Finał herstorycznych spotkań literackich

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Na czerwcowe zakończenie cyklu  Domu Utopii Teatru Łaźnia Nowa przygotował spotkania z Joanną Erbel, a następnie z Magdaleną Milert i Moniką Świerkosz.
14 czerwca Dom Utopii zaprasza na rozmowę z Joanną Erbel, autorką książki „Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze” (Wydawnictwo Wysoki Zamek, 2022), a 21 czerwca  z Magdaleną Milert i Moniką Świerkosz. Tematem tej drugiej dyskusji będzie działalność Anny Ptaszyckiej w kontekście książki „Przestrzenie zielone w miastach” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1950).

14 czerwca, godz. 18.00, spotkanie z Joanną Erbel
Jak zmienić sposób myślenia i przebudować system społeczno-ekonomiczny? Co zrobić, by zatrzymać katastrofę klimatyczną? Jak lokalne działania przecierają drogę szerszym trendom? Takie pytania stawia przed nami Joanna Erbel, socjolożka, ekspertka ds. mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności, a także dyrektorka ds. protopii CoopTech Hub. Spotkanie prowadzone przez Paulinę Małochleb będzie okazją do dyskusji nad wymyślaniem świata na nowo, tworzeniem nowych narracji opierających się na pozytywnych wizjach przyszłości, które będą służyć za drogowskaz i mobilizować nas do działania. Joanna Erbel opowie, jak wygląda życie innowatorki poszukującej lepszego świata, zachęcającej, byśmy zamiast pozostawać w sferze marzeń, testowali własne wizje, bo tylko w praktyce możemy rozstrzygnąć, czy dane rozwiązanie sprawdzi się czy nie.
21 czerwca, godz. 18.00, spotkanie z Moniką Świerkosz i Magdaleną Milert
Prowadząca również to spotkanie Paulina Małochleb porozmawia z gościniami Domu Utopii na temat Anny Ptaszyckiej (1911-1967) – architektki, urbanistki, harcerki i pionierki projektowania zieleni w miastach. Ptaszycka, absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, prowadziła biuro projektowe z mężem, Tadeuszem. W czasie II wojny światowej badała organizację miejskich terenów zielonych i brała udział w konspiracji oraz powstaniu warszawskim, za co otrzymała Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi. Po wojnie pracowała nad odbudową Warszawy i Wrocławia, a od lat 50. XX w. działała w Krakowie, gdzie współtworzyła plany miasta i była adiunktką na Politechnice Krakowskiej. Porozmawiamy o herstorii Anny Ptaszyckiej, przyjrzymy się też jej działalności urbanistycznej i architektonicznej. Punktem wyjścia do dyskusji będzie jej książka „Przestrzenie zielone w miastach” (Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1950).

Bohaterki, prekursorki 
Motywem przewodnim cyklu herstorycznych spotkań literackich w Domu Utopii są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Biorą w nim udział zarówno autorki i autorzy nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi moderowane są rozmowy na temat nieco starszych książek. Inaugurujące cykl spotkanie z Zofią Krawiec odbyło się 5 kwietnia. Jego głównym tematem był kulturowy powrót postaci wiedźmy – jej archetyp oraz współczesne realizacje.

Szczegóły i wejściówki dostępne są na stronie: https://domutopii.pl/

*Informacje o spotkaniach pochodzą od Teatru Łaźnia Nowa.
Fot. G. Krzyżewski

  

 

 

 

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: Teatr Łaźnia Nowa
  • domutopii.pl/
  • Wstęp wolny, obowiązują wejściówki
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<