Dzień Relaksu w Muzeum Nowej Huty

Wykłady, spacery i warsztaty artystyczne

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • niedziela, 26 maja 2024, 10:00-18:00

Muzeum Nowej Huty zaprasza 26 maja na Dzień Relaksu! Wydarzenie towarzyszy wystawie Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89.

Pośpiech? Ciągła presja?  Napięte terminy? Zbuntujmy się przeciw codziennemu stresowi i dajmy się ponieść na fali muzycznego relaksu. Zapraszamy do zatopienia się w atmosferę muzycznego chill-outu w Muzeum Nowej Huty. Załóżcie komfortowe obuwie i ubierzcie wygodne ubrania – zapraszamy!
Wydarzenie jest elementem programu towarzyszącego wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89”.

godz. 10:00–11:00 – pranajama przy dźwiękach gongu, mis tybetańskich i dzwonków Koshi
Pranajama to starożytna praktyka, która polega na świadomej kontroli oddechu. Słowo pranajama (z sanskrytu) oznacza wydłużać oddech (prana – energia życiowa, siła witalna lub oddech oraz ayama – poszerzać, zwiększać wydłużać). Regularna praktyka pranajamy m.in. obniża poziomu stresu, zwiększa uważność, poprawia funkcjonowanie płuc, wzmacnia zdolności poznawcze. Zajęcia będą podzielone na cztery części: łagodny rozruch ciała, obserwacja oddechu, praktyka wybranych technik pranajamy, relaks. Sugerowany jest wygodny stój oraz mata lub koc.
Prowadzenie:
Stella Strzemecka - nauczycielka jogi dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Praktykuje jogę od 17 lat. Socjolożka, pracownica Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pasjonatka procesów migracyjnych i podróży.
Witek Ryć - zsynchronizowany ze światem za pomocą dźwięków, które kolekcjonuje, przetwarza oraz wysyła w przestrzeń. Jednym z jego wielu badawczych zainteresowań jest potencjał terapeutycznego oddziaływania muzyką na jej odbiorcę, wspomagające proces powrotu do homeostazy. Zawodowo związany jest z krakowskim Centrum Autyzmu, gdzie na co dzień pracuje jako pedagog specjalny.
Limit: 20 osób. Cena: 20 zł. Pierwszeństwo dla zapisanych na mail: info@muzeumkrakowa.pl 
Zakup wejściówki uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawę „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89”. Na oprowadzanie kuratorskie po wystawie obowiązuje odrębny bilet.

godz. 11:30–12:30 - warsztat Oddech, Ruch, Wyraz, Dźwięk
Chwila dla siebie. Przyzwolenie na czas przeciekający przez palce. Nie ma potrzeby się spieszyć. Wystarczy po prostu być. Taką intymną przestrzeń spotkania się ze swoim wnętrzem będziemy budować na warsztacie „Oddech, Ruch, Wyraz, Dźwięk”. Przez działania ruchowe połączone z wydobywaniem dźwięków będziemy się relaksować, odstresowywać i poszukiwać wewnętrznego spokoju. Zapraszamy na warsztat relaksacyjny, który będzie łączył w sobie harmonię jogi, ekspresję teatru fizycznego oraz dynamikę działań aktorskich. W ciągu tego spotkania będziemy eksplorować różnorodne techniki relaksacyjne, pozwalając uczestnikom na odprężenie umysłu, wzmocnienie ciała i rozwinięcie ekspresji osobistej. Będziemy rozwijać kreatywności, ekspresje i wrażliwości dźwiękową.
Prowadzenie:
Piotr Majewski - z wykształcenia aktor, wokalista i pedagog. Z zamiłowania reżyser. 
Kocha musical, dlatego heroicznie pokonał 600 km z rodzinnego Krakowa do Gdyni, aby studiować w renomowanej uczelni musicalowej w Polsce – Studium Wokalno-Aktorskim im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Współpracował z Teatrem Muzycznym w Gdyni jako aktor głównie w produkcjach zagranicznych. Obecnie mieszka i pracuje w Krakowie, gdzie działa jako aktor, reżyser i edukator w Stowarzyszenie Teatrów Nieinstytucjonalnych SteN. Jest założyciel Teatru Umownego. Współpracuję również z Teatrem Migro z Krakowa. Jest stypendystą Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.
Limit: 15 osób. Cena: 20 zł. Pierwszeństwo dla zapisanych na mail:info@muzeumkrakowa.pl 
Zakup wejściówki uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawę „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 - 89”. Na oprowadzanie kuratorskie po wystawie obowiązuje odrębny bilet.

