15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Pod Baranami

Festiwale i przeglądy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 7 czerwca 2024 - czwartek, 13 czerwca 2024
Kino Pod Baranami zaprasza na 15. Przegląd Nowego Kina Francuskiego! W programie aż dziesięć nowych produkcji z kraju nad Loarą, w tym m.in. wielki przebój francuskich kin Królestwo zwierząt, komedia Do usług szanownej pani z Johnem Malkovichem oraz Atalanta Jeana Vigo - awangardowe arcydzieło z 1934 roku.
Bilety w sprzedaży!
 
W filmie Natura miłości Moni Chokri stateczna filozofka rzuca wszystko by związać się z budowlańcem z robotniczej rodziny. Na przekór wszystkim i wszystkiemu rodzi się także relacja błyskotliwej prawniczki i jej 17-letniego pasierba w filmie Ostatnie lato (reż. Catherine Breillat). W tej nominowanej do czterech Cezarów produkcji grana przez znakomitą Léę Drucker kobieta zatraca się w zakazanej namiętności.
Do usług szanownej pani (reż. Gilles Legardinier) opowiada historię dojrzałego biznesmena (John Malkovich), który zatrudnia się jako służący w posiadłości na francuskiej prowincji. W nowej pracy mierzy się z osobliwymi zachowaniami personelu oraz ekscentryczną pracodawczynią - w tej roli Fanny Ardant. Bohaterowie nagrodzonego dwoma Cezarami filmu Amstaff (reż. Jean-Baptiste Durand) są młodsi, ale również poszukują swojego miejsca na ziemi. Dog i Mirales to przyjaciele, których łączy trudna relacja, rozpięta między przywiązaniem a kontrolą.
Współczesne kino francuskie nie stroni od gatunków filmowych, potrafi jednak wnieść do nich powiew świeżości. Świetnie widać to w filmie science fiction pt. Królestwo zwierząt (reż. Thomas Cailley), który rozgrywa się w świecie wyniszczonym przez epidemię zmieniającą ludzi w zwierzęta. Francuzi to także mistrzowie kina kostiumowego, czego najlepszym dowodem jest film Trzej muszkieterowie: Milady (reż. Martin Bourboulon) - kontynuacja widowiskowej produkcji z 2022 roku.
Znakiem rozpoznawczym francuskiego kina jest duża wrażliwość na tematy społeczne. W filmie Tylko my dwoje reżyserka Valérie Donzelli mierzy się ze zjawiskiem przemocy domowej, natomiast w dramacie Dobry nauczyciel (reż. Teddy Lussi-Modeste) grany przez Françoisa Civila bohater zostaje oskarżony przez jednego z uczniów o molestowanie.
W programie 15. Przeglądu Nowego Kina Francuskiego jest prawdziwa filmowa perła z przeszłości: Atalanta z 1934 roku. Jedyny pełnometrażowy film Jeana Vigo (Pała ze sprawowania, A propos Nicei) to dzieło, które wyprzedzało swoje czasy. Ten symboliczny, poetycki melodramat, który zainspirował wielu twórców francuskiej Nowej Fali, będzie można zobaczyć w niedzielę, 9 czerwca. W przyszłość patrzy za to Jérémie Périn, twórca wizjonerskiej animacji Mars Express. Świat, który nadejdzie, która przywołując echa Blade Runnera zadaje ważne pytania o istotę człowieczeństwa. Prelekcję przed filmem w poniedziałek, 10 czerwca, wygłosi filmoznawca Jan Sławiński, znany jako Anonimowy Grzybiarz.
 
 
PROGRAM:
piątek, 7 czerwca
18.00 NATURA MIŁOŚCI | SIMPLE COMME SYLVAIN
reż. Monia Chokri, Kanada/Francja 2023, 110’
20.30 KRÓLESTWO ZWIERZĄT | LE RÈGNE ANIMAL
reż. Thomas Cailley, Francja 2023, 128’
 
sobota, 8 czerwca
18.00 TRZEJ MUSZKIETEROWIE: MILADY | LES TROIS MOUSQUETAIRES - MILADY
reż. Martin Bourboulon, Francja 2023, 115’
20.30 OSTATNIE LATO | L'ÉTÉ DERNIER
reż. Catherine Breillat, Francja 2023, 104’
 
niedziela, 9 czerwca
16.00 ATALANTA | L'ATALANTE
reż. Jean Vigo, Francja 1934, 89’
18.00 TYLKO MY DWOJE | L'AMOUR ET LES FORÊTS
reż. Valérie Donzelli, Francja 2023, 105’
 
poniedziałek, 10 czerwca
18.00 MARS EXPRESS. ŚWIAT, KTÓRY NADEJDZIE | MARS EXPRESS
reż. Jérémie Périn, Francja 2023, 83’
+ wprowadzenie filmoznawcy Jana Sławińskiego (Anonimowy Grzybiarz)
 
wtorek, 11 czerwca
18.00 DOBRY NAUCZYCIEL | PAS DE VAGUES
reż. Teddy Lussi-Modeste, Francja 2023, 91’
 
środa, 12 czerwca
18.00 DO USŁUG SZANOWNEJ PANI | COMPLÈTEMENT CRAMÉ
reż. Gilles Legardinier, Luksemburg/Francja 2023, 110’
 
czwartek, 13 czerwca
18.00 AMSTAFF | CHIEN DE LA CASSE
reż. Jean-Baptiste Durand, Francja 2022, 93’

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<