XIII Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 6 lipca 2024 - niedziela, 7 lipca 2024

Jadą wozy kolorowe taborami… Najbliższy przystanek: Kraków! Międzynarodowe Dni Kultury Romskiej, w tym roku odbywające się po raz 13., są okazją do spotkania z autentyczną i żywą kulturą tej grupy etnicznej oraz sposobem na poznanie jej bogactwa i różnorodności.
W pierwszej części wydarzenia (15.00–17.00) zobaczymy etnograficzną prezentację wozów taborowych czy tradycyjnego obozowiska, a także wystawę obrazów, w tym prac Bogusławy Delimaty, malarki nieprofesjonalnej i oklaskiwanej na całym świecie tancerki flamenco należącej do szczepu Bergitka Roma, jednego z pierwszych, które kilkaset lat temu przybyły do Polski.
W części drugiej (18.00–22.00) porwie nas muzyka w tym roku na scenie na Łąkach Nowohuckich wystąpią: słowackie Kokavakere Lavutara i Horuce Srdce (Słowacja), Amaro Duho (Węgry), Osenya Rosa (Ukraina), Le Chavendar (Czechy), Sare Roma (Litwa), Irda Risdi Arti (Kazachstan) i Liza Kotlyarenko (Polska). Warto przypomnieć, że to właśnie bogata tradycja muzyczna jest wizytówką kultury romskiej w Polsce, i to już od XV wieku: pierwszy dokument poświadczający obecność Romów na ziemiach polskich datowany jest na rok 1401 i pochodzi – a jakże! – z Krakowa.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<