Krakowianki. Twarze polskiej herstorii. Spotkanie z Alicją Zioło

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 24 czerwca 2024, 18:00
Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo WAM zapraszają na spotkanie z Alicją Zioło poświęcone jej książce pt. Krakowianki. Twarze polskiej herstorii. Rozmowę poprowadzi Marta Grabowska.
 
Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki, które będą dostępne do pobrania na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.
 
Opowieść o kobietach z Krakowa, które zmieniły bieg historii Polski: noblistki, artystki, przedsiębiorczynie, filantropki, działaczki, naukowczynie, rewolucjonistki. Odnosiły sukcesy, przełamywały bariery, studiowały, walczyły o swoje prawa. Krakowianki to historie kilkunastu kobiet, które pochodziły z różnych epok, klas i zawodów. W książce znajdziesz między innymi opowieść o prawdziwym imieniu Wisławy Szymborskiej i skąd wziął się zwyczaj zostawiania papierosów na jej grobie. Przeczytasz, gdzie naprawdę urodziła się Helena Rubinstein i o pierwszej studentce Uniwersytetu Jagiellońskiego Nawojce. Poznasz odpowiedź na pytanie, dlaczego Zofia Stryjeńska przebywała w szpitalu psychiatrycznym oraz jak to się stało, że Janina Ipohorska stała się szarą eminencją „Przekroju”. Poznaj historie, które nigdy wcześniej nie ujrzały światła dziennego.
 
Czy Kraków jest kobietą? Autorka Alicja Zioło, krakowska przewodniczka i badaczka herstorii, przygotowała wnikliwe obrazy życia bohaterek, pełne ich trosk i marzeń. Przeplatają się one z realistycznymi opisami Krakowa dawnych lat, kontrastowanymi ze współczesnością. Usiądź wygodnie i zaczytaj się w herstorii
 
Alicja Zioło – licencjonowana przewodniczka po Krakowie, inicjatorka projektu Chodźże na wycieczkę!, niezależna aktywistka dbająca o zabytki i dziedzictwo niematerialne Krakowa, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego, laureatka Nagrody Kraków Miasto Literatury UNESCO. W pracy przewodnickiej skupia się na herstorii Krakowa i dziejach lokalnej społeczności żydowskiej.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<