25. Festiwal Tańców Dworskich „Cracovia Danza”

Festiwale

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 13 lipca 2024 - niedziela, 21 lipca 2024

 

Natura, parki, ogrody, a taniec dworski – to temat tegorocznej 25. jubileuszowej edycji Festiwalu Tańców Dworskich „Cracovia Danza”.
Festiwal, którego pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym jest Romana Agnel, organizowany w Krakowie od 2000 roku przez Balet Cracovia Danza, miejską instytucję miasta Krakowa, to jedyne tego typu wydarzenie w Europie. Przez 25 edycji festiwal wypracował już swoją markę.
Z okazji jubileuszu tegoroczna edycja będzie różnorodna. Odbędą się spektakle, pokazy, warsztaty a także dwa bale: Krakowski Bal Królewski oraz finałowy Polonez łączy, w ramach którego Rynek Główny w Krakowie stanie się największą salą taneczną Europy. Wśród wykonawców pojawią się po raz pierwszy w Polsce tancerze słynnego zespołu z Wersalu:  Academie de Danse baroque de l’Opera Royal du chateau de Versailles. Zatańczy także indyjski zespół z New Delhi Kathak Sanskriti Alaknanda oraz Capella Antiqua Bialostociensis. Wystąpią również gospodarze – Balet Cracovia Danza. Na wszystkie imprezy Festiwalu wstęp wolny!
Tematyka tegorocznej edycji zwraca uwagę na naturę, pokazuje jej wpływ nie tylko na nasze codzienne życie, ale także na twórców. Festiwal przedstawi naturę w całej swej okazałości, różnorodności i sile, zwłaszcza w zmienności żywiołów, które fascynowały twórców i często były prezentowane w barokowych operach-baletach.
Festiwal rozpocznie plenerowy spektakl Magiczne ogrody! (13.07.24, godz. 19, scena na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego). Podczas gali festiwalowej zatytułowanej Natura, parki, ogrody (15.07.24, godz. 19, Teatr im. Juliusza Słowackiego; uwaga, obowiązują darmowe wejściówki) podejście do natury zaprezentują tancerze z Indii (Kathak Sanskriti Alaknanda) oraz z Francji (Academie de Danse baroque de l’Opera Royal du chateau de Versailles). W drugiej części gali pokazany będzie najnowszy spektakl Baletu Cracovia Danza Muzyka na wodzie, będący wielkim widowiskiem w barokowym stylu, z przepychem niezwykłych kostiumów i do słynnej muzyki Haendla i Telemanna.
Ponadto w ramach Festiwalu odbywać się będą pokazy taneczne  (20.07, Muzeum Książąt Czartoryskich) a także warsztaty tematyczne z tańca dawnego prowadzone przez polskich i zagranicznych pedagogów. Taniec renesansowy poprowadzi Marie-Claire Bär Le Corre; zajęcia z kontredansu angielskiego – Cecile Laye; dawny taniec polski – Leszek Rembowski; taniec barokowy –Pierre-Francois Dollé, indyjski taniec dworski Kathak – Alaknanda Dasgupta
W programie są również bezpłatne warsztaty dla dzieci i młodzieży:Kraków tańczy pod Wawelem (wymagana rejestracja przez Internet; szczegóły na stronie www.cracoviadanza.pl/festiwal), w ramach których dzieci odbędą taneczną podróż po czterech różnych krajach Europy, poznając tańce greckie, francuskie, hiszpańskie i włoskie. Warsztaty zorganizowane na stadionie na Placu na Groblach w Krakowie odbędą się 15-19 lipca.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Udostępnij

Więcej

Miejsce wydarzenia

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<