„Kadrówka 1914” – to tytuł 88. Krakowskiej Lekcji Śpiewania. Podczas koncertu zabrzmią pieśni związane z rocznicą wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej.
- W tym roku mija 110 lat od chwili, gdy Kraków żegnał strzelców Komendanta Józefa Piłsudskiego. Żegnał pełnych wiary w zwycięstwo ludzi, którzy około 3 nad ranem 6 sierpnia 1914 roku opuszczali krakowskie Oleandry i wyruszali w stronę Kielc, z zamiarem wzniecenia powstania zbrojnego. Do wybuchu powstania nie doszło, ale odwaga żołnierzy I Kompanii Kadrowej przetarła historyczny szlak wiodący do urzeczywistnienia marzeń o wolności i do ostatecznego zwycięstwa, które nastąpiło wraz z zakończeniem I wojny światowej, 11 listopada 1918 roku — napisał prezydent Krakowa Aleksander Miszalski w śpiewniku dla uczestników lekcji.
- Jak co roku pamiętamy o tych wydarzeniach, wspólnie śpiewamy i witamy Kadrówkę, czyli ustanowiony przed wojną z inicjatywy byłych legionistów Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej, który był i jest najbardziej spektakularną formą kultywowania pamięci o czynie legionowym — podkreślił prezydent. I dodał, że lekcje śpiewania towarzyszą w Krakowie wszystkim niemal świętom i ważnym rocznicom historycznym. Jednak do żadnej spośród uroczystości wspólne śpiewanie nie pasuje tak jak do Kadrówki, jednej z tych rocznic, które można i należy wręcz czcić radośnie. W legionowych pieśniach są wątki, które pozwalają prawdziwe poczuć atmosferę sprzed 110 lat i uzmysłowić sobie niełatwą sytuację I Kadrowej.
- Wszystkich uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania zapraszam gorąco do wspólnego śpiewania — napisał Aleksander Miszalski.
Jak zwykle, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Piosenki.
Krakowska Lekcja Śpiewania – to przewrotna forma koncertu polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku z lekcjami krakowski Teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.
Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca wydarzenia i dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki.