Krótka historia polskiego kina w Kinie Agrafka: Rejs

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 6 sierpnia 2024, 19:30

Po sukcesie pierwszej edycji Krótkiej historii polskiego kina czas na część drugą. Zapraszamy na „Krótką historię polskiego kina część II.: twórcy osobni”.

REJS | The Cruise
reż. Marek Piwowski, Polska 1970, 66’
film z angielskimi napisami ( English friendly)
Pokaz poprzedzony wykładem video Tomasza Kolankiewicza
 
Zwykła wycieczka po Wiśle zamienia się w szopkę ku czci kapitana. Obywatele nie potrafią już odpoczywać prywatnie i bez programu. Kaowiec nie grzeszy inteligencją, a mimo to mnożą się pomysły: święto kapitana, bal maskowy, quiz z wiedzy ogólnej, zbiorowa gimnastyka, gra w salonowca.
Film był debiutem fabularnym Marka Piwowskiego, który w latach 60. XX wieku zasłynął znakomitymi filmami dokumentalnymi ukazującymi w krzywym zwierciadle realia naszej małej stabilizacji. W przypadku Rejsu trudno utożsamić film jedynie z nazwiskiem reżysera, bowiem na planie panowała atmosfera improwizacji i wiele twórczego wkładu wnieśli współpracownicy i goście. W tym gronie należy wyróżnić współscenarzystów: Janusza Głowackiego – prozaika i dramaturga i Jerzego Karaszkiewicza – artystę STS, Stanisława Tyma – artystę STS, dramaturga, Jerzego Dobrowolskiego – aktora i twórcę kabaretów „Koń” i „Owca”, Andrzeja Dobosza – krytyka literackiego.
To właśnie w tej komedii narodził się legendarny duet aktorski Jana Himilsbacha i Zdzisława Maklakiewicza. Rejs osiągnął w Polsce status filmu kultowego, a dialogi weszły na trwałe do potocznej polszczyzny jako przykłady peerelowskiej nowomowy. I miejsce w ankiecie tygodnika „Polityka” w kategorii: Najciekawsze filmy polskie XX wieku świadczy o tym, że Rejs króluje nie tylko pośród polskim komedii, ale też ponad dramatami i innymi gatunkami.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<