XIX Skawiński Tydzień Teatralny

W gminach Metropolii

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 16 czerwca 2024, 20:00 - sobota, 22 czerwca 2024, 22:00

Teatralny maraton rozpoczyna się w niedzielę premierą Teatru Maska, a kończy w sobotę monodramem gościa specjalnego, Piotra Cyrwusa.
Skawiński festiwal jest fenomenem, który doceni każdy pasjonat teatru. Każda edycja to nowe premiery i okazja do przyjaznej konfrontacji działających w Skawinie zespołów teatralnych. W programie tegorocznego są zarówno autorskie inscenizacje, jak i dzieła uznanych mistrzów, takich jak Pavel Kohout i Sławomir Mrożek. W bogatym programie znalazło się też miejsce na inscenizację na motywach powieściowego cyklu o Harrym Potterze oraz premierowe przedstawienia współczesnych polskich dramaturżek: Maliny Prześlugi i Anny Burzyńskiej. Występ gościa specjalnego: fenomenalnego Piotra Cyrwusa z mistrzowskim – i będącym niestety wciąż na czasie – monodramem na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego, jest dobrą kodą. Wszyscy chcemy grać tak koncertowo jak Cyrwus, możemy powiedzieć my: amatorzy i adepci sztuki teatralnej.

Program:

Niedziela, 16 czerwca, godz. 20.00
Teatr Maska: M. Prześluga, „Pustostan”, premiera
Obsada:
Paulina Czopek, Łukasza Pierożek, Eliza Stefańska, Cecylia Biel, Michał Styrylski, Dominik Lisek, Kamil Cudejko, Jerzy Chołociński
Reżyseria:
Andrzej Morawa
Charakteryzacja i kostiumy:
Marta Tyrpa
A o czym jest „Pustostan”? Życzenie Wesołych Świąt pozwala nam wszystkim poczuć się szczególnie – rodzinnie, wspólnie, lepiej. Nawet jeśli na co dzień zmęczeni lub oddaleni od siebie przestajemy czuć bliskość, to magia świąt o tej potrzebie przypomina. Czy choinka, prezenty, kolędy, wigilia i wspólnie spędzany czas służą rodzinie, czy może przeciwnie: dobitnie pokazują, że dom udekorowany świątecznym kiczem jest… pusty? Letnia wigilia w karykaturalnej wersji Teatru Maska – czy pachnie gorącą katastrofą, czy mrożącą krew w żyłach tragedią? A może tym razem wszystkich pogodzi aromat świątecznego bigosu?
Spektakl biletowany 

Poniedziałek, 17 czerwca, godz. 20.00
Grupa warsztatowa Maski: „Niedopasowane”, premiera
Obsada:
Alicja Czopek, Zuzanna Gędzior, Roksana Kapusta, Ilona Krzyżowska, Anna Pawłowska, Olena Rudko, Maja Sochacka, Agnieszka Stec, Martyna Wilk, Renata Żarska. Gościnnie: Kinga Klimas i Barbara Tomków – aktorki Teatru Maska.
Scenariusz i reżyseria: Andrzej Morawa
Charakteryzacja i kostiumy: Marta Tyrpa
Przebywanie z innymi ludźmi jest dla nas szansą doznawania nowych emocji, zdobywania doświadczeń, budowania wspaniałych relacji, snucia planów i realizowania marzeń. Dzięki nim możemy liczyć na… nieustanne konflikty, życiowe katastrofy, rozczarowania i zniechęcenie. Jeśli ktoś wierzy, że może nauczyć się żyć na błędach – a zwłaszcza cudzych – to życie boleśnie tę wiarę zweryfikuje. Z problemów się nie wyrasta, a do umiejętności ich rozwiązywania się nie dorasta – i to jest piękne! Uczestniczki warsztatów teatralnych przyglądają się perypetiom kobiet w różnym wieku, które los sprawiedliwie obdzielił… dramatami. A na takie niedopasowane życiowo relacje warto spojrzeć z dystansu sceny!
Wstęp wolny. Na spektakl obowiązuje telefoniczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek: 12 276 34 64.

Wtorek, 18 czerwca, godz. 17.00
Teatr Wszystko Gra: „W kolejce”
Obsada:
Aurelia Róż, Oliwia Zemła, Jagoda Wcisło, Patrycja Połyniak, Izabela Pac, Dominika Boroń, Radosław Krzyżowski, Julia Ujmy, Wiktoria Studnicka, Sabina Swół, Dominika Ćwięk, Karol Kostowal, Zofia Kowalczyk, Sandra Szczyrbak.
Reżyseria:
Katarzyna Polus
Spektakl powstał w oparciu o pomysły całego zespołu. Każdy współtworzył swoją postać i miał wpływ na jej sceniczny obraz. Trochę z przymrużeniem oka zostaje w sztuce poruszony temat psychiki nadszarpniętej teraźniejszością. Niby śmiesznie, ale chyba do przemyślenia…
Wstęp wolny. Na spektakl obowiązuje telefoniczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek: 12 276 34 64.

