Zobaczę podszewkę świata. Rozmowy z duchem Czesława Miłosza

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • środa, 12 czerwca 2024, 12:00

W ramach obchodów Roku Czesława Miłosza Fundacja „Maximum” oraz Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego zapraszają 12 czerwca o godz. 12.00 na spotkanie i warsztaty poetyckie poświęcone nobliście pn. Zobaczę podszewkę świata. Rozmowy z duchem Czesława Miłosza do Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego w Krakowie przy ul. Krowoderskiej 79.

Warsztaty i wieczór pamięci prowadzą: Marzena Dąbrowa Szatko ze Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i krytyk literacki dr Dariusz Piotr Klimczak ze Związku Literatów Polskich w Krakowie.

Projekt Fundacji „Maximum” w ramach Małopolskiego Salonu Sztuk w Szafirowej Pracowni Stanisława Wyspiańskiego przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego z Programu „Mecenat Małopolski” 2024.

ORGANIZATORZY: Fundacja „Maximum”, Fundacja Dom Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Małopolski Salon Sztuk

O projekcie Fundacji „Maximum”:

Czesław Miłosz – jak Elvis Presley – ŻYJE! Żyje w swoich wierszach, w pamięci – chociaż ta, jak wiadomo, jest ulotna. W wierszu pt. Sens z tomu Dalsze okolice z 1991 roku Poeta ewokował:

Kiedy umrę, zobaczę podszewkę świata.
Drugą stronę, za ptakiem, górą i zachodem słońca.
Wzywające odczytania prawdziwe znaczenie.

Prawdziwe odczytanie wiedzie przez dowartościowanie poetyckiego Słowa, które jednak zostanie raz obudzone przez nietrwałe usta. Duch Poety jako swoisty psychopompos (starogrecki przewodnik po Zaświatach) prowadzi nas po meandrach życia nie tylko pozagrobowego (owej podszewki świata), które jest w sumie na wyciągnięcie ręki. Jakże nie dziękować Poecie za ten dar. Poezja Miłosza jest eschatologiczna, mistyczna, transcendentalna, ponadczasowa. Miłosz jako kolejny Wieszcz, patronuje poetyckiej wzniosłości nie tylko w 2024 roku, ogłoszonym przez Senat Rzeczypospolitej Rokiem Czesława Miłosza. Bez tegoż boskiego naznaczenia świat nie tylko z wierzchniej strony byłby ubogi, nudny i pusty...

Dariusz Piotr Klimczak – Związek Literatów Polskich w Krakowie

 

Idea Małopolskiego Salonu Sztuk w Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego grawituje wokół klimatów młodopolskich oraz motywów: Artysta i sztuka, Ludomania, Miasto, Miłość, Natura, Synteza Sztuk, Kicz i Artyzm. Projekt nawiązuje do tradycji krakowskich salonów artystycznych, gdyż jego prapremiera ma miejsce w miejscu magicznym Szafirowej Pracowni Wyspiańskiego na rogu ul. Krowoderskiej 79 i Alei Trzech Wieszczów w Krakowie – Mieście Literatury UNESCO.

Projekt Fundacji „Maximum” wzbogaca ofertę kulturalną poprzez realizację działań kulturalnych, animacyjnych, artystycznych chroniących dziedzictwo kulturalne Małopolski; rozwija kompetencje kulturowe mieszkańców Małopolski poprzez edukację kulturalną i animację kultury; utrzymuje tożsamość lokalną, regionalną i narodową; kultywuje ideę Małopolski wielokulturowej, swoją troską otaczając artystów z różnych kręgów w procesie dialogu, poprzez swój uniwersalizm otwierając się na wymiar światowy i ponadczasowy.

Projekt dofinansowany przez Województwo Małopolskie z Programu „Mecenat Małopolski”.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<