DKF Rozpięci. Wilczyca z autorską narracją Doroty Masłowskiej

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 18 czerwca 2024, 20:00

DKF Rozpięci, Kino Agrafka, Stowarzyszenie Kin Studyjnych i Festiwal Korelacje zapraszają na specjalny pokaz filmu Wilczyca w reżyserii Marka Piestraka z autorską narracją Doroty Masłowskiej!

[...] jest to film wspaniały, fatalny, nieznośny i skazany na zagładę.

Dorota Masłowska

Dla niektórych Wilczyca to nielogiczny guilty pleasure, dla innych piękna pocztówka z polskiego podwórka grozy. To film, który dywersyfikuje opinie. Sprawdźcie, czy wasze serce bije do Wilczycy, czy podczas seansu czujecie się tak, jakbyście mieli w nim kołek. Ten seans będzie jak róg obfitości dla każdego kinofila!

Marek Piestrak to kultowa postać polskiego kina. Stworzył między innymi Indiana Jonesa bloku wschodniego, czyli Klątwę Doliny Węży, film science fiction, którego nie powstydziłby się Ridley Scott, Test Pilota Pirxa oraz Wilczycę, która tak dużo czerpie z kultury ludowej, że w dobie współczesnej chłopomanii musi wejść do kanonu uwielbianych polskich filmów.

Masłowska i Piestrak mają coś wspólnego – przecierają szlaki, wywołują kontrowersje. Pisarka pokazała, że granice w językowych zabawach zawsze można przesuwać. Udowodniła też, że awangardowy, ambitny rap idealnie mieści się na kartach literatury. Piestrak udowodnił, że w Polsce można tworzyć kino gatunkowe (i to takie, które niesie przekaz, a nie jest tylko pustą formą). Twórczość tych twórców to dowód na to, że nie ma wymówek, zawsze można znaleźć kreatywne rozwiązania.

Film komentuje Dorota Masłowska, kultowa postać polskiej literatury. W malowniczej scenerii zaboru austriackiego główny bohater Wilczycy, Kacper Wosiński, staje przed trudnym wyzwaniem po tajemniczej śmierci swojej żony… Dorota Masłowska w swojej narracji prowadzi groteskowy dialog z filmem. Komentuje, dopowiada, zasiewa wątpliwości – nadaje całkowicie nowej perspektywy odbioru. Opowieść „o Wosiu” nabiera nieoczekiwanego kształtu, dotykając granicy między strachem a… śmiechem. Film z autorską narracją powstał w ramach wrocławskiego Festiwalu Korelacje, który skupia się na łączeniu różnych dziedzin sztuki w nowe, dostępne formy.

Film z lektorem (autorską narrację czyta Dorota Masłowska) i napisami dla osób niesłyszących i niedosłyszących (SDH).

DKF Rozpięci jest członkiem Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, a jego działalność współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej w ramach programu wspierania klubów filmowych.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<