 

Wtorek, 18 czerwca, godz. 20.00
Teatr Maska: Sławomir Mrożek, „Męczeństwo Piotra Ohey’a”
Obsada:
Kamil Cudejko, Barbara Jarząb /Bylica/, Zuzanna Hoinkis, Marek Andruszczyszyn, Patrycja Polek, Daniel Kot, Wiktoria Kordys /Zielińska/, Katarzyna Garcia Farbaniec, Mateusz Droździewicz, Kinga Klimas, Piotr Golonka.
Reżyseria:
Andrzej Morawa
Opieka artystyczna, kostiumy, charakteryzacja:
Marta Tyrpa
Premiera: VII Skawiński Tydzień Teatralny, czerwiec 2010.
Historia Piotra Ohey’a jest jednoaktówką mistrza groteski powstałą sześćdziesiąt lat tem, jednak – jak to bywa w tym gatunku – z wciąż aktualną oceną absurdalności otaczającego nas świata i naszej bezsilności. Wydawać by się mogło, że udowodnienie pomyłki wszystkim, którzy twierdzą, że w zwyczajnej łazience, w zwyczajnym mieszkaniu zwyczajnego Piotra zamieszkał tygrys ludojad nie jest sztuką trudną. Okazuje się, że zdrowy rozsądek, doświadczenie, a nawet relacje międzyludzkie muszą ustąpić wobec bezdusznych i tępych norm – skąd my to znamy?
Spektakl biletowany 

Środa, 19 czerwca, godz. 17.00
Teatr „Perełki” ze Szkoły Podstawowej nr 1*: na motywach z cyklu o Harrym Potterze J.K. Rowling, „Trochę parodia”
Obsada: Aleksandra Natkaniec, Katarzyna Kowalczyk, Zofia Kowalczyk, Justyna Skalny, Aleksandra Żmuda i Patrycja Tabor.
Reżyseria: Katarzyna Polus
*
zwycięzcy V Przeglądu Form Teatralnych MELPOMENA
Wstęp wolny. Na spektakl obowiązuje telefoniczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek: 12 276 34 64.

Środa, 19 czerwca, godz. 20.00
Teatr Maska: A. Burzyńska, ,„Akompaniator”, premiera
Obsada: Joanna Kaim, Marek Andruszczyszyn
Reżyseria: Andrzej Morawa
Opieka artystyczna, kostiumy, charakteryzacja:
Marta Tyrpa
W spektaklu mowa o cudach miłości, zwłaszcza tej nieszczęśliwie niespełnionej. Ona jest inspiracją od zawsze. Czasem boleśnie pokazuje człowiekowi jego uzależnienie od miotających nim emocji, innym razem daje nadzieję na bajkowy happy end. Czy miłość może dojrzewać przez trzydzieści lat, czy po takim czasie jest już tylko spleśniałym wspomnieniem? Czy rozkochają się w sobie postacie kreowane przez aktorów Teatru Maska, czy zachęcą nas do życzliwego spojrzenia na tych, którzy zawsze są obok nas? A może odetchniemy z ulgą, wiedząc, że to tylko sceniczna intryga?
Spektakl biletowany

Czwartek, 20 czerwca, godz. 17.00
Teatr Mrówy: „ZOO”
Obsada:
Martyna Budzyńska, Lara Dovnar, Adriana Janiszewska, Lena Nawracaj, Zofia Piłat, Sara Solak, Sonia Solak, Julia Wcisło, Anna Wyka, Hanna Almert, Hanna Knapik, Blanka Kara, Olga Suder, Antonina Pituch.
Reżyseria: Katarzyna Polus
Perypetie uroczego słonika, który zgubił trąbę. Cała gromada zwierząt angażuje się, by wyratować bohatera z opresji. Zabawnie, ujmująco, tanecznie… Odtwórczynie ról Lwa i Królika otrzymały wyróżnienia aktorskie podczas V Gminnego Festiwalu Form Teatralnych MELPOMENA.
Wstęp wolny. Na spektakl obowiązuje telefoniczna rezerwacja bezpłatnych wejściówek: 12 276 34 64.

