Pierwsza interdyscyplinarna debatę zatytułowana „Handmade in Kraków – o kondycji dziedzictwa rękodzielniczego i rzemieślniczego w wystawienniczo-handlowej przestrzeni miasta”odbędzie się w dniach 8–9 sierpnia 2024 roku w Pałacu Potockich, przy Rynku Głównym 20, w ramach tegorocznych Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej.
Pomimo upływu czasu oraz przemian polityczno-ustrojowych, ekonomicznych i społeczno-kulturowych Targi trwają, stanowiąc nieprzerwanie jedno z największych i najbardziej znanych wydarzeń dedykowanych rękodzielnictwu i rzemieślnictwu użytkowemu i artystycznemu w Europie Środkowej i Wschodniej. Tym samym od 48 lat są bezpośrednim poligonem zmian jakie się dokonały – oraz jakie nadal się dokonują – na tym jakże barwnym i złożonym rynku dziedzictwa. Proponujemy zatem poddać to zagadnienie wielowymiarowej dyskusji, której niezwykle brak w krakowskiej przestrzeni publicznej.
Propozycja skierowan jest do teoretyków, badaczy reprezentujących różne dyscypliny nauki. W pierwszej kolejności jednak do praktyków, do tych którzy organizują krakowskie targi, jarmarki i kiermasze (zarówno te z tradycjami, jak i ich nowe odsłony), do ich zarządców, decydentów, sponsorów oraz do wszystkich, którzy się na nich wystawiają oraz tych, którzy z różnych powodów je odwiedzają. Ponadto wydarzenie skierowane jest również do zarządców, właścicieli, wytwórców, producentów, kupców, wystawców oraz sprzedawców z miejskich placów targowych, manufaktur, zakładów, atelier, galerii, sklepów i sklepików z pamiątkami, concept store czy sklepików muzealnych oraz ich klientów.
Jaka jest dziś kondycja krakowskiego dziedzictwa rękodzielniczego i rzemieślniczego? Jak je dziś chronić i promować, i kto powinien być za to odpowiedzialny? Czy krakowski rynek rękodzielnictwa, rzemieślnictwa i pamiątkarstwa wymaga redefinicji i rewitalizacji? Jak powinno się nim zarządzać? Odpowiedzi na powyższe pytania będziemy się starali znaleźć podczas dwóch paneli tematycznych:
- 8 sierpnia, 16.00-18.00 – panel „Handmade in Kraków od święta”
- 9 sierpnia, 16.00-18.00 – panel „Handmade in Kraków na co dzień”
Debata otworzy nowy cykl wydarzeń i działań pod nazwą „Targi Sztuki Ludowej. Dziedzictwo: redefinicja – reimaginacja – reaktywacja”, których zadaniem będzie wprowadzenie do zbliżającego się okrągłego jubileuszu. Jednocześnie będzie to bezpośrednie nawiązanie do tradycji seminariów oraz konferencji jakie towarzyszyły Targom w czasach Cepelii.
„Chcemy aby pierwsza edycja debaty, którą traktujemy jako pilotażową, miała zasięg przede wszystkim lokalny – krakowski, z odniesieniem do regionu, czyli Małopolski. Po przetestowaniu i wypracowaniu pewnego modelu oraz rozpoznaniu zapotrzebowania, kolejne edycje pragniemy rozszerzać odpowiednio do zasięgu ogólnopolskiego i międzynarodowego. Wierzymy, że poprzez wymianę doświadczeń oraz wzajemne poznanie punktów widzenia wszystkich zainteresowanych stron możliwe jest nie tylko zidentyfikowanie realnych problemów, potrzeb, wyzwań i potencjałów ale także przekłucie ich w następnej kolejności w konkretne rekomendacje oraz propozycje rozwiązań systemowych w zakresie szeroko pojętego rynku handmade naszego miasta – piszą organizatorzy.