Przegląd performansu

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

Program performatywny wystawy Bereś został zaplanowany w formie przeglądu, który odbędzie się w dniach od 4 do 6 czerwca 2024 r. Do nawiązania relacji z twórczością Jerzego Beresia oraz z wystawą w Cricotece zaproszono osoby performerskie, zarówno z pokolenia twórców bliskich artyście (którzy niejednokrotnie znali Beresia osobiście), jak z generacji, dla której jest on już tylko „postacią z historii sztuki”.

Zamysł przeglądu nawiązuje do odradzającej się tradycji licznych kiedyś letnich festiwali performansu, w których brał udział również Jerzy Bereś. Wśród zaproszonych performerów i performerek znajdują się: Janusz Bałdyga, BREASTMILK trio, Justyna Górowska, Miho Iwata, Martix Navrot, Filipka Rutkowska, Natalia Sara Skorupa, Wojciech Stefanik, Ana Szopa, Artur Tajber i Ewa Zarzycka.

Unikatowa twórczość akcyjna Jerzego Beresia, dzięki spotkaniu twórców – zarówno ze sobą nawzajem, jak i z postacią artysty – stanie się polem do dialogizujących re-performansów, poszukiwania punktów stycznych i bliskości problemowych również w pozornie nieoczywistych dla Beresia obszarach, takich jak queer czy ekofeminizm. Tym samym program performatywny uczyni z wystawy w Cricotece przestrzeń żywą, badającą możliwości funkcjonowania współcześnie i opracowywania „archiwalnego performansu”. Bereś był przekonany, że akt twórczy ma miejsce jedynie w momencie jego odbywania się. Istniejące zapisy jego akcji mają więc przede wszystkim dokumentacyjny kształt, co czyni tę część twórczości artysty praktycznie niemożliwą do prezentacji. Ten dojmujący brak „ciała Beresia”, wypełnią w przestrzeni wystawy i jej bezpośrednim sąsiedztwie inni twórcy i twórczynie.

Harmonogram:

Wtorek 4.06, godz. 18.00
Janusz Bałdyga
Wojciech Stefanik
Breastmilk Trio
Miho Iwata

Środa 5.06, godz. 18.00
Natalia Sara Skorupa
Ana Szopa
Ewa Zarzycka
Martix Navrot

Czwartek 6.06, godz. 18.00
Justyna Górowska
Artur Tajber
Filipka Rutkowska

Kolejność osób może ulec zmianie. Udział w ramach biletu wstępu na wystawę.

Ponadto jesienią na Rynku Głównym w Krakowie odbędzie się piąte odtworzenie Manifestacji Romantycznej Jerzego Beresia z listopada 1981 r. Wydarzeniu towarzyszyć będzie panel dyskusyjny.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<