Promocja książki „Notesy Andrzeja Wajdy 1942–2016”

Inne wydarzenia literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 23 czerwca 2024, 16:00

Wydawnictwo Universitas oraz Muzeum Manggha mają przyjemność zaprosić na premierę „Notesów” Andrzeja Wajdy – czterotomowego projektu wydawniczego w opracowaniu Tadeusza Lubelskiego oraz Agnieszki Morstin. Rozmowę z redaktorami książki poprowadzi Maria Malatyńska.

Andrzej Wajda (6.03.1926 – 9.10.2016) zaczął swoje codzienne notatki w kalendarzyku na rok 1942. Po kilkuletniej przerwie regularne zapisy w notesach prowadził od września 1948 roku, coraz częściej uzupełniając je rysunkami, i czynił to niemal do samej śmierci. Prawie siedemdziesiąt lat systematycznej diarystyki – dokonanie bezprecedensowe! Początkowo te odręczne notatki służyły mu głównie do roboczego zapisywania bieżących pomysłów, stopniowo zaczął je traktować jako pozostawianie świadectwa, aż stały się nieodzownym nawykiem. Wajda nie ćwiczył się w pisaniu, lecz pisał tak, jak żył – pracując nad sobą, by móc być twórcą. W toku lektury tych czterech tomów poznajemy go innego niż wtedy, gdy byliśmy jego widzami. Otrzymujemy zaproszenie na poligon ćwiczebny ich Autora, gdzie odbywa on nieustanne manewry i projektuje kolejne strategie twórcze, planuje wypowiedzi, ale też rejestruje wszystko, co go spotyka, od rozmów z ludźmi, przez obejrzane wystawy i przeczytane lektury, po sny z ostatniej nocy. Czytając wpisy z kolejnych dekad, obserwujemy, jak z wchodzącego w życie pod ciśnieniem perswazji ideologicznej młodzieńca Wajda przeradza się w autora filmowego, by stać się jednym z najważniejszych artystów swojej epoki.

Z wielkim wzruszeniem przyjęłam decyzję o wydaniu notatek Andrzeja Wajdy – mego męża. Dziękuję najgoręcej wydawcy – panu Andrzejowi Nowakowskiemu. Dziękuję z całego serca profesorowi Tadeuszowi Lubelskiemu za przygotowanie do druku zapisków prowadzonych od roku 1942 do 2016 – roku odejścia Andrzeja. Dziękuję bardzo serdecznie pani Agnieszce Morstin za jej oddanie tej pracy. Jestem pewna, że te notatki będą – dla przyjaciół i ludzi zainteresowanych jego życiem i pracą – bardzo ciekawe. Dla mnie będą często niespodzianką – bo wiedziałam oczywiście, że stale ma przy sobie notes i pisze lub rysuje – ale nigdy tych notesów nie czytałam. To były jego notatki. Dziękuję raz jeszcze.

Wdzięczna
Krystyna Zachwatowicz-Wajda

Współwydawcą książki jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Publikacja powstała dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

 

 

    

 

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2024 Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, All rights reserved.

Wyraziłeś/aś zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z subskrypcją newslettera. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do otrzymania newslettera.

 

Nasz adres:

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

M. Konopnickiej 26

Krakow 30-302

Poland

 

Dodaj nas do swojej książki adresowej

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<