Nowa Huta Retro Fest 2024

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Trzecia edycja festiwalu Nowa Huta Retro Fest przenosi uczestników i uczestniczki do Nowej Huty lat 70. XX wieku. To z jednej strony sentymentalna podróż, moment na zatrzymanie się w biegu i odnalezienie mikrohistorii, pamięci i wspomnień z tamtego momentu w dziejach dzielnicy. Z drugiej strony to okazja do odtworzenia spotkań w duchu tamtej epoki, trendów modowych, zwyczajów. Nowa Huta Retro Fest to okazja radosnego celebrowania nowohuckiej tożsamości.

8 czerwca 2024, 15:00-16:30

Tanecznym Krokiem. Gorączka disco - warsztaty tańca
Prowadzenie: Agata Toporek
Wstęp wolny

Zapisy przez FORMULARZ ONLINE

Opis: Warsztaty tańca disco to doskonała okazja dla wszystkich miłośników i miłośniczek muzyki i tańca, aby spróbować swoich sił w jednym z najbardziej energetycznych i dynamicznych stylów tanecznych, charakterystycznego dla lat siedemdziesiątych. Podczas warsztatów uczestnicy i uczestniczki będą mieli okazję poznać podstawowe kroki i techniki charakterystyczne dla disco, a także popracować nad poprawą kondycji fizycznej i koordynacji ruchowej. Pod okiem doświadczonej instruktorki uczestnicy i uczestniczki będą stopniowo poznawać coraz bardziej zaawansowane kombinacje taneczne, które pozwolą im rozwinąć swoje umiejętności taneczne i poczuć prawdziwą radość z tańca. Warsztaty będą doskonałą okazją do poprawy samopoczucia i zwiększenia pewności siebie, ponieważ taniec disco pozwala wyrazić siebie i swoje emocje w sposób bezpośredni i ekspresyjny. Warsztaty będą doskonałą okazją do rozwijania swoich umiejętności tanecznych, poznawania nowych osób we wspaniałej atmosferze i spędzenia czasu aktywnie.

Na spotkaniu będziemy rozgrzewać się w rytm muzyki przy prostych ćwiczeniach i przygotowywać do wykonywania energetycznych ruchów. Pojawią się zabawy angażujące całą grupę, które pomogą niektórym wyzbyć się nieśmiałości. Jednym z plusów nauki tańca disco jest brak wymogu posiadania partnera/partnerki do tańca. Możemy tańczyć w rytm muzyki, nie przejmując się, że nie mamy z kim.

Prowadząca warsztaty:

Agata Toporek - pasjonatka tańca, posiada siedmioletnie doświadczenie jako instruktorka Zumby. Regularnie prowadzi zajęcia w różnych klubach oraz domach kultury na terenie Śląska i Krakowa. Posiada kwalifikacje jako instruktorka Zumby Step, co pozwala jej bardziej zróżnicować i wzbogacić treningi. Oferuje uczestnikom i uczestniczkom większą różnorodność podczas zajęć. Ma doświadczenie jako instruktorka Salsy oraz zajęć ruchowo-tanecznych ze wzmacnianiem. Była członkinią Autorskiego Teatru Ruchu WAMPA przy MDK nr 1. w Tychach. Ukończyła kurs animatorki w Krakowie "Taniec w Animacji".

8 czerwca 2024, 17:00-20:00

Wieczorna Retro potańcówka wraz z retro piknikiem
Wstęp wolny

Prosimy o potwierdzenie obecności przez FORMULARZ ONLINE

Opis: Potańcówka inspirowana latami siedemdziesiątymi to wyjątkowe wydarzenie pełne kolorów, świateł i muzyki, które przeniesie uczestników i uczestniczki w czasie do epoki disco. Lustra, kula dyskotekowa i neonowe światła stworzą niezapomnianą atmosferę. Hity Bee Gees czy zespołu ABBA sprawią, że wszyscy goście nie będą mogli przestać ruszać biodrami w rytm muzyki. Na potańcówce pojawią się wszystkie pokolenia - od młodych energicznych tancerzy i tancerek po dojrzałych miłośników muzyki disco, którzy chętnie przypominają sobie stare czasy. Żaden retro festiwal nie obędzie się bez prawdziwej potańcówki ze stuprocentowym zespołem, który zagra na żywo niezapomniane hity z lat siedemdziesiątych. 

