L Tynieckie Recitale Organowe

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Tysiąc lat historii, pół wieku muzycznej tradycji i ponadczasowy instrument – kto rozszyfrował tę grę w skojarzenia, ten wie, że chodzi o Tynieckie Recitale Organowe. Do tej pory odbyły się w ich ramach 302 koncerty, a lista wirtuozów organów liczy 151 artystów. W jubileuszowej 50. edycji powiększą ją Michael Utz (Niemcy), Anna Przybysz, Arkadiusz Bialic oraz Stephen Hicks (Norwegia), którym towarzyszyć będą kameraliści, m.in. klawesynistka Paulina Tkaczyk-Cichoń, harfistka Agnieszka Kaczmarek-Bialic czy grający na marimbie i hang drum Maciej Hałoń.

Od pierwszego koncertu do 50-lecia

Pierwszy koncert w ramach Tynieckich Recitali Organowych odbył się w kościele św. Piotra i Pawła (na  terenie Opactwa Benedyktynów w Tyńcu) 28  maja 1972 roku. Otworzył go Joachim Grubich Fantazją G-dur Johanna Sebastiana Bacha. W latach 1973-1999 recitale organizowane były pod patronatem Filharmonii Krakowskiej, a od 2000 projekt ten jest kontynuowany przez Centrum Kultury Podgórza (do 2017 działające pod nazwą Dom Kultury Podgórze).

Są oczywiście festiwale organowe starsze od Tynieckich Recitali, ale biorąc pod uwagę ciągłość w  organizacji, festiwal tyniecki śmiało można porównywać do największych tego typu wydarzeń muzycznych w Polsce. Co więcej, od pierwszej edycji po tę 50., jubileuszową, koncepcja festiwalu pozostaje niezmienna: do udziału w tym projekcie zapraszani są nie tylko znani wirtuozi organów prezentujący światowy poziom, ale również obiecujący artyści będący na początku swojej muzycznej kariery. To unikatowe połączenie miejsca, tradycji i otwartości na novum czyni ten festiwal wyjątkowym wydarzeniem na mapie kulturalnej Polski – mówi Piotr Czarakcziew, kierownik artystyczny Tynieckich Recitali Organowych.

Warto również podkreślić, że ten wyjątkowy projekt artystyczny wyrósł na fundamencie miłości do muzyki organowej i  pięknej, rodzinnej tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie – od 2017 roku kierownikiem artystycznym festiwalu jest wnuk p. Mariana Machury, pomysłodawcy projektu, który pod okiem dziadka uczył się gry na tym wspaniałym instrumencie i u jego boku spędzał wakacyjne niedziele, słuchając Tynieckich Recitali Organowych. Wiele ciekawostek i wspomnień związanych m.in. z początkami festiwalu i jego twórcami będzie można znaleźć w pamiątkowej książce, wydawanej przez Centrum Kultury Podgórza, która ukaże się już w lipcu – przekonuje Anna Grabowska, Dyrektor Centrum Kultury Podgórza w Krakowie.

7 lipca 2024, niedziela, 16.00
Michael Utz – organy
Zespół Musica Graziosa: Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa i Paulina Tkaczyk-Cichoń – klawesyn/flet traverso
W programie: J.G. Rheinberger, J. Janca, C.P.E. Bach, J.S. Bach, R. Schumann, F. Mendelssohn-Bartholdy

21 lipca 2024, niedziela, 16.00
Anna Przybysz – organy
Paweł Czarakcziew – wiolonczela
W programie: K. Hoyer, J.S. Bach, P. Czarakcziew, B. Britten, P. Grinholc, M. Surzyński

4 sierpnia 2024, niedziela, 16.00
Arkadiusz Bialic – organy
Jadwiga Bialic – skrzypce
W programie: J.S. Bach, M. Surzyński, M. Sawa, C. Franck, L. Vierne

18 sierpnia 2024, niedziela, 16.00
Stephen Hicks – organy
Maciej Hałoń – marimba/hang drum
W programie: A. Barié, M. Hałoń, M. Lazar, Ch. Tournemire, L. Vierne, E. Schneider

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Centrum Kultury Podgórza i Opactwo Benedyktynów w Tyńcu (Fundacja Chronić Dobro), partner: Rada Dzielnicy VIII Dębniki
  • ckpodgorza.pl
  • CentrumKulturyPodgorza
  • Bilety: 50 zł (posiadacze karty Podgórze w Kulturze lub Karty Seniora CKP: 40 zł); dostępne online na biletyna.pl, osobiście w Centrum Kultury Podgórza (ul. Sokolska 13, punkt informacyjny, parter) lub przy wejściu do kościołaprzed każdym z recitali
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<