Strawa pod Kopcem Wandy – przywitanie lata 2024

Widowiska plenerowe i happeningi

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

 • niedziela, 23 czerwca 2024, 18:00-22:00
Strawa pod Kopcem Wandy - przywitanie lata 2024 to wydarzenie plenerowe inspirowane słowiańskim świętem Nocy Kupały. Już po raz kolejny przestrzeń wokół tajemniczego Kopca Wandy wypełni się grupami rekonstrukcyjnymi, zabawą, muzyką i śpiewem. W tegorocznej odsłonie posłuchamy więcej o codzienności dawnych Słowian, która odmierzana była cyklami przyrody i pór roku. A najważniejszym elementem kupalnego święta ognia i wody, było wspólne ucztowanie, wróżby, tańce i śpiewy odprawiane wokół ogniska podczas tej najkrótszej nocy w roku.

A co tym razem czeka nas w programie?

Nie może zabraknąć Grupy Dziejawa i Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. Dzięki bogatej ofercie rekonstrukcyjnej będzie można obejrzeć i zapoznać się bezpośrednio z działaniem przedmiotów z życia codziennego w dawnych wiekach, poznać różne aspekty historii i kultury i życia Słowian sprzed tysiąca lat. W tym roku posłuchamy również o tym, co mówią nam o dawnych mieszkańcach tych ziem liczne odkrycia archeologiczne. Poznamy właściwości ziół, będziemy wyplatać wiklinowe ozdoby oraz słowiańskie wianki. Wokół kopca rozlegnie się tradycyjna muzyka, będziemy poznawać i wygrywać na instrumentach słowiańskie baśnie i legendy.

Zapraszamy mieszkańców Krakowa na wspólne radosne celebrowanie, które tradycyjnie zakończymy symbolicznym rozpaleniem ogniska. Przy Kopcu Wandy znów zagości atmosfera rodzinnego pikniku, plenerowej zabawy i radości z nadchodzącego lata.

