Legendy Lwowa. Spotkanie z Jurijem Wynnyczukiem

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Aj, nie wiecie o Złotej Rozie? To co wy w ogóle wiecie? To tak, jakby nie wiedzieć, gdzie słońce wschodzi. Wiedźmy i duchy, król Daniel i batiarzy, Bartłomiej Zimorowic i Giłdene Rojze. To postaci zamieszkujące karty tomu Legendy Lwowa Jurija Wynyczuka.
Ukraiński autor, mieszkający od dekad we Lwowie, zebrał tradycyjne opowieści żydowskie, ormiańskie, polskie i ukraińskie o słynnej stolicy Galicji. To historie pomagające zrozumieć Lwów – całe jego bogactwo wynikłe z setek lat historii i przenikania się wielu kultur. Legendy Lwowa są gratką dla szerokiego grona odbiorców: od czytelników złaknionych rozrywki po etnografów. Przekład niezwykle popularnej w Ukrainie książki został opublikowany nakładem Kolegium Europy Wschodniej w 2024 roku.
Na spotkaniu porozmawiamy z autorem o roli Lwowa w kulturze żydowskiej, polskiej i ukraińskiej, o sile mitu tego miasta oddziałującego do dzisiaj na społeczną wyobraźnię oraz o wspólnocie, którą mogą tworzyć opowieści.
Spotkania poprowadzi Nikodem Szczygłowski - podróżnik, pisarz i eseista, tłumacz. Autor esejów i publikacji poświęconych krajom bałtyckim, Bałkanom i Europie Środkowej.
 
JURIJ WYNNYCZUK (ur. 1952) – ukraiński pisarz, dziennikarz i redaktor, mistyfikator i gawędziarz. Po polsku ukazały się jego książki Tango śmierci, Lutecja, Knajpy Lwowa oraz napisane wspólnie z Andrijem Kurkowem Klucze Marii. Mieszka we Lwowie.
 
Partnerzy: Kolegium Europy Wschodniej, New Eastern Europe

Wydarzenie organizowane w ramach projektu „20 na 20. Cykl spotkań z 20 autorami na 20-lecie Żydowskiego Muzeum Galicja” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultur.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<