Retro Groove Masters to zespół eventowy, który składa się z siedmiu utalentowanych muzyków i muzyczek w tym czterech instrumentalistów. Na perkusji gra Paweł Larysz, Dominik Grec na basie, Bartosz Likus na gitarze, a Marcin Mieć obsługuje instrumenty klawiszowe. Specjalizują się w wykonywaniu coverów z lat 70-tych, 80-tych i 90-tych, przywracając do życia klasyczne dźwięki i atmosferę tamtych dekad. Zapewniają niezapomniane wrażenia muzyczne podczas każdego muzycznego wydarzenia.

10 czerwca 2024, 17:00-18:30

Spacer szlakiem nowohuckich rzeźb

Prowadzenie: Monika Kozioł 

Wstęp wolny

Zapisy przez FORMULARZ ONLINE

Zapraszamy na spacer szlakiem sztuki w przestrzeni publicznej w Mistrzejowicach. Tym razem skupimy się przede wszystkim na pracach, które powstały w latach 70. XX wieku – będą to rzeźby plenerowe takich autorów jak Wiesław Bielak, Antoni Hajdecki, Marian Kruczek, czy też nieistniejące już ceramiczne panneau autorstwa Janusza Trzebiatowskiego.

Chodźcie z nami na spacer, a przekonacie się, że Nowa Huta Retro Fest to nie tylko muzyka, taniec, moda, ale również sztuki wizualne.

Monika Kozioł − historyczka sztuki, kuratorka wystaw oraz projektów pozawystawienniczych z zakresu sztuki współczesnej, autorka tekstów na temat sztuki po 1945 roku. Doktorantka w Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowego Studium Muzeologicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz zarządzania kulturą w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Pracuje w Ośrodku Kultury Norwida, gdzie kieruje Nowohuckim Laboratorium Dziedzictwa. Kuratorka oraz współkuratorka ponad 40 wystaw. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz laureatka Stypendium Twórczego Miasta Kraków. Szczególnie interesuje ją sztuka współczesna Europy Środkowo- Wschodniej oraz historia rozwoju środowiska artystycznego Nowej Huty w Krakowie w latach 60. i 70. XX wieku.

11 czerwca 2024, 17:00-20:00

Szyjemy Dzwony! - warsztaty szycia

Prowadzenie: Natasza Winiarska
Wstęp 20 złotych
Zapisy przez FORMULARZ ONLINE

Spodnie dzwony z lat 70. XX wieku to ważny element stroju na różne okazje. Idealnie pasowały zarówno do eleganckiej stylizacji, jak i do ubioru w klimacie disco. Łączono szerokie spodnie z koszulami (kolorowymi, wzorzystymi) lub t-shirtami. Wysokie, bardzo obcisłe, z dodatkiem szerokiego pasku z klamrą - dzwony nie tylko w wersji damskiej były bardzo popularne.

Na warsztacie krawieckim, który poprowadzi Natasza Winiarska z Ekomiejsce, w ruch pójdą nożyce i nici, a każdy z uczestników i uczestniczek, niezależnie od swojego wcześniejszego doświadczenia, wyjdzie z zajęć z idealnie skrojonymi i stylowymi dzwonami, bardzo popularnymi w latach 70. Zapraszamy wszystkich bez względu na wiek, płeć i umiejętności.   

Natasza Winiarska - absolwentka Studium Projektowania i Konstruowania Odzieży. Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Projektowania „Złota Nitka”. Od ponad 10  lat organizuje i prowadzi warsztaty  bazujące na  technice szycia zarówno dla  dzieci, jak i rodziców z dziećmi. Zajęcia te odbywają się w szkołach, przedszkolach i domach kultury, ciesząc się ogromnym zainteresowaniem. Propaguje ideę szycia powszechnego, czerpiąc inspirację z radości, jaką daje ta niezwykła umiejętność. Jej szczególną pasją są tkaniny artystyczne tworzone techniką patchworkową. To szczególne zamiłowanie do patchworku zaowocowało wieloma pracami tworzonymi w tej technice.