godz. 11:30–13:00, 13:30–15:00 – chill-outowe oprowadzania kuratorskie po wystawie „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945-89”
Od rock’n’rolla po reggae, od bikiniarzy po punkowców, od Melomanów po T.Love Alternative i Praffdatę, od Krakowa po Wybrzeże, od półjawnych jazzowych jam sessions po hałaśliwy festiwal w Jarocinie. Muzeum Nowej Huty, oddział Muzeum Krakowa, zaprasza do podróży w czasie i przestrzeni śladem antysystemowej muzyki okresu PRL-u!
Jakie czteroliterowe słowo bulwersowało władze podczas I Festiwalu Muzyki Jazzowej? Jak Edward Gierek wpłynął na losy pierwszego polskiego zespołu grającego rock’n’rolla? Kto z polskich muzyków – pomimo oporu – musiał zostać Gustlikiem w Ludowym Wojsku Polskim? Wreszcie –  co łączy obecnych na wystawie zespół Dezerter i rapera Zdechłego Osę? Te i inne informacje zaprezentujemy na ekspozycji Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945–89.
Opowieść o muzyce zostanie poprowadzona wśród plakatów koncertowych, nagrań, zdjęć, zinów czy instrumentów. Poza oglądaniem i słuchaniem na zwiedzających będzie też czekała strefa tańca, a wszystkie te atrakcje zostaną zaprezentowane w otoczeniu znakomitych dzieł sztuki czołowych polskich artystów.
Prowadzący:
Zbigniew Semik – historyk, animator kultury, pracownik Muzeum Krakowa, kurator wystawy „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 – 89”.
Wstęp: 20 zł. Limit: 25 osób. Pierwszeństwo dla zapisanych na mail: info@muzeumkrakowa.pl 

godz. 13:00–14:30 - Slow sketching („powolne szkicowanie”). Ćwicz się w powolności
Podobno ktoś kiedyś powiedział, że tworzenie jest tylko dla wybranych, tych utalentowanych, na których spływa tajemnicza wena. Podobno najlepsi artyści i artystki to osoby bez grosza przy duszy, cierpiący katusze wiecznego niespełnienia. Obalmy wspólnie te szkodliwe mity i odnajdźmy swój własny gest!
Zapraszamy na warsztaty Slow sketching. Ćwicz się w powolności, podczas których pozwolimy sobie na odkrycie własnego artystycznego “ja”. Za pomocą prostych technik i uważne wsłuchiwanie się w nurt naturalnej kreatywności odkryjemy, że każda osoba jest stworzona po to, aby tworzyć. Powoli, nie za dużo, nie za mało – wystarczająco. Kartki i przybory pisarskie będą oczekiwać na miejscu.  Warsztaty planowane są w otwartej przestrzeni, w przypadku niesprzyjających warunków pogodowych, działania zostaną przeniesione do budynku Muzeum.
Prowadząca:
Iza Stawarz – rysowniczka, absolwentka kierunku edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie). Nowohucianka, miłośniczka komiksów, realizmu magicznego, dobrze zaprojektowanych miast i przedmiotów, zapalona grzybiarka. Żarliwa przeciwniczka książek bez obrazków. Edukatorka, współpracowała m.in. z Muzeum PRLu (w organizacji), Ośrodkiem Kultury im. C. K. Norwida w Krakowie i Muzeum Narodowym w Krakowie.
Limit: 12 osób. Cena: 20 zł. Pierwszeństwo dla zapisanych na mail: info@muzeumkrakowa.pl  Zakup wejściówki uprawnia do bezpłatnego wejścia na wystawę „Bunt w systemie. Muzyczne przestrzenie wolności 1945 - 89”. Na oprowadzanie kuratorskie po wystawie obowiązuje odrębny bilet.

godz. 16:30–18:00 – relaksujący koncert projektu MROWI
Rozłożeni na leżakach wsłuchajmy się w dźwięki relaksującej muzyki. Projekt MROWI to muzyczna inicjatywa Witka Rycia oraz Romana Głowackiego, która ma na celu przeniesienie słuchacza w inny wymiar, dając chwilę wyciszenia i odprężenia. Podczas tych muzycznych sesji łączą się i przenikają brzmienia instrumentów elektronicznych (tj. syntezator modularny) oraz etnicznych (harmonium, shrutibox) a także saksofonów czy fletów. Słuchacz dodatkowo zaproszony jest do doświadczenia kąpieli w wibracjach gongów i mis tybetańskich otoczonej piękną aurą dzwonków Koshi i Zaphir.
Prowadzący:
Witek Ryć i Roman Głowacki na co dzień pracują terapeutycznie w SOSW, pn. "Centrum Autyzmu" w Krakowie, gdzie podczas swoich zajęć z uczniem w spektrum autyzmu, wykorzystują wieloletnie doświadczenie i muzyczną wiedzę, by za pomocą dźwięku uczynić świat, którego "nie rozumie" bardziej przyjaznym.
Wstęp wolny. Limit: 60 osób. Pierwszeństwo dla zapisanych na mail: info@muzeumkrakowa.pl

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<