl/)
Mapy, atlasy i przewodniki czynią z przestrzeni konkretne, oznaczone miejsce. Mapy mają wiele swoich odmian, służą poruszaniu się w przestrzeni, oznaczają ważne punkty, wreszcie informują o zmianach. Czym jednak byłyby mapy miejsc bez opowieści, która w każdej nawet małej podróży nam towarzyszy. Opowieści pozwalają usłyszeć, a nawet zobaczyć to, czego nie da się dostrzec na mapie, pozwalają podróżnikowi zobaczyć miejsce oczami przewodnika. Podczas spaceru po Podgórzu postaramy się ze-brać opowieści – te słowne i te obrazkowe. Pomogą nam w tym specjalne na tę okazję przygotowane notesy i narzędzia do obserwacji. Zobaczymy świat w lusterku, prześledzimy tropy klamek, okien, tabli-czek z numerami i czego tylko będziemy chcieli. I najważniejsze! Posłuchamy rzeki, placu, ulicy, przyrody i… siebie, tworząc audiowizualną pocztówkę złożoną z mikroopowieści.
Prowadzenie: Magdalena Foltyniak: animatorka kultury i etnolożka. Na co dzień związana z Centrum Projektów Polska Cyfrowa i Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Społeczniczka – współtwórczyni Warsztatu Miejskiego w Gliwicach. Majsterkowiczka, a także współautorka książek craftowych i popularnonaukowych dla dzieci. Zainteresowana miastem jako miejscem działania i zmiany oraz współpracą. Współtwórczyni projektów i koncepcji miejskich z pogranicza spraw społecznych i infrastrukturalnych. W wolnych chwilach szyje, klei i lutuje. Co chwilę dziwi się czemuś, to znów prze-staje.
13:00-15:00 Warsztatowe szaleństwo
Warsztaty tworzenia pocztówek z elementami architektury Starego Podgórza
Mur, koło, most, cegły, przesmyki, filary, ściany, łączniki, moduły, okna. Każdy będzie mógł zaprojektować budowle według własnego pomysłu na kartce papieru. Wykorzystamy zestawy stempli ArchiModulo by wykonać wyjątkowe pocztówki z elementami okolicznej architektury.
Warsztaty drukowania Kim jest Podgórski Jeleń?
Być może widzieliście płaskorzeźbę się na rogu kamienicy znajdującej się u zbiegu ulicy Kazimierza Brodzińskiego i Rynku Podgórskiego. Przedstawia ona dwustronnego jelenia połączonego jedną głową. Od lat jest ona dla Żywej Pracowni ogromnym źródłem inspiracji. Cztery lata temu Pracownia wyniosła jelenia do rangi ikony lokalnego wydarzenia – Pogórskiej Kolędy, gdzie wraz z muzykami i kolędnikami prowadził uliczny orszak przez Podgórze, Kazimierz i Stare Miasto.
Podczas Pikniku Niemożliwego Podgórski Jeleń zagra główną rolę. Co będziemy robić? Tym razem pochylimy się nad sztuką drukowania! Na placu będzie czekał na Was specjalny trójkołowy rower cargo przekształcony w plenerowy stół warsztatowy, gdzie wspólnie będziemy zdobić tkaniny oraz tworzyć odbitki metodą druku stemplowego. Wykorzystamy do tego klocki drzeworytnicze z naszej kolekcji z motywami jelenia oraz innych baśniowych zwierząt w ludowej interpretacji.
Przy drugim stanowisku będziecie mogli własnoręcznie wydrukować metodą sitodruku przygotowaną przez nas grafikę z Jeleniem Podgórskim. Jest to technika, polegająca na przeciskaniu farby przez szablon umieszczony na siatce. Wykorzystamy ekologiczne materiały – kartki z czerpanego papieru, tekturki, kawałki tkanin. Zarówno stemple jak i sitodruk to metody idealne do zdobienia tekstyliów - np. toreb lub koszulek. Zachęcamy do zabrania starych elementów garderoby, które na warsztatach dostaną nowe życie dzięki Waszym pomysłom!
Prowadzenie: Żywa Pracownia – firma społeczna działającą na styku rzemiosła, sztuki i ekologii. Na co dzień zajmuje się edukacją kulturową i przyrodniczą oraz włączaniem społecznym - działaniami z lokalną społecznością i osobami z grup marginalizowanych. Od kilkunastu lat tworzy w starym Podgórzu w Krakowie przestrzeń spotkania, do współtworzenia której zapraszamy specjalistów, wolontariuszy, lokalną społeczność i osoby z różnych względów doświadczające wykluczenia społecznego. Specjalnością Żywej są warsztaty rzemieślnicze, twórcze projekty edukacyjne i społeczno-kulturalne oraz inspirowane tradycją działania z zakresu sztuk wizualnych i peformatywnych (wielkoskalowe instalacje, mobilne machiny, plenerowe widowiska i pochody kolędnicze).
Działania mają charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili w godzinach od 13.00 do 15.00. Udział bezpłatny.
15:00 – 17:00 - Koła w ruch? Kolor w ruch!
Niech żyje gest, kolor i ruch! Podczas warsztatów damy ujście własnej ekspresji w wielkoformatowym działaniu. Ubierzemy kombinezony i rękawiczki, a następnie zamienimy biały samochód w odjazdowo kolorowy pojazd. Pomalujemy samochód Kia Sportage, który udostępni Autoryzowany Dealer KIA Wadowscy – Sponsor obchodów 10-lecia budynku Cricoteki.
Działania mają charakter otwarty. Można dołączyć w dowolnej chwili w godzinach od 15.00 do 17.00. Udział bezpłatny.
17:00 – „Still standing” – performans na bulwarze wiślanym, poniżej Cricoteki
„Still Standing” to działanie performatywne, w którym ciało traktowane jest jako żywa rzeźba powsta-jąca w relacji do miejsca. Wykorzystując ruch, choreografię i opowieść, “Still standing” stawia pytanie o troskę, jako możliwą postawę wobec historii, kierującą nas nie tylko w przeszłość, ale także ku teraź-niejszości i przyszłości. Performans eksploruje ciało jako nośnik pamięci, tworzące żywą rzeźbę specy-ficzną dla miejsca. Prezentacja w ramach obchodów 10-lecia budynku Cricoteki odbędzie się pomiędzy dwoma mostami, które wiążą się z historią przesiedlenia krakowskich Żydów do getta utworzonego w 1941 roku w Podgórzu, przypominać będzie też o istotnej roli pamięci w twórczości Tadeusza Kanto-ra.
Performansowi towarzyszyć będzie nagranie dźwiękowe w językach polskim i angielskim, którego pu-bliczność może słuchać, obserwując ruchy performerek. Zachęcamy do przyniesienia słuchawek i pobrania nagrania przez kod QR.
19:00 – koncert zespołu Körkarlen Trio w składzie: Miłosz Bazarnik – fortepian, Michał Warmusz – elek-tronika, samplery, bas, Kacper Matuszewski – perkusja. Muzyka skomponowana na 100-lecie premiery filmu „Furman śmierci” Victora Sjöstroma.
--
Pikniki niemożliwe są częścią projektu O(d)żywianie przestrzeni, czyli serii wydarzeń muzyczno-edukacyjnych, które odbędą się w nieoczywistych, często technicznych przestrzeniach Cricoteki: windach, korytarzach, klatkach schodowych, na placu i jej najbliższych okolicach. Projekt ten realizowany jest z okazji 10-lecia istnienia budynku Cricoteki w Podgórzu, uznanego za współczesną ikonę Krakowa.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024.
Źródło: materiały organizatora