Księga Margery Kempe. Kobiece doświadczenie mistyczne a sprawczość w późnym średniowieczu i dziś

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 11 czerwca 2024, 18:00
Czy wiemy wystarczająco dużo o twórczości średniowiecznych pisarek? Jaką rolę w kształtowaniu chrześcijańskiej teologii odgrywały kobiety? W jaki sposób mówić dzisiejszym językiem o konceptach sprzed tysiąca lat?
Muzeum HERstorii Sztuki zaprasza do Pałacu Potockich na cykl rozmów o średniowiecznych pisarkach, filozofkach i mistyczkach, o kobietach odważnych i niezależnych. Wyruszmy razem w poszukiwanie naszych poprzedniczek, prefeministek, które podważają mit o „ciemnych wiekach”.

Rozmowa z dr. Alicją Kowalczewską o kobiecym doświadczeniu mistycznym a sprawczości w późnym średniowieczu i dziś na podstawie The Book of Margery Kempe. Prowadzenie: Adriana Mickiewicz.

Na wydarzenie obowiązują darmowe wejściówki dostępne do pobrania w formie elektronicznej na stronie KBF: BILETY i w aplikacji KBF: PLUS.
 
Margery Kempe to średniowieczna mistyczka, która pod koniec życia podyktowała historię swoich doświadczeń i objawienia, znaną dziś jako The Book of Margery Kempe (Księga Margery Kempe) i uznawaną za pierwszą autobiografię w języku angielskim. Manuskrypt zaginął na kilka wieków, odnaleziony został w 1934 roku i zidentyfikowany przez amerykańską badaczkę Hope Emily Allen. Dziś historia mistyczki może być uznawana za świadectwo kobiety, która wybrała religijną ścieżkę życia, by odzyskać autonomię w patriarchalnym świecie, kształtując zarazem własne zrozumienie cielesności i sprawczości, zakorzenione jednak głęboko w kontekście jej czasów. Doświadczenie Kempe oraz historia odbioru jej Księgi w XX wieku mogą pomóc w zidentyfikowaniu społecznych i kulturowych schematów, które wpływają na pejoratywne postrzeganie kobiecej seksualności i sprawczości – także we współczesnym świecie.

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<