Czwartek, 20 czerwca, godz. 20.00
Grupa teatralna Glutaminian Sodu: P. Kohout, „Klaun”
Obsada:
Mikołaj Smentek, Maciej Maj, Maja Banasik, Amelia Grzanka, Marta Kochanowska, Wiktoria Burdziakowska, Patryk Smentek, Hanna Filus, Inga Czarnu, Lena Mizgier, Lena Pęgiel, Milena Pieniążek, Eliza Ślusarek, Judyta Podesek, Karolina Jakubas, Weronika Gałka.
Reżyseria: Agnieszka Wołoszyn i  Maciej Nabiałek
Reżyseria mimów:
Urszula Babiuch.
„Klaun” to jedna z najlepszych sztuk znanego czeskiego dramaturga i dysydenta Pavla Kohouta. W latach 70. i 80. ubiegłego wieku była wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów europejskich i amerykańskich. Ówcześni realizatorzy cenili ją ze względu na antytotalitarny wydźwięk, ale okazuje się, że tekst zawiera wiele aktualnych dziś diagnoz i przeczuć społecznych i politycznych. To uniwersalna opowieść o mechanizmach przemocy i dominacji.
Rzecz dzieje się w cyrku – miejscu szczególnym, gdzie rzeczywistość miesza się z iluzją. Poznajemy historię klauna Augusta, który ma jedno marzenie. Jest nim tresura lipicanów – najbardziej arystokratycznej rasy koni. To zajęcie zarezerwowane jest wyłącznie dla dyrektora cyrku. W swej naiwności August wchodzi w niebezpieczną grę z dotychczasowym dyrektorem Holzknechtem. Ten nie ma zamiaru oddać władzy i obmyśla okrutny podstęp…
Spektakl biletowany

Piątek, 21 czerwca, godz. 20.00
Obsada: Paulina Bartnicka-Wajda, Maria Buszewicz, Aleksandra Chwastek, Urszula Kania, Michał Chytkowski, Mateusz Duda, Mikołaj Tybulczuk.
Scenografia: Szymon Nowak
Muzyka:
Mikołaj Tybulczuk
Światło:
Szymon Nowak
Reżyseria:
Paweł Buszewicz
Teatr Bynajmniej postanowił sprawdzić, jak bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni ostatnich dwóch stuleci. Czy w dzisiejszych czasach wciąż można spotkać porywczych choleryków, którzy najpierw działają, a dopiero potem myślą? Czy w dalszym ciągu otaczają nas karierowicze, dla których pobożność jest strategią polityczną, ale chętnie utopiliby bliźniego w łyżce wody? Czyż nie rozbrajają nas swą śmiesznością mitomani i gawędziarze? Czy nie brakuje młodych ludzi, którzy emanując urokiem osobistym, wkradają się we względy kobiet, by po osiągnięciu celu zniknąć z ich życia i zatrzeć ślady?
Zdaje się, że aktorzy Teatru Bynajmniej znaleźli odpowiedź na wszystkie te pytania, bo przecież gdybyśmy nie rozpoznawali wokół nas takich bohaterów, sztuka Fredry już dawno przestałaby nas bawić!
Kim byliby dzisiaj bohaterowie Zemsty Aleksandra Fredry? Nie ma już szlacheckich urzędów, folwarków, sarmackiej rzeczywistości. Nie jest tak łatwo wymachiwać szablą, decydować o losie bratanicy, strzelać z gwintówki do sąsiada. Zmieniła się struktura naszego społeczeństwa, ale czy tak bardzo zmieniły się charaktery?
Spektakl biletowany

Sobota, 22 czerwca godz. 20.00
Monodram Piotra Cyrwusa: S. Piasecki, „Zapiski oficera Armii Czerwonej” 
Spektakl powstały na podstawie prozy Sergiusza Piaseckiego pod tym samym tytułem.
Starszy lejtnant Michaił Zubow 17 września 1939 roku wkracza do burżuazyjnej Polski. Dla człowieka wychowanego w systemie totalitarnym Polska to kraj sprzeczności i dziwów. Lejtnant interpretuje rzeczywistość po swojemu. Na pierwszy rzut oka postrzegany przez niego świat jest groteskowy i komiczny. Czas jest jednak nieubłagany, wypadki wojenne doświadczają naszego bohatera. Jakie wyciąga wnioski? 

Przydatne informacje:
Wszystkie wydarzenia STT odbywać się będą w sali teatralnej Pałacyku „Sokół”, Skawina, ul. Mickiewicza 7.
Dodatkowych informacji udziela Dział Realizacji Projektów Kultury, z siedzibą w Pałacyku „Sokół” pod nr tel. 12 276 34 64.
Ceny biletów: 30 zł,  na wieczorne spektakle w  16, 18-21 czerwca; 70 zł (ulgowy, także dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz Skawińskiej i Ogólnopolskiej Karty Seniora), 80 zł (normalny), na monodram Piotra Cyrwusa 22 czerwca
Bilety na wieczorne przedstawienia:  kasa Basenu Camena (parter)  od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00–21.00 lub w Pałacyku „Sokół” na godzinę przed spektaklem.
Liczba miejsc ograniczona!

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<