18.00-18.40 Życie codzienne Słowian. Prelekcja
Wydarzenie tłumaczone na pjm.
 • Życie Słowian znaczył trud codziennej walki o przetrwanie, ale wykopaliska archeologiczne dobitnie świadczą o tym, że znajdowali oni także czas na sztukę, kulturę i świętowanie. A jak wyglądała słowiańska codzienność w czasach starożytnych, wczesnośredniowiecznych i późniejszych? Opierając się o odkrycia zabytków archeologicznych dowiemy się jak mogło wyglądać życie dawnych mieszkańców Krakowa. W trakcie wieloletnich badań terenowych okazało się, o dziwo, że teren wokół Kopca Wandy był zasiedlony wielokrotnie, ale najbardziej intensywnie w epoce brązu! A jakie zagadki skrywa w sobie tajemniczy kurhan?
 • Prowadzenie: dr hab. Jacek Górski – archeolog i muzealnik, doktor habilitowany nauk humanistycznych w dyscyplinie archeologia (Wydział Historyczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu). Od 2004 wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, od 2011 roku dyrektor Muzeum Archeologicznego. Jego zainteresowania badawcze oscylują wokół problematyki początkowych etapów rozwoju epoki brązu w środkowowschodniej Europie i popularyzacji archeologii, symboliki w społeczeństwach pra- i protohistorycznych, dziedzictwa przeszłości u współczesnego człowieka oraz muzealnictwa i dziedzictwa kulturowego. Jest autorem prawie 200 artykułów i siedmiu książek publikowanych głównie w polskich czasopismach fachowych, ale również w USA, Danii, Niemczech, Czechach, Słowacji, Ukrainie i Białorusi.
18.00-20.00 Wiła wianki – warsztaty plecenia wianków słowiańskich
 • Najbardziej rozpowszechniony i żywy po dziś rytuał kupalny dotyczył puszczania wianków na wodę. Wianki mogły być plecione ze słomy, kwiatów i ziół w wigilię święta Kupały przez dziewczęta gotowe do zamążpójścia. Inspirujemy się tą barwną tradycją i do plecenia wianków zapraszamy całe rodziny. Wszak zaplatanie nie zna granic wiekowych, ani nie jest zarezerwowane dla konkretnego wieku. Plecenie wianków jest to zajęcie, które bez wątpienia łączy pokolenia. Podczas warsztatów poznacie technikę plecenia wianków krok po kroku. Zapewniamy świeże kwiaty oraz narzędzia niezbędne do plecenia wianków.
 • Warsztaty odbędą się w dwóch turach (I tura 18.15-19.15, przerwa, II tura 19.30-20.30). Udział w warsztatach wymaga osobistego wpisania się na listę w namiocie Organizatora o godz. 18.00.
 • Prowadzenie: Elżbieta Urbańska-Kłapa - animatorka edukacji ekologicznej i kultury ogrodniczej. Z wykształcenia ogrodnik i projektant terenów zielonych. Kieruje Pracownią Animacji Ekologicznej w Ośrodku Kultury Norwida w Krakowie.
18.00-20.00 Jedyna taka noc – warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi.
 • Opowieść o magicznym kwiecie paproci znamy wszyscy, ale co jeśli ubierzemy je we własne słowa i dźwięki? Zapraszamy na familijne czytanio-śpiewanio-wymyślanie! Inspirując się „Kwiatem paproci” stworzymy dla siebie samych magiczne słuchowisko opatrzone w melodie, piosenki, odgłosy. Znajdzie się tu miejsce dla wszystkich - dla tych, co lubią śpiewać, czytać czy po prostu słuchać. Warsztaty odbędą się w dwóch godzinnych tura (I tura 18.00-18.50, przerwa, II tura 19.00-19.50).
 • Prowadzenie: Aleksandra Denkowicz – gra, śpiewa, kolekcjonuje wzruszenia. Pisze piosenki, chodzi boso, kocha dźwięki. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Zduńskiej Woli oraz Pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej na UP w Krakowie. Prowadzi firmę „Dźwięki Życia” oraz dwa zespoły muzyczne – KUKU dla małych i drzewo dla większych słuchaczy. Inspiruje ją natura i wszechświat. Nigdy nie żal jej czasu, aby pogapić się w niebo albo poobserwować pełznącego ślimaka.
18.00-20.00 Rodzinne warsztaty plecionkarskie – Żywa Pracownia
 • Na warsztatach dowiemy się czym jest wiklina, jak się ją pozyskuje i przygotowuje do pracy oraz co się z niej wyrabia. Będzie można obejrzeć różnorodne wyroby wykonane z wikliny i innych surowców plecionkarskich. Wsłuchując się w opowieści o wierzbie w kulturze i przyrodzie, spróbujemy własnych sił z plecionkarstwem. Poznając podstawowe sploty i techniki wikliniarskie wykonamy mniej lub bardziej skomplikowane i czasochłonne dekoracje i zabawki z wikliny na bazie pierścienia - wianki, bransoletki, mobile, tacki i gry zręcznościowe. Do pracy używać będziemy wikliny z nadwiślańskich plantacji.
  Do warsztatów dołączać będzie można w dowolnym momencie. Warsztaty odbędą się w dwóch godzinnych turach (I tura 18.00-19.00, przerwa, II tura 19.15-20.15)
18.00-20.00 Wielkoskalowa instalacja „HAFTY NA DRZEWACH” – Żywa Pracownia
 • Przez cały czas trwania Strawy będziemy zapraszać uczestników do współtworzenia wielkoskalowej instalacji pełniej roślinnych elementów. Pomiędzy drzewami w sąsiedztwie Kopca Wandy zawiśnie olbrzymia tkanina, na której wspólnie haftować będziemy kolorowe wzory inspirowane motywami z dawnych strojów, mebli czy wycinanek z regionu krakowskiego lub krakowskiej przyrody. Zasadę używania piły „moja-twoja” przełożymy na nasze warunki haftując wielkoskalową tkaninę w parach, podając sobie igłę. Wymagać to będzie od wyszywających osób zaufania i dobrej komunikacji podczas pracy. Na tkaninie pojawią się wszelkiego kształtu i rozmiaru kwiaty, listki, winne grona, drzewka życia, ptaszki czy ślimacznice. Przeskalowane elementy, grube igły i włochate włóczki sprawią, że każdy szybko zobaczy efekty swojej pracy, a nasz obraz będzie szybko piękniał w oczach.
18.00-20.00 Magiczne Ziele - opowieści o symbolice, zastosowaniu i właściwościach ziół.
 • Trudno sobie wyobrazić Noc Kupały bez ziół. Bylicę, dziewannę, rutę, krwawnik i wiele innych starannie zbieranych roślin wplatano w wianki, zabierano do domu, palono w ogniskach. Jakie znaczenie miały te ludowe zwyczaje? Jakie zastosowanie mają zioła, które rosną na niemal każdej łące? Co możemy bezpiecznie zjeść z łąkowego menu? Tego dowiecie się w ziołowym zakątku. Będzie też można obejrzeć wybrane rośliny i zabrać ze sobą ziołowy bukiecik.
 • Prowadzenie: Magdalena Petryna – przewodniczka beskidzka, edukatorka przyrodnicza. Mieszka w Beskidzie Wyspowym w drewnianej chałupie otoczonej kwiatami i chaszczami. Wiele uczy się od roślin.
18.00-21.00 Żywe Muzeum Słowiańszczyzny. Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny GRUPA DZIEJAWA
 • Wśród atrakcji „Dziejawy” znajdą się m.in. stanowisko łucznicze, średniowieczne kręgle „Lis w kurniku” oraz stoisko z replikami przedmiotów z epoki wczesnego średniowiecza, od broni poprzez warsztat tkacki, kuchnię aż do skrzynki z biżuterią. Opowieści i zagadki oraz elementy stroju do przymierzenia. Grupa DZIEJAWA zaprasza również do wysłuchania opowieści interaktywnej opartej o mity i podania słowiańskie - „Księżniczka Wanda”. Wydarzenie tłumaczone na pjm.
 