12 czerwca 2024, godzina 17:00-19:00

Wyczesana burza włosów

Prowadzenie: Justyna Ziółkowska
Wstęp 20 złotych

Zapisy przez FORMULARZ ONLINE 

Farah Fawcett, Jane Fonda czy Cher to właścicielki jednych z najbardziej charakterystycznych fryzur lat 70-tych. Niejeden marzył o ikonicznej fryzurze i dążył do modnego wyglądu. Jedną z typowych fryzur był brushing czyli wycieniowane końcówki włosów wywinięte na zewnątrz, które dodają objętości i lekkości. Wraz z pomocą Justyny i masy lakieru wyczarujemy fryzury, które na chwilę przeniosą nas w czasie. Od uczestników i uczestniczek wymagamy własnej prostownicy lub lokówki i odrobiny wytrwałości. Organizator zapewnia materiały do warsztatów. 

Justyna Ziółkowska - fryzjer z wieloletnim doświadczeniem w zawodzie. Jej mocną stroną są kreatywne, kolorowe koloryzacje oraz metamorfozy i ratowanie nieudanych koloryzacji. W wolnych chwilach spędza czas na doszkalaniu się. Prowadziła warsztaty fryzjerskie dla ojców i córek w ramach Tata Fest 2022 w ARTzonie.

15 czerwca 2024, 14:00-16:00

Architektoniczny spacer po Mistrzejowicach

Prowadzenie Michał Wiśniewski
Wstęp wolny

Zapisy przez FORMULARZ ONLINE

Na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych na terenie Nowej Huty zaczęły powstawać nowe osiedla mieszkaniowe: Osiedle Tysiąclecia i Złotego Wieku, a następnie osiedla Piastów i Bohaterów Września. Zespół urbanistyczny Mistrzejowic powstawał niejako w odpowiedzi na krytykę projektu realizowanych wówczas już od jakiegoś czasu Bieńczyc Nowych, które charakteryzowały się dominującymi w pejzażu dzielnicy, podłużnymi, dziesięciopiętrowymi wieżowcami, a przez to monumentalną skalą i koszarową kompozycją zabudowy. Podczas spaceru poznamy nie tylko koncepcje struktury drzewa czy liścia, ale także czym właściwie są “punktowce” i “puchatki”. 

Michał Wiśniewski – historyk architektury, absolwent historii sztuki (Uniwersytet Jagielloński) i i Architektury (Politechnika Krakowska). Stypendysta Fulbrighta (Graduate School of Architecture Planning and Preservation, Uniwersytet Columbia). Pracownik Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie (Katedra Historii Gospodarczej i  Społecznej) oraz Międzynarodowego Centrum Kultury (Ośrodek Edukacji – Akademia Dziedzictwa). Autor wielu publikacji naukowych i popularyzatorskich poświęconych architekturze Krakowa oraz Polski XIX i XX wieku, m.in. monografii krakowskich architektów Ludwika Wojtyczki, Adolfa Szyszko-Bohusza i Tomasza Mańkowskiego. Członek zarządu Fundacji Instytut Architektury. Współautor wystaw, projektów naukowych i publikacji tworzonych przez zespół Instytutu Architektury, m.in. podcastu #przecieżtoniejestmodernizm

Udostępnij

Więcej

  • Organizator: ARTzona | Ośrodek Kultury Norwida
  • artzona.okn.edu.pl
  • ARTzonaOKN
  • 12 644 38 98
  • artzona@okn.edu.pl
  • Wstęp wolny. Obowiązują zapisy przez formularze (linki znajdują się pod informacjami o poszczególnych wydarzeniach i warsztatach). Liczba miejsc ograniczona.
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<