Uczyć się od Południa. Konstelacje palestyńskiego oporu

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 17 czerwca 2024, 18:00
Palestyńskie społeczeństwo doświadczające izraelskiej okupacji, kolonizacji lub uchodźstwa stało się swoistym laboratorium form oddolnej samoorganizacji i politycznego oporu. Zarówno na terenach okupowanych, jak i w obozach uchodźców codzienne życie zmusza Palestynki i Palestyńczyków do walki o przetrwanie – w wymiarze czysto egzystencjalnym, ale także ekonomicznym, społecznym oraz politycznym.
 
Niezliczone kobiece kolektywy, ruchy na rzecz obrony praw człowieka, związki zawodowe, komitety lokalne, grupy ekologiczne i artystyczne wykonują ogrom pracy – od inicjatyw w rodzaju szycia i gotowania dla potrzebujących, poprzez odbudowę zniszczonych domów, ochronę gajów oliwnych czy podtrzymywanie lokalnych tradycji, aż po walkę z murem apartheidu i działalność polityczną. Wszystkie te aktywności pozwalają palestyńskiemu społeczeństwu utrzymać więzi, polityczną podmiotowość i po prostu przetrwać w warunkach kolonialnej okupacji, a obecnie także ludobójstwa w Gazie.
 
Podczas czwartego spotkania z cyklu Uczyć się od Południa porozmawiamy o wielu formach palestyńskiego oporu i samoorganizacji. W dyskusji udział wezmą:
dr Ewa Górska – adiunktka na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek i artykułów naukowych o współczesnym prawie muzułmańskim, obrazie islamu w polskim sądownictwie i o sytuacji prawnej w Palestynie. Pracowała w sektorze pomocy rozwojowej w Palestynie; jest członkinią FFIPP – Edukacyjnej Sieci na Rzecz Praw Człowieka w Palestynie/Izraelu, i wykonawczynią w projekcie Polityczny wymiar przemocy wobec miast. Miastobójstwo w Palestynie – studium przypadku. Prowadzi podcast Reorient.
Ala Qandil – polsko-palestyńska reporterka, była współpracowniczka PAP w Izraelu i Palestynie. Pracowała w Gazie w trakcie izraelskich ofensyw w 2012 i 2014 roku. Pisze do „Le Monde diplomatique” – edycja polska, Wirtualnej Polski, „Polityki” oraz „Przeglądu”. Współpracowała z Al Jazeerą English, Middle East Eye. Jest autorką internetowego reportażu o rodzinach ze Strefy Gazy „Obliterated Families” oraz reżyserką kilku krótkich filmów dokumentalnych, m.in. Palestyna od kuchni, Gaza – otwarta rana, Morze już mnie nie chce. Napisała tekst uzupełniający książkę Rajy Shehadeha „Dlaczego Izrael boi się Palestyny?”.
 
Spotkanie poprowadzi Aleksandra Lipczak.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<