Barokowi mistrzowie z kręgu Medyceuszy 1620-1720

Wystawy czasowe

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • sobota, 1 czerwca 2024 - sobota, 30 listopada 2024

Archiwum Galerii Zderzak zaprasza na pokaz dzieł późnego baroku. Przentowani aitory to: Francesco Curradi (1570-1661), Rutilio Manetti (1571-1639), Giovanni Martinelli (1600-1659), Lorenzo Lippi (1606-1665), Stefano della Bella (1610-1664), Alessandro Gherardini (1655-1723).

„Ich miłość do sztuki malarskiej była tak wielka, że wprawia w zakłopotanie. Dobry smak, dzięki któremu poruszali się z wdziękiem w trudnych gamach barwnych, elegancja formalna oparta na kulcie disegno, samoświadomość wynikająca z pielęgnowania tradycji, patronatu Medyceuszy i towarzystwa przyjaznej krytyki, dają nam wiele szczęścia.

Nasza kolekcja barokistów z kręgu Medyceuszy, choć nieduża, dostarcza estetycznej i poznawczej radości - wszystkie obrazy malowane są ręką wybitnych artystów we florenckiej skali chromatycznej. Prezentujemy malarzy trzech pokoleń, od późnego kontrmanieryzmu do początków rokoka - zespół prac unikalny w skali Europy Środkowej. Pośród nich: 

- „Laura” Francesco Curradiego, jedyny na świecie portret kobiecy z zaćmieniem słońca;
- „Św. Katarzyna ze Sieny otrzymująca stygmaty” Rutilio Manettiego, uznana za skarb narodowy Włoch;
- „Tobiasz z Aniołem” Lorenzo Lippiego, obraz o niezwykłej geometrii przestrzeni, pochodzący z kolekcji Lordów Crawford i Balcarres, nabyty we Florencji w 1865 roku przez Alexandra Williama Crawford Lindsaya, znanego konesera włoskich prymitywów;
- „Madonna z Dzieciątkiem” Giovanniego Martinellego, mały klejnot kolekcji w chłodnej tonacji pastelowo-metalicznych kolorów.

Zbiór obrazów wzbogacają trzy doskonałe akwaforty Stefano della Belli z cyklu „Quatre grands paysages en hauteur” (1652-57), ukazujące podróż przez Apeniny do Florencji i jedność człowieka z naturą”

 Tekst © Archiwum Galerii Zderzak 2024

Galeria czynna od wtorku do soboty w godzinach 12-17:00. Wizyty tylko po umówieniu. Na wystawę obowiązują bilety wstępu. Wstęp wolny: czynni i emerytowani nauczyciele szkół powszechnych.

 

 

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<