Jubileusz 125-lecia Muzeum Krakowa

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • sobota, 29 czerwca 2024, 15:30-20:30

31 maja 2024 r. Muzeum Krakowa obchodziło jubileusz 125-lecia powstania. Z tej okazji odbyło sie uroczyste spotkanie w Sali im. Juliusza Lea w krakowskim magistracie, tej samej, w której 31 maja 1899 roku Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o utworzeniu przy Archiwum Akt Dawnych w Krakowie muzeum miejskiego. Było to główne oficjalne wydarzenie jubileuszu, podczas którego wręczono 31 orderów, medali i odznak honorowych najbardziej zasłużonym pracownikom instytucji. Natpmiast pod koniec czerwca Muzeum Krakowa będzie świętować wraz z krakowianami i przyjezdnymi gośćmi. W czerwcową sobotę  jesteśmy zaproszeni do Barbakanu, gdzie muzealnicy oddadzą głos artystom rękodzielniczym i organizacjom społecznym działającym na terenie naszego miasta. Nie zabraknie także zabawy i muzyki. W tym dniu to co dawne połaczy się z tym, co współczesne.

29 czerwca (sobota)
Barbakan, ul. Basztowa
Start godz. 15.00

 • 15.00 – Rozpoczęcie obchodów przez dyrektora Michała Niezabitowskiego
 • 15.15 – Wspólna zabawa razem z Kraków Street Band. Zespół narodził się na krakowskim Rynku w 2014 roku, i od tego czasu zagrał wiele koncertów i gościł na wielu festiwalach w kraju i zagranicą. Uświetnił swoją obecnością obchody Jubileuszu 120-lecia Muzeum Krakowa. Wstęp na koncert bezpłatny.
 • 16.30 – Spotkanie z partnerami społecznymi. Częścią naszej misji jest słuchanie miasta. Z chęcią wysłuchamy więc fundacji, organizacji i stowarzyszeń, z którymi Muzeum Krakowa współpracuje na co dzień.
 • 17.00 – Zabawy historyczne – przeniesiemy się na moment 125 lat w przeszłość, do 1899 roku, i podglądniemy, w co wówczas bawiły się dzieci i młodzież! Zapraszamy na otwarte warsztaty zabaw historycznych, prowadzonych dla rodzin z dziećmi przez animatorkę. Wstęp na warsztaty bezpłatny.
 • 18.00 – Druga część spotkania z partnerami społecznymi.
 • 20.30 – Koncert zespołu Percival – nawiązując do średniowiecznych tradycji Barbakanu zapraszamy na koncert zespołu Percival, grającego muzykę folkmetalową! Percival jest znany między innymi z nagrania muzyki do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon; jest także laureatem wielu nagród! Wstęp na koncert bezpłatny.

Przed Barbakanem
Z okazji jubileuszu muzeum oddaje głos partnerom społecznym, z którymi na co dzień współpracuje, podejmując tematy ekologii, praw zwierząt, odrodzenia rękodzieła i wielu innych.
Stanowiska dostępne w godzinach 15.00–18.30

 • stanowisko muzealne – informacje o Muzeum, oddziałach, godzinach otwarcia i imprezach.
 • sklepik muzealny – sprzedaż muzealnych wydawnictw oraz gadżetów, niektóre z nich dostępne w promocyjnych cenach.
 • stanowisko Stowarzyszenia Koronczarek Ziemi Krakowskiej – na stanowisku będzie można porozmawiać z zaprzyjaźnionymi z Muzeum Rękodzielniczkami, podziwiać oraz zakupić ich wyroby oraz spróbować swoich sił w koronce klockowej! Stowarzyszenie związane jest z Centrum Interpretacji Niematerialnego Dziedzictwa Krakowa, w którym regularnie odbywają się warsztaty koronki klockowej.
 • stanowisko Zupy na Plantach – temat bezdomności w Krakowie poruszany był między innymi w debacie, odbywającej się w ramach cyklu DNA Krakowa. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielami Stowarzyszenia oraz poznać jego działalność.
 • stanowisko Muzeum Herstorii Sztuki – już po raz kolejny podejmujemy współpracę z działającą prężnie Fundacją Muzeum Herstorii Sztuki. Prawa kobiet oraz historia kobiet będą przedmiotem wystawy czasowej Siłaczki. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielkami Fundacji, poznać jej działalność i plany.
 • stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Ich Przyjaciół Klika – jednym z cenionych programów Muzeum Krakowa jest cykl Kraków naprawdę dla wszystkich, poświęcony osobom z niepełnosprawnościami. Na stanowisku Stowarzyszenia Klika będzie można porozmawiać z jego przedstawicielami, poznać jego działalność oraz zakupić wyroby.
 • stanowisko Krakowskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami – na rok 2025 zaplanowana została wystawa poświęcona obecności zwierząt. Nawiązując do niej zapraszamy do współpracy Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Na stanowisku będzie można porozmawiać z przedstawicielami Towarzystwa, poznać jego działalność oraz zakupić gadżety.
 • stanowisko szopkarza – na stanowisku będzie można podejrzeć pracę szopkarza. Muzeum Krakowa już od 1937 roku organizuje konkurs Szopek Krakowskich. Popularność konkursu nie zanika, o czym świadczy rekordowa liczba zgłoszeń na jego edycję z 2023 roku.
 • stanowisko Zielonego Adopciaka – doskonale wiemy, jak ważna jest zieleń w mieście! na stanowisku będzie można zasięgnąć opinii roślinnej specjalistki, a także wymienić się roślinami lub odebrać sadzonkę.
 • stanowiska Fundacji Widowisk Masowych – już niejednokrotnie gościliśmy Fundację Widowisk Masowych, również na debatach w cyklu DNA Krakowa. Zapraszamy na stanowisko, na którym będzie można porozmawiać z przedstawicielami Fundacji, obejrzeć jej wyroby oraz wziąć udział w warsztatach.
 • stanowisko Krakowskie Stowarzyszenie Graczy Gier Bitewnych “Smoki Południa” – uczestnicy będą mogli bliżej poznać czym są gry bitewne. Na stoisku ustawione zostaną ręcznie wykonane makiety, utrzymane w klimacie średniowiecza i fantastyki, oraz ręcznie malowane figurki. Osoby odwiedzające stoisko będą miały okazję nie tylko obejrzeć wystawę, ale również dowiedzieć się jak powstają tego typu makiety i modele. Równolegle prowadzone będą również pokazowe rozgrywki gry bitewnej, oraz lekcje zasad gry, bazującej na grze bitewnej w świecie Władcy Pierścieni.

Udostępnij

Więcej

Położenie na mapie

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<