Od Wiertowa do Skoniecznego. „Chłopski los” według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów. Rozmowa o książce

Spotkania i wykłady literackie

Moje wydarzenia

Dodaj ulubione wydarzenia do sekcji moje wydarzenia, aby zawsze mieć je pod ręką.

  • wtorek, 28 maja 2024, 17:00

Od Wiertowa do Skoniecznego. „Chłopski los” według kronikarzy, pamiętnikarzy i dokumentalistów to książka badająca, jak film dokumentalny kształtował percepcję chłopów i wpływał na zmieniające się podejście do życia na wsi. Ramy czasowe, symbolicznie określone twórczością Dzigi Wiertowa i Zygmunta Skoniecznego, ukazują znaczenie tych obrazów w kształtowaniu narracji historycznych i społecznych. W rozmowie poświęconej wizerunkowi chłopa w XX wieku, kreowanemu przez dokumentalistów, udział wezmą: autorka, Jadwiga Hučková, prof. Anna Citkowska-Kimla, prof. Piotr Kimla, oraz Marek Drążewski.

Spotkanie odbędzie się 28 maja (wtorek) o godzinie 17.00, w sali ASP 1, Akademia Sztuk Pięknych, Plac Matejki 13.
Wydarzenie towarzyszące Krakow Film Festival.

Dr hab. Jadwiga Hučková, prof. UJ – od 1996 roku pracuje w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się filmem dokumentalnym i fabularnym Europy Środkowej. Od 1997 roku działa w komisji selekcyjnej i Radzie Programowej Krakowskiego Festiwalu Filmowego. Juror ponad trzydziestu międzynarodowych festiwali filmu dokumentalnego.

Prof. Anna Patrycja Citkowska-Kimla– polska politolożka, ekspert ds. historii doktryn politycznych i prawnych, historii myśli politycznej, szczególnie niemieckiej od XVIII do XXI wieku oraz współczesnych doktryn i ruchów politycznych

Prof. Piotr Kimla – polski politolog, profesor nauk społecznych, badacz stosunków międzynarodowych, wykładowca w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

A. Marek Drążewski – polski reżyser, scenarzysta, montażysta. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi oraz Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Udostępnij

Więcej

Kraków Travel
Kids in Kraków
Zamknij Nasz strona korzysta z plików cookies w celach statystycznych, marketingowych i promocyjnych. Możesz wyłączyć tą opcję w ustawieniach prywatności swojej przeglądarki.
<