19.30-20.45 Kapela Kasi Chodoń - koncert muzyki tradycyjnej
 • Grupa gra starodawne melodie zarówno z XIX w. zapisów, archiwów radiowych oraz badań terenowych Krakowa i okolic. Poprzez akompaniament na tradycyjnych instrumentach ludowych takich jak heligonka i baraban oraz charakterystyczną technikę śpiewu białego, grupa przypomina piękno i różnorodność polskich pieśni ludowych. W repertuarze grupy znajdują się zarówno krakowiaki, polki i oberki z przyśpiewkami, ale też ballady oraz pieśni dziadowskie do zatrzymania się i zadumania nad ludzkim losem. W czasie potańcówek przewidziane są animacje dla uczestników i uczestniczek koncertu, wprowadzanie zabaw i tańców ludowych, przypominających zapomniane zwyczaje panujące w kulturze tanecznej.
 • Skład:
  • Katarzyna Chodoń – śpiew, taniec
  • Żaneta Seweryn – heligonka
  • Arkadiusz Szałata – baraban
20.45-21.45 Śpiewy i tańce w kręgu. Zespół „Pieśniara”
 • Taniec w kręgu daje poczucie wsparcia, pozwala na stworzenie wspólnoty w tańcu i śpiewie.
  Głównym celem jest integracja i dobra zabawa. Ideą naszych wspólnotowych śpiewów i tańców w
  kręgu, jest połączenie ludzi poprzez wspólne wykonywanie prostych pieśni i układów
  choreograficznych. Łatwe kroki i prosta melodia umożliwia włączenie się każdej osoby!
  Nauczymy się kilku tańców i pieśni z Polski, ze świata oraz zatańczymy z chustami.
  Nie jest wymagane doświadczenie wokalne lub taneczne. Przyjdź! I razem z nami stwórz wyjątkowy kupalny krąg!
Przybliżony program wydarzenia:
18.00-19.00 Życie codzienne Słowian. Prelekcja prof. J. Górskiego
18.30-20.30 Wiła wianki – warsztaty plecenia wianków słowiańskich. Pracownia Animacji Ekologicznej
18.00- 20.00 Warsztaty plecionkarskie. Żywa Pracownia
18.00- 20.00 Hafty na drzewach. Żywa Pracownia
18.00-20.00 Jedyna taka noc – warsztaty muzyczne dla rodzin z dziećmi. Aleksandra Denkowicz
18.00-21.00 Magiczne ziele – opowieści o ziołach. Magdalena Petryna “Wilczy Las”
18.00-21.00 Gry, zabawy i animacje Żywego Muzeum Słowiańszczyzny. GRUPA DZIEJAWA
18.00-21.00 warsztaty Muzeum Archeologicznego
19.00-19.30 baśń interaktywna „Księżniczka Wanda” + pokaz walki. GRUPA DZIEJAWA
19.30-20.45 Kasia Chodoń z Kapelą – koncert muzyki tradycyjnej
20.45-21.45 Śpiewy i tańce w kręgu. Zespół „Pieśniara”
21.00-22.00 Rozpalenie ogniska/ pieczenie strawy.
 
Organizatorzy proszą o zabranie niezbędnego ekwipunku piknikowicza, zwłaszcza koców piknikowych.
Podczas wydarzenia strawę dla ciała znajdziemy w specjalnie zaaranżowanej strefie gastronomicznej.
Pomysłodawcą wydarzenia plenerowego „Strawa pod Kopcem” jest Fundacja EcoTravel.
Od 2022 roku organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury Norwida.
Wydarzenie realizowane w ramach obchodów Jubileuszu 75-lecia Nowej Huty.
Dofinansowano ze środków Dzielnicy XVIII Nowa Huta.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<