SABAS: Imieniny Mistrza Jana Kochanowskiego

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • poniedziałek, 17 czerwca 2024, 18:00

17 czerwca 2024 r. o godz. 18.00 zapraszamy na kolejne spotkanie cyklu poetycko-muzycznego SABAS: Imieniny Mistrza Jana [Kochanowskiego] w wykonaniu Janusza Grzesza.

Jan Kochanowski w słowach O villa celsis aemula turribus podziwiał Dworek, jako twór architektonicznie pięknie wykończony i malowniczo położony. Na pamiątkę swojego pobytu napisał odę zatytułowaną „Do wsi Promnik”.

W tym roku obchodzimy 440. rocznicę śmierci poety. Przypomnijmy sobie wspólnie jego twórczość podczas autorskiego spektaklu Janusza Grzesza, opartego na utworach Kochanowskiego.

Prowadzenie: Beata Anna Symołon

Janusz Grzesz – Teatr Jednego Rapsoda
W latach 1981-1984 działał w Teatrze Laboratorium Jerzego Grotowskiego, gdzie odbył szkołę szczególnej sztuki oraz techniki aktorskiej. W późniejszych latach, mieszkając za granicą, występował w kameralnych, niewielkich salach, klubach, czy też prywatnych posiadłościach, jak i przed dużą widownią – od Konstancji nad Jeziorem Bodeńskim poprzez Stuttgart, Kolonię aż po Hamburg, odbywając jednocześnie liczne wyprawy artystyczne do Francji i Holandii. Wszędzie śpiewał utwory do tekstów polskich poetów i poetek, z muzyką własną.

Po powrocie do Polski zawiesił publiczną działalność artystyczną, by skupić się na pracy o charakterze studyjnym i warsztatowym. Latem 2005 roku wznowił występy i założył Teatr Jednego Rapsoda. Wystawił z nim dotychczas kilkadziesiąt spektakli poetycko-muzycznych, na podstawie własnych scenariuszy. W ich realizacji wykorzystał teksty pióra Krzysztofa K. Baczyńskiego, Jana Kochanowskiego, Ignacego Krasickiego, Zbigniewa Herberta, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Andrzeja Stembarth-Sawickiego, Justyny Trembeckiej, Elżbiety Zechenter-Spławińskiej, Michała Zabłockiego i innych, do muzyki własnej.

Przez pięć sezonów prezentował swoje autorskie programy w Piwnicy pod Baranami. Oprócz tego od wielu lat prowadzi warsztaty i kursy dykcji, emisji głosu, interpretacji i ruchu scenicznego.

Źródło: materiały organizatora

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<