Mocny człowiek – pokaz z muzyką na żywo

Pokazy filmowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • piątek, 31 maja 2024, 18:00

Krakowski Festiwal Filmowy we współpracy z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym zaprasza na pokaz polskiego filmu niemego Mocny człowiek z muzyką na żywo w wykonaniu Piotra Orzechowskiego i Kuby Więcka. Partnerem pokazu, który odbędzie się 31 maja w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, jest Festiwal Filmu Niemego w Krakowie.

Mocny człowiek Henryka Szaro to adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Ten psychologiczny dramat, ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty, to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony. Jego jedyna kopia została odnaleziona dopiero w 1997 roku w Belgii.

Głównym bohaterem filmu jest człowiek, który nie cofnie się przed niczym by osiągnąć sławę i bogactwo. Henryk Bielecki (Grzegorz Chmara, członek Teatru Stanisławskiego) posuwa się do najgorszych czynów, by stanąć w panteonie słynnych pisarzy. Nie zawaha się nawet przed przywłaszczeniem sobie powieści przyjaciela, który jest bliski śmierci.

W piątek, 31 maja, w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha na żywo do filmu zagrają Piotr Orzechowski „Pianohooligan” i Kuba Więcek – duet jednych z najciekawszych muzyków jazzowych młodego pokolenia.

Film zostanie wyświetlony z taśmy 35mm, pochodzącej z archiwum Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego. 

Pokaz w oryginalnej wersji językowej (plansze w języku polskim) z angielskimi napisami.

Seans zapowiada również 25. edycję Festiwalu Filmu Niemego, która odbędzie się w Krakowie w dniach 5-8 grudnia 2024 r. 

O FILMIE:

MOCNY CZŁOWIEK (35MM)
reż. Henryk Szaro, Polska 1929, 80'
Psychologiczny dramat ukazujący kolejne etapy moralnego upadku artysty. Adaptacja powieści Stanisława Przybyszewskiego, formalnie nawiązująca do niemieckiego ekspresjonizmu. Jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego, przez niemal 70 lat uważany za zaginiony.

O MUZYKACH: 

PIOTR ORZECHOWSKI „PIANOHOOLIGAN”
Pianista, improwizator, kompozytor. Absolwent Berklee College of Music. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień, okrzyknięty przez krytykę „najbardziej kreatywnym i bezkompromisowym artystą młodego polskiego jazzu”. Po głośnym zwycięstwie na szwajcarskim Montreux Jazz Solo Piano Competition 2011 występuje na całym świecie, a każda jego płyta staje się wydarzeniem. Współpracował z takimi gigantami muzyki współczesnej jak Philip Glass, Steve Reich czy Krzysztof Penderecki oraz wybitnymi postaciami światowego jazzu, takimi jak Randy Brecker, Avishai Cohen, Victor Mendoza, czy Michał Urbaniak.

KUBA WIĘCEK
Saksofonista i kompozytor. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych muzyków jazzowych w kraju. Laureat m.in Fryderyka oraz Nagrody Muzycznej Programu Trzeciego im. Mateusza Święcickiego za debiut fonograficzny zatytułowany Another Raindrop, który jest pierwszym debiutem w kultowej serii Polish Jazz od 28 lat. Absolwent Rytmisk Musik Conservatorium w Kopenhadze. Poza swoim trio koncertuje m.in z Kamilem Piotrowiczem, Piotrem Orzechowskim czy Marcinem Maseckim. Aktualnie mieszka w Warszawie, studiuje na Akademii Muzycznej w Krakowie, regularnie koncertując na całym świecie.

Udostępnij

Więcej

  • BILETY: 45 zł
    z akredytacją/karnetem 64. KFF: 20 zł
Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<